Více
  10.5 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Z Mnichova chce lezec Ondra přivézt tři kovy. Ví však, že ho snadný úkol nečeká

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Blíží se to, blíží. Už za dva dny odstartuje v bavorské metropoli Mnichov další edice mistrovství Evropy ve sportovním lezení. Do dějiště šampionátu se těší také česká medailová naděje Adam Ondra. Lezec bude soutěžit o peníze a slávu v celkem třech disciplínách, být ale mistrovství o týden dříve, nejspíš by nejel. Důvodem je nedávné onemocnění covidem-19.

  Podobně jako dalších 55 sportovců a sportovkyň ladí formu na mistrovství Evropy také lezec Adam Ondra, v jehož případě půjde o šampionát ve sportovním lezení a nikoliv v atletice. Před rokem se rval o medaili na olympijských hrách a patřil mezi největší česká želízka, tentokrát to nebude jiné. Ondru čeká lezení na obtížnost, bouldering a dvojkombinace.

  Celkem tři disciplíny, ve kterých by Ondra mohl potvrdit, že patří mezi světovou špičku, budou představovat náročný test. Poslední jmenovaná si dokonce na evropském šampionátu odbude premiéru před olympiádou v Paříži. Na rozdíl od trojkombinace, která se lezla pod pěti kruhy v japonském Tokiu. Ondra se ale ničeho nebojí, naopak. ME pro něj představuje hřeb.

  „Mistrovství Evropy je pro mě hřeb závodní sezony. Jedná se o sudý rok, takže neprobíhá mistrovství světa. Na evropských šampionátech jsem měl v minulosti spíše smůlu, že jsem končil pod vysněným zlatem často na druhém místě, což jsem v roce 2019 prolomil,“ prozradil Ondra v rozhovoru pro Nova Sport.

  Magická atmosféra věci napomůže

  Ondrovo maximum z mistrovství Evropy je jedno zlato z Edinburgu v roce 2019. Na to by chtěl český borec navázat a pomoct by mu mohla také pověstná atmosféra.

  „Do Mnichova se těším i proto, že to je město lezení zaslíbené. Je to do Alp, co by kamenem dohodil. Je tam spoustu lezců a lezeckých fanoušků. V minulosti se tam konaly i světové poháry v boulderingu. Na to mám skvělé vzpomínky. Atmosféra tam byla přímo magická,“ říká.

  Jeho přípravy však byly před několika týdny narušeny pozitivním testem na covid-19. Ondra se po něm ještě teď cítí zesláblý a tvrdí, že kdyby se ME konalo dřív, nejspíš by ani nejel.

  „Naštěstí jsem onemocněl těsně po světovém poháru v Chamonix, kde se mi podařilo zvítězit. Společně s rodinou jsem si protrpěl covidem, a ačkoliv forma ještě dlouho po covidu nepřicházela, v posledních dnech se cítím poměrně dobře. Kdyby se mistrovství Evropy konalo o týden dříve, možná bych se rozhodl se ze zdravotních důvodů neúčastnit, ale pevně věřím, že jsem měl dostatečný čas se vrátit do formy,“ doplnil Ondra.

  Mistrovství Evropy ve sportovním lezení startuje 11. srpna a trvat bude do 18. srpna.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS