-7 C
Czech
Čtvrtek 8. ledna 2026
HokejRulík poslal na olympiádu jádro mistrů světa a věří v další pražský...

Rulík poslal na olympiádu jádro mistrů světa a věří v další pražský příběh

Radim Rulík zveřejnil nominaci českých hokejistů pro olympijský turnaj v Miláně. Do pětadvacítky zařadil 19 šampionů z mistrovství světa 2024 v Praze a opřel se i o řadu posil z NHL. Kouč přiznal, že chce navázat na zlatý turnaj doma, jen bez výhody tribun. Brankáři podle něj začínají na stejné čáře.

Rulík skládal tým s vědomím, že proti němu stojí soupeři s ještě širší základnou hvězd. Přesto mluví sebevědomě. „Chceme navázat na Prahu,“ zopakoval při představování výběru, který má v únoru vstoupit do olympijského turnaje hned proti Kanadě.

Jádro z Prahy drží tým pohromadě

V nominaci nechybí ani čtyřicetiletý Roman Červenka, který se chystá už na pátou olympiádu. Rulík už v červnu oznámil základní šestici včetně Davida Pastrňáka a Martina Nečase, nyní doplnil zbytek kádru do 25 jmen. Ve výběru figuruje také třináct hráčů ze zámoří.

K výrazným posilám oproti pražskému šampionátu patří obránce Filip Hronek a útočníci Tomáš Hertl s Radkem Faksou. Rulík popsal i komunikaci s hráči ze zámoří. S trenérem brankářů Ondřejem Pavelcem za nimi vyrazil osobně, pouze s Faksou mluvil po telefonu. „Reakce? Strašně pozitivní, olympiáda je snem každého,“ řekl kouč.

Zaujala i jména, která na první pohled nepůsobí jako jistota. Rulík ukázal na formu a roli v týmu, proto vzal například Jakuba Fleka. U obránců vysvětlil volbu Tomáše Kundrátka zkušeností a turnajovým nastavením. „Tomáš nás přesvědčil už v Praze, dovede se připravit na těžký turnaj,“ uvedl.

Některá jména naopak zůstala mimo hru kvůli zdraví a minutám v klubech. Kouč přiznal, že Filip Chytil se může dostat do hry jen při vynucené změně. „Pro nás by byl variantou, jen kdyby někdo z nominace vypadl,“ řekl k útočníkovi, který stále čeká na návrat do zápasů. Z nominace vypadl i Jiří Kulich, kterého vyřadila krevní sraženina, a Rulík dodal, že při jiné klubové roli by měl místo jisté.

Přílet z NHL, jet lag a boj o branku

Rulík si hlídá i plán přípravy. Evropská část týmu se sejde 2. února v Karlových Varech a o tři dny později odletí do Itálie. Hráči z NHL mají dorazit 8. února dopoledne. „Kluci z NHL mají přiletět 8. února v 11 dopoledne, večer vyjezdí jet lag,“ popsal kouč. Vedoucí týmu Milan Hnilička k logistice doplnil: „Když jsem to už věděl, tak jsem si připravil trénink na šestou hodinu večer v Miláně.“

Velké téma představují brankáři. Rulík už dřív ukázal na Lukáše Dostála, teď k němu přidal Karla Vejmelku a Daniela Vladaře. Jasnou jedničku zatím neoznámil. „Všichni tři jsou na stejné startovní čáře,“ zdůraznil. Zároveň naznačil, že má v hlavě i varianty útoků, ale sestavu chce dotvořit až na místě.

Kapitánská volba směřuje znovu k Červenkovi, i když finální sdělení chce trenér nechat nejdřív pro kabinu. „Pravděpodobnost, že to bude on, je velká,“ řekl. A připomněl i tlak, který s sebou olympiáda nese. Tým podle něj musí držet pohromadě a opřít se o celek, protože doma v Praze pomáhala i energie tribuny, která v Miláně nepřijde.

Češi otevřou turnaj ve čtvrtek 12. února duelem s Kanadou. O den později je čeká Francie a skupinu zakončí proti Švýcarsku. Rulík počítá s rychlým sledem zápasů a řeší i vytížení hráčů, aby nepřišel propad sil. Věří, že když tým naváže na pražské nastavení a chytí se brankář, může znovu mířit vysoko.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Aryna Sabalenka kritizuje kalendář WTA. Turnaje bude vynechávat i za cenu sankcí

Světová jednička Aryna Sabalenka se ani v nadcházející sezoně nechystá slepě plnit nabitý program ženského tenisového okruhu. Otevřeně přiznala, že znovu plánuje vynechat některé turnaje, a to navzdory tomu, že jí za to s největší pravděpodobností hrozí sankce ze strany WTA. Podle běloruské hvězdy je současný kalendář extrémně náročný a dlouhodobě neudržitelný, zejména s ohledem na zdraví hráček.

Prokop na Dakaru znovu zazářil a v páté etapě skočil třetí

Martin Prokop se ve 48. ročníku Rallye Dakar vrátil do tempa, v páté etapě zajel třetí čas a posunul se na 10. místo celkově. Po středečním zaváhání se letos už potřetí dostal mezi nejrychlejší trojici a znovu se přiblížil špičce. V čele zůstává Jihoafričan Henk Lategan, na kterého český jezdec ztrácí necelých dvacet minut.

Dalton Smith chce v Brooklynu zlomit obávaného ranaře. Míří na mistrovský pás WBC

Britský profesionální boxer Dalton Smith stojí před životní příležitostí. O víkendu ho v newyorském Brooklynu čeká souboj, který může definitivně změnit jeho kariéru i postavení na světové boxerské scéně. V hale Barclays Center vyzve portorického šampiona Subriela Matíase v boji o titul mistra světa organizace WBC v superlehké váze.

Vejmelka zhasl Ottawu a Faksa gólem v oslabení nastartoval Dallas

Karel Vejmelka prožil další večer, který se v Utahu nezapomíná. Zastavil 32 střel Ottawy a dovedl Mammoth k výhře 3:1, navíc ho novináři zvolili první hvězdou zápasu. Radek Faksa zase otevřel skóre ve Washingtonu gólem v oslabení a Dallas po šesti porážkách zabral, vyhrál 4:1.

Neymar prodloužil smlouvu se Santosem. Ve hře je místo na mistrovství světa

Brazilský útočník Neymar prodloužil smlouvu se Santosem do konce roku 2026 a jasně tím naznačil, jaký je jeho další cíl. Po návratu do mateřského klubu chce definitivně překonat vleklé zdravotní problémy, znovu se dostat do herního tempa a přesvědčit trenéra reprezentace, že si zaslouží místo v kádru Brazílie pro nadcházející mistrovství světa.

Pastrňák se posunul na druhé místo mezi českými střelci NHL

David Pastrňák znovu ukázal, jak výjimečný střelec je. V Seattlu dal dva góly a v historické české tabulce se posunul na druhé místo. Na kontě má už 410 branek, předstihl Patrika Eliáše a před sebou vidí už jen Jaromíra Jágra. Boston ale zápas nezvládl a odjel s porážkou 4:7.

Fabio Wardley chce Tysona Furyho. O titul WBO se popere klidně hned

Držitel světového titulu organizace WBO v těžké váze Fabio Wardley prohlásil, že by byl „extrémně nadšený“, kdyby mohl obhajovat mistrovský pás proti Tysonu Furymu. Reagoval tak na Furyho nedávné oznámení, že v roce 2026 plánuje návrat do profesionálního ringu. Sedmatřicetiletý boxer navíc Wardleyho sám zmínil na sociálních sítích mezi možnými soupeři, čímž okamžitě rozvířil spekulace.

Prokop vybojoval na Dakaru druhé místo ve třetí etapě a drží se druhý i celkově

Martin Prokop na Dakaru vystřihl životní jízdu. Ve třetí etapě dojel druhý a stejnou pozici si drží i v celkové klasifikaci. Na nového lídra Mitcha Guthrieho ztrácí jen 26 sekund. V kamionech se na druhé místo průběžného pořadí posunul obhájce prvenství Martin Macík, nejrychlejším Čechem dne byl Aleš Loprais.

Stříbrná dvacítka po finále se Švédskem odjíždí se vztyčenou hlavou

Česká dvacítka prohrála ve finále mistrovství světa se Švédskem 2:4, přesto si z turnaje odváží další medaili a znovu potvrdila, že patří mezi světovou elitu. V závěru sahala po zázraku, když při hře bez brankáře dvakrát udeřila a na chvíli rozkývala i švédskou jistotu. Vedle týmového úspěchu přišla i výrazná individuální razítka, Vojtěch Čihař získal historicky první české ocenění pro nejužitečnějšího hráče šampionátu.

Tyson Fury se znovu vrací z důchodu. Návrat plánuje na rok 2026

Bývalý mistr světa v těžké váze Tyson Fury opět změnil názor. Kontroverzní Brit oznámil, že se v roce 2026 vrátí do profesionálního boxu, čímž ukončil další, a jak se ukazuje jen dočasnou, kapitolu své sportovní penze.

Novak Djokovič odstoupil z turnaje v Adelaide

Světová tenisová jednička Novak Djokovič se rozhodla vynechat generálku na Australian Open v Adelaide. Srbský rekordman oznámil, že zatím není po fyzické stránce připraven vrátit se do soutěžního kolotoče a chce se plně soustředit na start prvního grandslamu sezony v Melbourne.

Loprais ztratil vedení mezi kamiony na Dakaru a Macík drží třetí místo

Druhá etapa Rallye Dakar zamíchala pořadím v kamionech. Aleš Loprais přišel o průběžné vedení a klesl na čtvrtou příčku. Martin Macík zůstává po dvou dnech třetí. Do čela se posunul Nizozemec Mitchel van den Brink. Mezi auty vede Násir Attíja a český pilot Martin Prokop spadl na 12. místo, na motorce pokračuje Martin Michek patnáctý.

Vyhazov pro Rubena Amorima. Manchester United odvolal hlavního trenéra

Konec Rubena Amorima v Manchesteru United přišel rychle a bez okolků. Emotivní výstup po remíze v Leedsu byl poslední kapkou v dlouhodobě napjatém vztahu mezi trenérem a vedením klubu. Éra, která měla přinést nový směr, skončila dalším otazníkem nad tím, kam se United vlastně ubírají.

Dom Taylor má stopku. Zákaz všech turnajů PDC a odebrané prize money po pozitivním testu

Anglický šipkař Dom Taylor dostal zákaz startu na všech akcích pořádaných organizacemi PDC poté, co neuspěl při antidopingové kontrole. Disciplinární autorita Darts Regulation Authority (DRA) zároveň potvrdila, že Taylorovi bylo odebráno finanční ocenění z mistrovství světa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama