Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Fotbalový svět oplakává smrt legendy. Nejmladší kapitán Arsenalu se dožil 80 let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve věku 80 let zemřel bývalý manažer a trenér Arsenalu, Tottenhamu a reprezentant Severního Irska Terry Neill. V dresu Gunners odehrál přes 200 zápasů a střelil více než 10 gólů. I po aktivní kariéře sedával na lavičce Arsenalu a dění na hřišti přihlížel z pozice trenéra.

  Ze Severního Irska přišel do Arsenalu ještě v době, kdy mu nebylo ani dvacet let. Po dvou letech působení se přesunul do A týmu, kde se prosadil jako jeden z nejlepších hráčů. Neill byl v roce 1962 nejmladším hráčem, který se stal kapitánem Gunners. Po své jedenáctileté hráčské kariéře se přesunul k trénování a klub vedl v letech 1976 až 1983. Dokonce Arsenal v roce 1979 dovedl k vítězství v Anglickém ligovém poháru.

  Ačkoli mu bylo teprve 28 let, v červenci 1970 podepsal Neill smlouvu s Hull City jako hráčský manažer a stal se tak opět jedním z nejmladších manažerů v historii hry. Neill ukončil hráčskou kariéru v roce 1973, kdy měl na kontě také 59 reprezentačních startů za Severní Irsko. O rok později Neill opustil Hull a stal se nástupcem Billa Nicholsona na pozici manažera nejzuřivějšího rivala Arsenalu a pak také Tottenhamu Hotspur. Spurs vedl dvě sezony a hned v první se mu podařilo těsně vyhnout sestupu. Po dvou odehraných sezonách se opět vrátil ke svému nejoblíbenějšímu týmu, ted Arsenalu.

  Arsenal ve svém prohlášení uvedl: „Klub se s velkým zármutkem dozvěděl o úmrtí bývalého manažera a kapitána Terryho Neilla ve věku 80 let. Terry byl s klubem spojen více než 20 let, nejprve jako hráč, který k nám přišel jako 17letý z Bangor City v rodném Severním Irsku v prosinci 1959. Kombinace houževnatosti, nadhledu a přirozeného vůdcovství tohoto záložníka ho brzy prosadila do prvního týmu, kde debutoval 23. prosince 1960 proti Sheffieldu Wednesday. O pouhé dva roky později, ve věku 20 let, ho nový šéf Billy Wright jmenoval nejmladším kapitánem Arsenalu v historii. Terry Neill měl díky svému postavení kapitána i manažera klubu zásadní vliv na Arsenal 20. století. Jeho fantastický přínos – a vlastně i jeho charakter – bude vždy oceňován všemi, kdo jsou s klubem spojeni.“

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS