Více
  11.6 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Za zlatem covid necovid. Australanka naskočila do finále i s pozitivním testem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hry Commonwealthu jsou od konce uplynulého víkendu minulostí, jejich dozvuk je ale patrný neustále. Vinu na tom nese také finále kriketu žen, ve kterých triumfovaly hráčky Austrálie. Ke zlaté medaili pomohla také jedna z hráček, která byla pár hodin před utkáním pozitivně testovaná na nemoc covid-19.

  Případ, který řeší téměř všechna světová média, má na svědomí australská kriketová reprezentantka Tahlia McGrathová. Pouhých pár hodin před finálovým zápasem na Commonwealth Games proti Indii jí byl zjištěn pozitivní test na nemoc covid-19. Stát se tak před zhruba rokem, celý tým by musel do karantény. Ne však teď.

  Vedení národního týmu po konzultaci s pořadateli akce se rozhodlo, že McGrathovou do zápasu i přes pozitivní test nasadí. Australanka chyběla na zahajovacím ceremoniálu, během kterého zazněly hymny její země a soupeřek z Indie, za dalších několik okamžiků už ale s pálkou v ruce a bez roušky stála na hrací ploše. Všechno podtrhuje fakt, že podle týmu měla také symptomy nemoci.

  „McGrathová se v neděli svěřila vedení týmu, že má mírné příznaky, poté se vrátila s pozitivním testem,“ informuje australská výprava na Hrách Commonwealthu. „Přesto byla jmenována ve startovním jedenáctce a její účast ve finále schválila Mezinárodní rada pro kriket,“ doplňují zástupci australského výběru.

  Jak je něco takového možné?

  Na tuto otázku se ptá téměř celá sportovní veřejnost. Vinu nejspíš nesou zmírněné protokoly, které měly za úkol zajistit hladký průběh her. Což by v případě McGrathové možné nejspíš nebylo.

  „Bylo to neobvyklé, ale jen jsme poslouchaly, co říkala naše doktorka,“ prohlásila australská univerzálka Ashleigh Gardnerová. „Říkala, že je bezpečné, aby hrála. Moc jsme se s ní nestýkali, takže jsme všechny cítily, že jsme v bezpečí,“ dodala Australanka. „Myslím, že z pohledu Austrálie to bylo zvládnuto extrémně dobře,“ doplnila svou kolegyni pálkařka Beth Mooneyová. „Z mého pohledu bylo učiněno správné rozhodnutí a my jsme prostě šli a hrály. Myslím si, že to je stejné, jako když někdo hraje a má rýmu nebo chřipku,“ dodala.

  Nikdo přesně neví, jaké protokoly pořadatelé spolu s vedením reprezentace zkoumali, jisté je ale to, že právě McGrathová pomohla své zemi k zisku zlaté medaile. Její výkon proti Indii by se dal označit jako při nejmenším povedený. Po utkání při vyhlášení výsledků Australanka s rouškou na obličeji přijímala gratulace a se svými spoluhráčkami se objímala.

  Případ z Birminghamu se nejspíš ještě bude prošetřovat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS