FotbalZáhada i skandál. Bývalý hráč Sparty se měl narodit čtyři roky po...

Záhada i skandál. Bývalý hráč Sparty se měl narodit čtyři roky po smrti matky

Záložník Guélor Kanga je uprostřed nepříjemného sporu, který se týká jeho věku a vlastně i národnosti. Reprezentant Gabonu, který v minulosti hájil barvy pražské Sparty a nyní válí v týmu Crvene Zvezdy Bělehrad, musí vysvětlit, proč jeho datum narození absolutně nekoresponduje s údajným datem úmrtí jeho matky. Dokonce ani není jisté, že je z Gabonu, jak je uvedeno v jeho pasu.

Podle oficiálních dokumentů se hbitý štírek narodil ve městě Oyem v Gabonu 1. září 1990. Čili mu je „papírově“ 30 let. Jenže představitelé Demokratické republiky Kongo tvrdí, že to není možné. Jsou přesvědčeni, že jeho matka zemřela v Kongu v roce 1986. A že se fotbalista narodil v Kinshase v Kongu v roce 1985.

Citlivá záležitost už se řeší nějaký ten pátek a dokonce dosáhla až na nejvyšší úroveň. Kanga bude muset celou situaci vysvětlit u Africké fotbalové federaci (CAF). Dá se říct, že v nezáviděníhodné pozici je právě federace, která neví, komu věřit.

Zatímco z Konga zní hlasy, že se Kanga narodil právě v této zemi, v Gabonu se ohánějí, že je vše tak, jak má. „Fotbalista Guélor Kanga je v národním týmu Gabonu v souladu s veškerými regulačními pravidly Africké fotbalové federace a gabonským občanským zákoníkem,“ tvrdí federace Gabonu.

Jak to celé vzniklo?

Představitelé Konga tvrdí, že fotbalistova matka předstírala smrt v Kongu a tajně pak cestovala pod falešným jménem do Gabonu. Tam měla žít ještě několik let s falešnou identitou. Zkoumat se tedy budou dokumenty, které fotbalista má. Zda nejde o falzifikáty.

Obě federace diskutují o tom, zda je rodný list z Gabonu legální, protože evidentně obsahuje řadu podezřelých podrobností. Byl vydán tři dny po údajném narození fotbalisty a není v něm zaznamenána žádná adresa. Podle představitelů z Konga se hráč ve skutečnosti nejmenuje Guélor Kanga, ale je to Kiaku Kiaku Kiangani, který se narodil v Kinshase 5. října 1985.

Kdo by čekal, že sám Kanga bude z nepříjemné situace vykolejený, spletl by se. „Nemám žádný rodný list, žádný občanský průkaz ani cestovní pas vydaný Konžskou demokratickou republikou, takže jsem v klidu,“ prohlásil před několika dny temperamentní exsparťan.

Gabon čelí diskvalifikaci

Vyšetřovací výbor CAF by měl oficiální rozhodnutí přinést v nejbližší době. Pokud bude Kanga shledán vinným, může čelit personálním sankcím a Gabon by byl nejspíše vyřazen z Afrického poháru národů, který se bude konat v Kamerunu.

Nejčtenější tento týden

Mercedes řeší napětí mezi piloty. Toto Wolff chce přibrzdit souboje Antonelliho s Russellem

Souboj dvou týmových kolegů baví fanoušky formule 1, vedení Mercedesu už ale tak nadšené není. Kimi Antonelli a George Russell si během víkendu v Kanadě několikrát nebezpečně překáželi a šéf stáje Toto Wolff připustil, že podobně tvrdé souboje nemusí tým do budoucna tolerovat.

Dobeš předvedl 35 zákroků a jednu asistenci, Montreal přesto prohrál

Jakub Dobeš znovu držel Montreal ve hře. Český brankář proti Carolině předvedl 35 zákroků a přidal i asistenci u vyrovnávacího gólu. Canadiens však doma prohráli 2:3 v prodloužení a ve finále Východní konference ztrácejí v sérii 1:2 na zápasy.

Frank Sánchez vyhlíží Usyka. Kubánský ranař si po drtivém knokautu říká o titulovou šanci

Frank Sánchez znovu hlasitě vstoupil do hry o světový titul v těžké váze. Po dominantním vítězství nad Richardem Torrezem Jr. se kubánský boxer stal povinným vyzyvatelem organizace IBF a otevřeně mluví o tom, že chce co nejdříve vyzvat Oleksandra Usyka. Ve světě těžké váhy se tak rýsuje další atraktivní souboj.

Tyson Fury ladí formu na bitvu století. Soupeře před duelem s Joshuou oznámí už tento týden

Tyson Fury se chystá na další krok před očekávaným megasoubojem s Anthonym Joshuou. Promotér Frank Warren potvrdil, že jméno příštího soupeře britského šampiona bude zveřejněno během několika dnů. Velké plány má zároveň i neporažený talent Moses Itauma, kterého čeká dosud nejtěžší test kariéry.

Kimi Antonelli ovládl Montreal. Mercedes slaví, Russell po dramatické bitvě odstoupil

Velká cena Kanady nabídla jednu z nejnapínavějších podívaných posledních let. Kimi Antonelli vybojoval čtvrté vítězství v řadě po strhujícím souboji s týmovým kolegou Georgem Russellem, jehož nakonec zastavila technická závada. Lewis Hamilton mezitím oslavil nejlepší výsledek od příchodu k Ferrari a Max Verstappen se po těžkém víkendu vrátil na stupně vítězů.

Hertl gólem rozhodl drama s Coloradem, Vegas vede už 3:0

Tomáš Hertl prožil velký večer v play off NHL. Český útočník pomohl Vegas gólem a asistencí k výhře 5:3 nad Coloradem a stal se první hvězdou zápasu. Golden Knights otočili duel z nepříznivého stavu 0:3 a ve finále Západní konference vedou už 3:0 na zápasy. Avalanche tak dělí jediná porážka od konce sezony.

Ibrahimovic a Fury chtějí zachránit Morecambe

Zlatan Ibrahimovic a Tyson Fury mohou spojit síly u nečekaného fotbalového projektu. Slavný bývalý útočník a britský boxer podle anglických médií zvažují koupi Morecambe FC, klubu ze šesté anglické ligy, který se v posledních letech propadl sportovně i finančně.

Kontroverzní zásah rozhodčího. Oleksandr Usyk přežil duel s Verhoevenem

Oleksandr Usyk zůstal mistrem světa těžké váhy, ale vítězství nad kickboxerem Rico Verhoevenem rozhodně nepůsobilo přesvědčivě. Ukrajinský šampion se v Egyptě trápil víc než kdykoliv předtím a kontroverzní ukončení v 11. kole okamžitě rozpoutalo debaty o odvetě.

Carolina porazila Montreal v prodloužení a srovnala sérii

Carolina zvládla druhé finále Východní konference NHL. Na domácím ledě porazila Montreal 3:2 v prodloužení a vyrovnala stav série na 1:1. Český brankář Jakub Dobeš čelil 26 střelám a inkasoval třikrát. Rozhodující gól vstřelil Nikolaj Ehlers, který se prosadil podruhé v zápase.

Russell ovládl sprint v Kanadě po bitvě s Antonellim

George Russell zvládl sprint Velké ceny Kanady nejlépe ze všech. Pilot Mercedesu udržel první místo po startu z čela a v Montrealu si dojel pro druhé sprintové vítězství v sezoně. Za ním skončil Lando Norris z McLarenu, třetí místo bral lídr šampionátu Kimi Antonelli.

Sinner vstupuje do French Open jako hlavní favorit

Jannik Sinner vstupuje do French Open jako největší favorit. Současnému tenisovému světu vládne s takovou jistotou, že soupeři zatím hledají spíš skulinu než účinnou odpověď. Podle expertů ho v Paříži může zastavit jen úzký okruh hráčů, nebo okolnosti, které s raketou přímo nesouvisejí.

Verstappen chce zůstat ve formuli i v roce 2027

Max Verstappen dal fanouškům formule 1 jasnější odpověď na otázku, která se nad ním v posledních měsících vznášela. Pokud se nestane nic mimořádného, chce ve formuli pokračovat i v roce 2027. Důvodem jsou změny pravidel pro pohonné jednotky, které mají závodění přiblížit tomu, co od něj čtyřnásobný mistr světa očekává.

Vegas otočilo duel v Coloradu a vede v sérii už 2:0

Hokejisté Vegas zvládli i druhý zápas finále Západní konference NHL na ledě Colorada. Golden Knights vyhráli 3:1, přestože dlouho prohrávali. V poslední třetině ale udeřili třikrát a hlavní roli sehrál Ivan Barbašov, který zapsal dva góly a jednu asistenci. Tomáš Hertl tentokrát nebodoval.

Lewis Hamilton se brání kritikům. Ferrari sází na šampiona minimálně do roku 2027

Lewis Hamilton rázně odmítl spekulace o možném konci kariéry a zároveň poprvé naznačil délku své smlouvy s Ferrari. Sedminásobný mistr světa uvedl, že s italskou stájí počítá minimálně do konce roku 2027. Před Velkou cenou Kanady navíc ostře reagoval na kritiky, kteří podle něj neustále řeší jeho odchod z formule 1.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama