FORTUNA:LIGAZelenobílý sen. Klokani doskákali do Evropy, Bohemka čekala 36 let

Zelenobílý sen. Klokani doskákali do Evropy, Bohemka čekala 36 let

Dlouhých 36 let se Bohemians nepodívali do pohárové Evropy. Co víc, za tu dobu stihli několikrát sestoupit, v roce 2005 navíc nechybělo mnoho k zániku klubu. Po loňské baráži, kdy si zelenobílí udrželi prvoligovou příslušnost až v odvetném utkání s Opavou, by jen málokdo predikoval, že za rok tým Jaroslava Veselého dokráčí do skupiny o titul. A zahraje si kvalifikaci Evropské konferenční ligy.

Tým z Ďolíčku se dlouhodobě potkával s výkonnostními i herními výkyvy. Bohemians padali v minulosti do druhé ligy, podívali se i do té třetí. Když už hráli nejvyšší soutěž, zpravidla končili v dolní polovině tabulky.

V sezoně 2022/23 se ale klokanům povedlo něco zcela nevídaného. Nejen, že kouč Jaroslav Veselý dovedl své svěřence ke 4. místu, na kterém se klub s typicky australským zvířetem v logu vyhříval naposledy v roce 2022, ale zejména dotáhl Bohemku do pohárů. Jindřišek a spol. budou hrát druhé předkolo Evropské konferenční ligy.

Zmíněný veterán Josef Jindřišek sice ještě nemá podepsanou smlouvu na novou sezonu, na tiskové konferenci konané bezprostředně po bujarých oslavách postupu však prohlásil: „Byl bych hloupý, kdybych si poháry nechtěl zahrát. Tempo stále stíhám, tělo drží, už zbývá jen doladit detaily smlouvy s vedením,“ hlásil kapitán vršovického celku.

Zklamání z Edenu, zázraky v Plzni

Bohemians prožili rok, během něhož museli kousat nepříjemný obrat Slavie v semifinále Mol cupu, ale také mohli slavit dvě překvapivé výhry na západě Čech. Po pohárové prohře padli klokani na Slavii v krátkém časovém rozmezí 0:3 a 0:6. Zato v Plzni vyhráli téměř zázračně 2:1 a v nadstavbě dokonce 2:0.

Nad osudem zelenobílých navíc visel velký otazník po podzimní části, kdy Romana Květa, nejlepšího střelce Bohemky, koupila Viktoria. A dlouholetá opora v podobě Petra Hronka zmizela ve Slavii. Tým však v zimě posílili plzeňští Jedlička s Čermákem a kádr na sobě na první pohled velké změny nedal znát.

V jarní části sezony Bohemians udrželi čtvrtou příčku a po utkání s Olomoucí v rámci posledního kola nadstavby mohli slavit. Fanoušci vtrhli na hřiště, začaly veliké oslavy. Mužstvo z Vršovic si po 36 letech zahraje pohárovou Evropu. Jen tedy ještě neví, na jakém stadionu. Jestli v Ďolíčku, nebo na Spartě.

Nejčtenější tento týden

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.

Boston srovnal sérii s Buffalem, Pastrňák znovu bodoval a Zacha dal gól

Boston zvládl druhý zápas osmifinálové série na ledě Buffala a po výhře 4:2 vyrovnal stav na 1:1. David Pastrňák přidal dvě asistence a po dvou duelech vede produktivitu play off. Pavel Zacha vstřelil důležitý gól v přesilovce. Ve stejný večer uspěli také Karel Vejmelka s Utahem a Colorado, naopak Jakub Dobeš s Montrealem padl po prodloužení.

Laura Samson zvládla premiéru v Madridu a je ve druhém kole

Osmnáctiletá Laura Samson zvládla v Madridu další cenný krok. Česká tenistka při debutu v hlavní soutěži tisícovky porazila zkušenou Tatjanu Maria 6:4 a 6:2. Na antuce strávila jen hodinu a čtvrt a poprvé v kariéře prošla na turnaji této úrovně do druhého kola.

Vladař vynuloval Pittsburgh a Philadelphia je po dvou zápasech nahoře

Daniel Vladař prožil v NHL mimořádný večer. Český brankář zastavil všech 27 střel Pittsburghu, dovedl Philadelphii k výhře 3:0 a poprvé v kariéře udržel v playoff čisté konto. Flyers zvládli i druhý duel na ledě soupeře a v sérii vedou 2:0. Premiéru ve vyřazovací části má za sebou také Lukáš Dostál, jeho Anaheim však v Edmontonu těsně padl 3:4.

Formule 1 upravila pravidla pro Miami, sází na rychlost a posiluje bezpečnost

Po úvodních závodech sezony 2026 reaguje vedení Formule 1 na připomínky jezdců i týmů. Balíček změn, který vstoupí v platnost už při Velké ceně Miami, má přinést agresivnější jízdu „na plný plyn“ a zároveň eliminovat rizikové situace, jež odhalily první podniky ročníku.

Erling Haaland bez servítek: Gabriel měl jít ven. Vyhrocený duel City s Arsenalem budí emoce

Souboj dvou gigantů Premier League znovu přinesl drama nejen herní, ale i emotivní. Erling Haaland po vítězství Manchesteru City nad Arsenalem otevřeně prohlásil, že obránce Gabriel měl být po kontroverzním momentu vyloučen. Shodují se s ním i bývalí hráči a rozhodčí.

Gerwyn Price mezi elitou. Desátý triumf na European Tour ho vystřelil mezi legendy

Velšský šipkař Gerwyn Price dosáhl dalšího milníku své kariéry. V německém Sindelfingenu vybojoval už desátý titul na European Tour a zařadil se mezi absolutní elitu tohoto okruhu. Jeho vítězství se ale rozhodně neobešlo bez dramatu.

Montreal s Dobešem přetlačil Tampu, Boston ani přes tři body Pastrňáka neuspěl

Čeští hokejisté se v úvodu play off NHL výrazně připomněli. David Pastrňák dal gól a přidal dvě asistence, Boston ale ztratil slibně rozehraný zápas v Buffalu a prohrál 3:4. Brankář Jakub Dobeš naopak slavil, Montreal i díky jeho dvaceti zákrokům porazil Tampu 4:3 v prodloužení. Hlavní postavou večera se stal Juraj Slafkovský, který rozhodl hattrickem. Colorado pak vstoupilo do série s Los Angeles těsnou výhrou 2:1, u které nechyběl ani Martin Nečas.

Muchová ve Stuttgartu finále nezvládla, přesto se posunula těsně za top 10

Karolína Muchová na třetí titul kariéry nedosáhla. Ve finále turnaje ve Stuttgartu nestačila na Jelenu Rybakinovou a po porážce 5:7 a 1:6 jí zůstal vedle prize money také výrazný posun v žebříčku. Česká tenistka se po povedeném týdnu posune na 11. místo světa a dál potvrzuje, že prožívá jednu z nejlepších sezon kariéry.

Krpálek bere z Tbilisi stříbro, ve finále nestačil na domácího Tušišviliho

Lukáš Krpálek získal na mistrovství Evropy v judu v Tbilisi svou osmou medaili z kontinentálního šampionátu. Ve finále kategorie nad 100 kilogramů podlehl domácímu Guram Tušišvili a po letech znovu nedosáhl na evropské zlato, na které čeká od roku 2018.

Malečková se Škochovou slaví v Rouenu první společný titul na WTA

Jesika Malečková a Miriam Škochová dotáhly druhé společné finále během krátké doby k vítěznému konci. Na turnaji WTA 250 v Rouenu porazily dvojici En Shuo Liang a Qianhui Tang 7:5 a 6:2 a došly si pro svůj první společný titul na okruhu WTA.

Domácí týmy vstoupily do play off NBA výhrami

Úvod vyřazovací části NBA patřil domácím favoritům. Los Angeles Lakers zvládli první duel s Houstonem, Denver se opřel o další velký večer Nikoly Jokiče. Úspěšný start zapsaly také Cleveland a New York.

Vladař dovedl Philadelphii k první výhře v sérii

Daniel Vladař vstoupil do play off NHL povedeným výkonem a pomohl Philadelphii k výhře 3:2 na ledě Pittsburghu. Český brankář zapsal 15 zákroků a dočkal se prvního vítězství ve vyřazovací části. Úvodní hrací den nabídl ještě dva další zápasy, Carolina porazila Ottawu 2:0 a Minnesota rozstřílela Dallas 6:1.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama