MotorsportZvláštní korunovace. Svět formule 1 řeší, jak Verstappen k obhajobě titulu přišel

Zvláštní korunovace. Svět formule 1 řeší, jak Verstappen k obhajobě titulu přišel

Pokud by se dala nedělní Velká cena Japonska označit jedním výrazem, zřejmě by ho ztělesňovalo slovo „zvláštní“. Max Verstappen vyjížděl do závodu v Suzuce s vědomím, že pokud vyhraje, bude slavit obhajobu mistrovského titulu. A to se nakonec také stalo. I když byl závod přerušen a nakonec zrušen.

Šanci na trati v Singapuru minulý týden zazdil, teď byl odhodlaný dotáhnout tažení za obhajobou mistrovského titulu do konce. Max Verstappen věděl, že v případě úspěchu v Japonsku má jistou další trofej pro šampiona formule 1. A tu konec v Suzuce také dostal. Přestože po závodě vůbec nevěděl, že by měl slavit.

Co se vlastně stalo? Japonskou trať sužoval déšť. Více než dvě hodiny jezdci nečinně seděli v boxech, povídali si, dokonce měli hrát karty, a nic nenasvědčovalo tomu, že se pojede. Nakonec ale skutečně zazněl klakson a závodníci vyjeli do Velké ceny Japonska. Ta trvala zhruba čtyřicet minut, než se přerušila a následně také celá zrušila.

Jako první projel cílem právě holandský obhájce loňského prvenství, myslel si ale, že kvůli zkrácenému závodu mu bude udělen jen poloviční počet bodů. Se kterými by na titul nedosáhl. Jenomže vedení formule 1 se rozhodlo jinak. Pravidla velí, že když se závod dojede, byť s malým počtem kol, plný počet se uděluje.

12 z 18

A to se nakonec také stalo. Verstappenovi nahrála do karet také penalizace průběžně druhého Charlese Leclerca. To se ale Holanďan i celý Red Bull dozvěděli až několik minut po závodě. Po projetí cílem skoro nikdo titul neslavil, dokonce ani ve chvíli, kdy Verstappen stoupal na nejvyšší příčku bedny.

„Když jsem projel cílem, vůbec jsem netušil, že dostanu titul. Myslel jsem, že se budou udělovat poloviční body. Šílené, nechápal jsem, co se stalo. Mám teď hodně smíšené emoce,“ pronesl Verstappen po Velké ceně Japonska. „Všichni měli za to, že se nebudou brát plné body, takže ani penalizace Leclerca nepomůže,“ říkal šéf Red Bullu Horner.

„Teď nevím, jak reagovat. Moc jsme to neoslavili. Ale nechme si to na příští závod, oslavy budou po zisku Poháru konstruktérů. Teď jen řeknu, že je úžasné získat titul čtyři závody před koncem sezony. Max byl letos zcela bezkonkurenční,“ doplnil. A má pravdu. Verstappen si zajistil titul čtyři závody před cílem, což se naposledy povedlo v roce 2011.

Holandský jezdec vyhrál 12 z 18 závodů letošní sezony a titul mu patří právoplatně.

Nejčtenější tento týden

Kladno získalo švédského obránce Filipa Westerlunda

Hokejové Kladno dál rozšiřuje kádr pro novou extraligovou sezonu. Rytíři oznámili příchod švédského obránce Filipa Westerlunda, který naposledy působil ve finské KalPě Kuopio. Sedmadvacetiletý bek přichází jako šestá letní posila a do české nejvyšší soutěže zamíří poprvé v kariéře.

Christian Eriksen znovu vyděsil fotbalový svět. Dánská hvězda po kolapsu uklidnila fanoušky

Fotbalové Dánsko si znovu prošlo děsivými okamžiky. Christian Eriksen během reprezentačního utkání s Ukrajinou zkolaboval přímo na trávníku a zápas musel být předčasně ukončen. Podle týmových lékařů je však zkušený záložník v dobrém stavu a brzy by měl být propuštěn z nemocnice.

Brutální bitva o přežití. Chris Billam-Smith po sedmi kolech umlčel nebezpečného Rozického

Atmosféra jako při boxerských klasikách staré školy, krev, tvrdé výměny a bouřící hala. Chris Billam-Smith zvládl v Bournemouthu jeden z nejtěžších zápasů kariéry, když po sedmi kolech donutil Ryana Rozického odstoupit. Fanoušci sledovali brutální cruiserweight přestřelku, kterou mnozí okamžitě označili jako kandidáta na zápas roku.

Zverev po pětisetové bitvě získal premiérový titul z French Open

Alexander Zverev se na čtvrtý pokus dočkal vysněného grandslamového triumfu. Ve finále French Open porazil Itala Flavia Cobolliho po více než čtyřhodinové bitvě 6:1, 4:6, 6:4, 6:7 a 6:1. Německý tenista tak prolomil dlouholeté čekání na titul z turnajů velké čtyřky a uzavřel jednu z největších kapitol své kariéry.

Antonelli ovládl chaotickou Velkou cenu Monaka a zvýšil náskok v čele šampionátu

Andrea Kimi Antonelli potvrdil skvělou formu a vyhrál Velkou cenu Monaka 2026. Jezdec Mercedesu si připsal páté vítězství v řadě a výrazně navýšil svůj náskok v průběžném pořadí mistrovství světa. Náročný závod ovlivnily nehody, penalizace i červené vlajky. Na stupně vítězů se vedle Antonelliho postavili Lewis Hamilton a Isack Hadjar.

OKTAGON 89: Rasťo z Ruže ovládl Celebrity Series, hlavní duel skončil předčasně

Turnaj OKTAGON 89 v Bratislavě nabídl několik výrazných výkonů, rychlá ukončení i velká překvapení. Jedním z hlavních příběhů večera se stal Rastislav Zvara, známý z reality show Ruža pre nevestu, který svého soupeře tvrdě ukončil už v prvním kole. Galavečer ale uzavřel smolný závěr titulového souboje mezi Igorem Severinem a Žalgasem Žumagulovem.

Další grandslam pro sehrané duo! Siniaková s Townsend ovládly Paříž

Kateřina Siniaková znovu potvrdila postavení nejlepší deblistky světa. Na Roland Garros vyhrála po boku Američanky Taylor Townsend titul ve čtyřhře žen. Nasazené jedničky ve finále porazily dvojici Anna Danilina a Aleksandra Krunic 6:2, 7:5. Pro českou tenistku jde už o jedenáctý grandslamový triumf v ženském deblu a celkově dvanáctý grandslamový titul v kariéře.

Menšík v Paříži prorazil mezi grandslamovou elitu

Jakub Menšík odehrál na French Open turnaj, který může změnit pohled na jeho další kariéru. Do Paříže nepřijížděl jako jeden z hlavních favoritů, antukové jaro měl spíš nevýrazné a krátce před grandslamem schytal v Hamburku tvrdou porážku. Jenže v areálu Roland Garros se všechno otočilo.

Mirra Andreeva ovládla French Open a poděkovala i sama sobě

Mirra Andreeva završila v Paříži životní turnaj. Ve finále French Open porazila Maja Chwalinska 6:3, 6:2 a získala první grandslamový titul kariéry. Devatenáctiletá tenistka prošla pavoukem s jediným ztraceným setem a na cestě za trofejí využila i zaváhání největších favoritek.

Finálové šílenství v NHL. Vegas vedlo 4:0 a málem odešlo poražené

Hokejisté Vegas zvládli třetí finálový duel NHL a po výhře 5:4 ve druhém prodloužení vedou nad Carolinou 2:1 na zápasy. Golden Knights přitom promarnili náskok 4:0. Hlavními postavami večera byli Tomáš Hertl, který zaznamenal gól a asistenci, a Mitchell Marner, jenž hattrickem přepsal několik historických statistik. O vítězství domácích nakonec rozhodl obránce Shea Theodore.

Královna bílé stopy Zuzana Maděrová má jasno, chce další úspěchy

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová má za sebou životní sezonu. Česká snowboardistka ovládla anketu Král bílé stopy, stále přijímá gratulace k triumfu z Itálie a zároveň už naplno pracuje na přípravě na další zimu. Motivaci podle svých slov rozhodně neztratila.

Siniaková s Townsend rozdrtily soupeřky, Menšíkův sen o finále skončil

Český tenis prožil v Paříži další výrazný den. Kateřina Siniaková postoupila po dominantním výkonu do finále ženské čtyřhry Roland Garros. Jakub Menšík naopak svůj životní grandslamový turnaj v semifinále uzavřel, když podlehl favorizovanému Alexandru Zverevovi. Přesto odjíždí z Paříže s cenným výsledkem i výrazným posunem mezi elitou.

Moskva chystá hokejový zápas USA proti Rusku, Ovečkin se ho ale nezúčastní

V Moskvě se 1. července má uskutečnit hokejové utkání mezi americkými a ruskými hráči. Akce navazuje na myšlenku, o které v minulosti hovořili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Organizátoři ji představují jako symbolické gesto ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že na ledě se neobjeví hvězdy NHL ani KHL.

Maňasová překonala rekord Kratochvílové a vede evropské tabulky

Česká atletika zažila mimořádně povedený večer. Karolína Maňasová v rakouském St. Pöltenu dvakrát překonala 45 let starý český rekord Jarmily Kratochvílové na 100 metrů. Ve finále navíc zaběhla čas 11,01 sekundy, kterým se dostala do čela letošních evropských tabulek. Výrazný posun zaznamenaly také Lurdes Gloria Manuel, Nikol Tabačková a Tereza Elena Šínová.

Lewis Hamilton si chválí Ferrari. Před Monakem věří, že Scuderia konečně míří správným směrem

Lewis Hamilton začíná po turbulentním přestupu do Ferrari znovu připomínat jezdce, který roky dominoval formuli 1. Sedminásobný mistr světa po povedeném závodě v Kanadě otevřeně promluvil o změnách uvnitř týmu, novém závodním inženýrovi i rostoucí důvěře ve Ferrari. A před Velkou cenou Monaka naznačil, že slavná italská stáj může patřit mezi hlavní favority víkendu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama