Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Zemřel Bobby Charlton. Sir z United, který přežil leteckou havárii

  Manchester United, a vlastně celou fotbalovou Anglii, opustila legenda z největších. Ve věku 86 let zemřel Sir Bobby Charlton. Muž, který měl nezapomenutelný otisk v historii Rudých ďáblů. Přežil dokonce havárii letadla. Celí United se sbírali ze dna, a i zásluhou Charltona si došli pro největší úspěch v klubové historii.

  Liga mistrů, lépe řečeno Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), se hraje od roku 1955. A prvních pět ročníků opanoval Real Madrid. Jak už název odpovídal, o „ušatý pohár“ se mohli ucházet pouze mistři z daných zemí, vstupenku nemohly obdržet třeba čtyři týmy, jako je tomu dnes. V roce 1958 se mělo všeobecně za to, že jediný, kdo může Real v jejich dynastii zastavit, je Manchester United. Osu týmu tvořili velmi mladí hráči, někdy ještě chlapci. Po vyřazení Dukly Praha tým pod vedením skotského manažera Matta Busbyho zvládl čtvrtfinálovou odvetu v Bělehradě.  

  V 50. letech bylo cestování po Evropě mnohem komplikovanější než dnes. Ve středu hrál Manchester v Bělehradě, v sobotu musel být připraven na zápas anglické ligy. O možném přeložení zápasu nechtěli britští mocipánové ani slyšet. I proto měl nejlepší klub v zemi objednaný charterový let.

  Psal se 6. únor 1958. Letoun vzlétl z Bělehradu a měl naplavené mezipřistání v Mnichově pro doplnění paliva. Kapitán letu se zhruba po hodině snažil odlepit stroj ze země, ale dvakrát začne brzdit. Kontrolky mu totiž ukazují nepřiměřený růst tlaku v pravém motoru. Cestující musí vystoupit a vrátit se útrob letiště. Technici probírají, co se vzniklým problémem. Padají návrhy, že by se let posunul o jeden den, ale nakonec se došlo k závěru, že když se plyn bude přidávat pozvolněji, neměl by být problém.

  Celá posádka, včetně týmu, byla ráda, že mohli nehostinné letiště opustit. Navíc, když začalo hustě sněžit. Třetí pokus o vzlet se stane osudným. Stroj nabere rychlost, ale vůbec se neodlepí od země, prorazí plot okolo letiště a narazí do okolního domku, kde je uskladněné palivo. Výsledek je tragický. V letadle zahyne sedm fotbalistů. Další jsou zranění tak vážně, že už nikdy nebudou hrát fotbal. Mrtví jsou i funkcionáři, novináři a stevard z letadla. Další tři lidé zemřou v nemocnici – včetně největší hvězdy a v té době zázraku anglické kopané, 21letého Duncana Edwardse.

  Neštěstí přežije 21 ze 44 lidí na palubě letadla. Viníkem byl shledán kapitán letu. Ten trval na své nevinně. Až o 10 let později mu bylo dáno za pravdu. Hlavní příčinou neštěstí byl rozbředlý sníh na konci ranveje, který zamezil letadlu dosáhnout patřičné rychlosti. Všechny stroje, který ten den vzlétly z mnichovského letiště, tak letěly ještě před osudným letadlem do Manchesteru… Co se týče fotbalové stránky, tak byl klub v troskách. V semifinále sice vzdoroval oslabený tým AC Milán, ale celkem logicky padl. Navíc klub řešil daleko větší problémy než ty sportovní. Trenér Busby bojoval v Mnichově o život, a nikdo neměl odvahu mu říct, kdo všechno z jeho hráčů nehodu nepřežil. Do další sezony se ale dal dohromady, začal budovat nový Manchester United. O deset let později, v roce 1968, to dokázal. United porazili ve finále PMEZ ve Wembley Benficu Lisabon, na lavičce seděl Busby a v sestavě byli dva hráči, kteří leteckou tragédii přežili. Obránce Bill Foulkes a kapitán a autor dvou finálových tref, Bobby Charlton. Ti mohli svým zesnulým spoluhráčům a kamarádům tam nahoru vzkázat – Dokázali jsme to!

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.