ZajímavostiIndonésie odepřela víza izraelským gymnastům. Na mistrovství světa neodstartují

Indonésie odepřela víza izraelským gymnastům. Na mistrovství světa neodstartují

Indonésie odmítla udělit víza izraelským gymnastům, kteří se měli zúčastnit mistrovství světa v Jakartě. Rozhodnutí přišlo v atmosféře silného domácího odporu vůči izraelské vojenské kampani v Gaze. Pro Izrael to znamená, že jeho reprezentanti včetně olympijského vítěze Artema Dolgopyata do soutěže nenastoupí.

Podle indonéského ministra práva Yusrila Ihzy Mahendry vláda nechce, aby přítomnost izraelských sportovců vyvolala další napětí. „Vláda neudělí víza izraelským gymnastům,“ prohlásil. Dodal, že krok odpovídá dlouhodobé politice země, která odmítá navázat vztahy s Izraelem, dokud nebude uznána „nezávislost a plná svrchovanost státu Palestina“.

Domácí tlak a reakce veřejnosti

Proti účasti Izraelců se v posledních týdnech ozývali politici i umírněné muslimské skupiny. Sociální sítě zaplavily tisíce rozhořčených komentářů. Indonéská rada islámských učenců (MUI) vyzvala k jejich vyloučení. „Odmítnutím účasti izraelských sportovců chceme ukázat, že všechny formy kolonialismu jsou v rozporu s lidstvím a spravedlností,“ uvedl generální tajemník MUI Amirsyah Tambunan.

Guvernér Jakarty Pramono Anung zdůraznil, že příjezd izraelských atletů by „způsobil hlubokou emocionální bolest většině Indonésanů“. Prezident Prabowo Subianto již dříve na Valném shromáždění OSN vyzval k vytvoření nezávislé Palestiny a zároveň k zajištění bezpečnosti Izraele.

Sport pod tlakem politiky

Izraelská gymnastická federace zatím oficiálně nereagovala. V roce 2023 FIFA odebrala Indonésii pořadatelství fotbalového mistrovství světa hráčů do 20 let, protože místní představitelé odmítli hostit izraelský tým.

Napětí se promítá i do dalších sportů. Izraelský cyklistický tým změnil název po incidentech na závodě v Itálii, který provázely pro-palestinské protesty. Fotbalová kvalifikace Izraele v Itálii zase přiláká podle očekávání více demonstrantů než diváků.

Indonésie svůj postoj drží už desítky let. Od Asijských her v roce 1962, kdy vyloučila Izrael i Tchaj-wan, odmítá hostit izraelské delegace. Jak shrnul výzkumník Muhammad Zulfikar Rakhmat: „Tento postoj není o izolaci, ale o přesvědčení, že žádná sportovní událost nemá legitimizovat apartheidní stát.“

Spor kolem gymnastického šampionátu tak znovu ukázal, jak silně se blízkovýchodní konflikt promítá i do světa sportu a kultury.

Nejčtenější tento týden

Manchester City se dohodl na příchodu Bouaddiho. Za teenagera může dát 100 milionů eur

Manchester City se dohodl s Lille na přestupu osmnáctiletého marockého záložníka Ayyouba Bouaddiho. Anglický klub má zaplatit 95 milionů eur a dalších pět milionů může přidat na bonusech. Transfer ještě není oficiálně dokončený, hráče čeká zdravotní prohlídka a podpis smlouvy.

Verstappen havaroval hned v prvním kole domácí Grand Prix

Domácí Velká cena Nizozemska skončila pro Maxe Verstappena prakticky dřív, než začala. Čtyřnásobný mistr světa nezvládl závěr prvního kola na vlhké trati v Zandvoortu, tvrdě narazil do bariér a ze závodu odstoupil. Nehoda vedla k přerušení závodu červenou vlajkou, Verstappen ale vyvázl bez zranění.

Bayern přetlačil Dortmund a podvanácté získal německý Superpohár

Bayern Mnichov přidal do své sbírky další trofej. V německém Superpoháru zvítězil na hřišti Borussie Dortmund 2:1 a soutěž ovládl už podvanácté. O náskoku hostů rozhodli v prvním poločase Nathaniel Brown a Michael Olise. Dortmund po přestávce snížil zásluhou Fábia Silvy, na vyrovnání už ale nedosáhl.

Nosková s Bouzkovou ovládly čtyřhru v Cincinnati

Linda Nosková a Marie Bouzková slaví společný úspěch na turnaji v Cincinnati. České tenistky ve finále čtyřhry jasně přehrály Magali Kempen a Alexandra Panova 6:1 a 6:2. Soupeřkám dovolily jen krátce pomýšlet na zdramatizování zápasu a po hodině hry získaly titul.

České volejbalistky smetly Rakousko a na domácím ME dál neztratily ani bod

České volejbalistky pokračují na mistrovství Evropy v Brně bez zaváhání. Po úvodním vítězství nad Řeckem si poradily také s Rakouskem. Favoritky zvítězily 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:17. Po dvou zápasech tak mají ve skupině B plný počet šesti bodů. V neděli je čeká výrazně těžší prověrka proti Srbsku.

Russell ovládl sprint v Zandvoortu, Norris si vyjel pole position

George Russell proměnil první místo na startu ve vítězství ve sprintu Velké ceny Nizozemska. Pilot Mercedesu porazil Charlese Leclerca a Landa Norrise. Úřadující mistr světa si ale spravil chuť v následné kvalifikaci. Norris získal pole position pro nedělní závod, když těsně zdolal Russella.

České volejbalistky zvládly vstup do domácího ME, dnes vyzvou Rakousko

České volejbalistky zvládly první krok na domácím mistrovství Evropy. V Brně porazily Řecko 3:1 po setech 25:14, 23:25, 25:15 a 25:20. Před více než 3500 diváky zazářila především Monika Brancuská s 23 body. Češky tak získaly do tabulky skupiny B první tři body. V sobotu je čeká Rakousko, v neděli pak silné Srbsko.

Bejlek sahá po životním úspěchu! Keys udolala ve třech setech, teď vyzve Gauff

Sára Bejlek prožívá v Cincinnati nejlepší turnaj dosavadní kariéry. Dvacetiletá Češka ve čtvrtfinále udolala domácí Madison Keys 3:6, 6:4, 7:6 a poprvé postoupila do semifinále turnaje WTA 1000. Po skalpu světové jedničky Aryny Sabalenky tak vyřadila další velké jméno. Nyní ji čeká světová čtyřka Coco Gauff.

Jones po 16 letech opouští Liverpool. Anglický záložník přestoupil do Interu

Curtis Jones mění po dlouhých letech působiště. Pětadvacetiletý anglický záložník přestoupil z Liverpoolu do Interu Milán, kde podepsal smlouvu až do léta 2031. Hodnota transferu se má pohybovat kolem 30 milionů liber.

Alaphilippe ukončil kariéru. Dvojnásobný mistr světa končí ve 34 letech

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe ve 34 letech ukončil profesionální kariéru. Dvojnásobný mistr světa se rozhodl skončit s okamžitou platností, přestože měl s týmem smlouvu ještě na příští sezonu. Posledním závodem jednoho z nejvýraznějších jezdců své generace tak zůstala letošní Tour de France.

Paredes má stopku na 10 zápasů. Padly tvrdé tresty za potyčku po finále mistrovství světa

Argentinská reprezentace dostala tvrdé tresty za chaos po finále mistrovství světa proti Španělsku. Leandro Paredes si nezahraje deset mezistátních utkání, Nahuel Molina sedm a argentinská asociace zaplatí pokutu 321 tisíc dolarů. FIFA řešila nejen potyčky po závěrečném hvizdu, ale také politický transparent a diskriminační projevy fanoušků.

Světová jednička Sinner se kvůli zranění odhlásil z US Open

Tenisové US Open přišlo krátce před startem o světovou jedničku. Jannik Sinner se kvůli problémům s pravým kolenem z turnaje odhlásil. Pětadvacetiletý Ital nehraje od červencového Wimbledonu a návrat na kurt musí znovu odložit. V New Yorku přitom v roce 2024 získal svůj druhý grandslamový titul.

Antonelli ovládl jediný trénink v Zandvoortu

Kimi Antonelli vstoupil do druhé poloviny sezony formule 1 nejrychlejším časem jediného volného tréninku před Velkou cenou Nizozemska. Lídr šampionátu porazil na okruhu v Zandvoortu Lando Norrise i týmového kolegu George Russella. Max Verstappen na domácí trati zaostal.

Duplantis vyměnil tyč za mikrofon. Nazpíval hymnu pro atletický šampionát

Armand Duplantis přidal ke skoku o tyči další disciplínu. Dvojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman vydal píseň Gold, která se stala oficiální hymnou premiérového World Athletics Ultimate Championship. Na konci zářijového šampionátu v Budapešti ji navíc zazpívá osobně na stadionu.

Ronaldinho se vrací na trávník. Ve 46 letech chce vstřelit jubilejní 300. gól

Fotbalový svět čeká návrat jedné z největších ikon své generace. Legendární Brazilec Ronaldinho se ve 46 letech připojil k italské Ravenně a nevylučuje, že znovu nastoupí k soutěžnímu utkání. Jeho vysněným cílem je symbolický 300. gól kariéry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama