ŠipkyŽivotní výkon. Adam Gawlas přepsal na UK Open dějiny českých šipek

Životní výkon. Adam Gawlas přepsal na UK Open dějiny českých šipek

Jedenadvacetiletý šipkař Adam Gawlas se na mítinku UK Open v anglickém Minehead postaral o obrovskou senzaci. Jako první Čech v historii dokráčel do semifinále major turnaje. Tam nakonec padl s pozdějším šampionem Gildingem, i tak se ale jedná o famózní úspěch. Gawlas navíc poskočil v žebříčku o čtrnáct míst.

Mladík z obce Návsí na Třinecku byl do unikátního podniku, ve kterém se vždy od čtvrtého kola losují kola následující, nasazen až ve třetí fázi, neboť patřil mezi top 64 hráčů světa. Tam vyfasoval Belgičana Vandenbogaerdeho, kterého porazil 6:4.

Další kolo, další los. Adam narazil na těžký kalibr, střetl se s Lukem Littlerem, šestnáctiletým hráčem, jenž má obrovskou fazónu. Gawlas však díky parádním zavřením, včetně 170, dokázal šipkařského benjamínka přetlačit poměrem 10:8.

Co se týče výsledku, úplně stejně porazil i Kevina Doetse z Nizozemska v pátém kole a mohl se těšit na osmifinále. V pátém kole skončil Adamův krajan Karel Sedláček, ten, bohužel pro české příznivce, padl s Joem Cullenem.

První výraznou dominanci dal Gawlas proti irskému miláčkovi publika Williamu O´Connorovi. „Magpie“, jak zní jeho přezdívka“ Adam smetl na hlavní stagi 10:3, hrál průměr nad sto bodů, trefil například vysoký checkout 150 a zavíral s 52,63% úspěšností.

Životní zápas s Robem Crossem

Los přiřkl reprezentantovi České republiky ve čtvrtfinále bývalého mistra světa a nynější světovou pětku Roba Crosse. Kurzy mluvily jasně,“Voltage“ by neměl dát mladíkovi ze Slezka moc šancí. Avšak Adam vytáhl famózní šipky a zahrál možná nejlepší zápas v kariéře.

V prvních pěti lezích vzal Robovi třikrát podání, v utkání vedl v určitý moment dokonce 5:1. Pomohl si i spektakulárním zavřením 164, když už byl Cross na doublu. Angličan sice snížil, ale Adam svůj náskok držel. Za stavu 8:9 z pohledu Roba dostal Adam nečekanou možnost zavřít, když Cross minul své šipky, kterou využil.

Gawlas zavřel 8 bodů svou sedmou match dart a postoupil jako první Čech v historii do semifinále major turnaje. Po triumfu nechyběla již tradiční sprcha vodou z lahve a hecování publika.

Naneštěstí pro něj, v semifinále už tahal za kratší konec. Andrew Gilding, jenž celý podnik překvapivě vyhrál, Adama porazil 11:6. I tak se sluší před českým borcem smeknout, „Flawlass“ Gawlas předvedl skutečnou šipkařskou magii.

Nejčtenější tento týden

Hamilton ovládl jediný trénink v Silverstonu

Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas jediného volného tréninku před Velkou cenou Británie formule 1. Na domácí trati porazil vedoucího muže šampionátu Kimiho Antonelliho a naznačil, že Ferrari může o víkendu bojovat o přední příčky.

Daniel Vladař má o budoucnosti ve Flyers jasno

Český brankář Daniel Vladař si prodloužení smlouvy s Philadelphií vysnil už po své první sezoně v klubu. Nový pětiletý kontrakt začne platit od ročníku 2027 až 2028 a podle gólmana byla dohoda otázkou okamžiku. Flyers mu navíc dali jasně najevo, že s ním počítají jako s jednou z klíčových postav budoucnosti.

Konec jedné cyklistické éry. Chris Froome po těžké nehodě ukončil slavnou kariéru

Jeden z nejúspěšnějších silničních cyklistů moderní historie oznámil konec profesionální kariéry. Brit Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France, se rozhodl definitivně uzavřít svou sportovní cestu poté, co se už nedokázal vrátit po vážné nehodě z loňského roku. Za sebou zanechává kariéru plnou rekordů, nezapomenutelných momentů i několika kontroverzí.

Jakub Dobeš prodloužil smlouvu s Montrealem do roku 2030

Český brankář Jakub Dobeš si po výborné sezoně v NHL výrazně finančně polepší. Montreal s pětadvacetiletým gólmanem uzavřel novou tříletou smlouvu, která začne platit od sezony 2027 až 2028. Celková hodnota kontraktu dosahuje 16 milionů dolarů, což představuje téměř 340 milionů korun.

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama