Ostatní sportyZ Mnichova chce lezec Ondra přivézt tři kovy. Ví však, že ho...

Z Mnichova chce lezec Ondra přivézt tři kovy. Ví však, že ho snadný úkol nečeká

Blíží se to, blíží. Už za dva dny odstartuje v bavorské metropoli Mnichov další edice mistrovství Evropy ve sportovním lezení. Do dějiště šampionátu se těší také česká medailová naděje Adam Ondra. Lezec bude soutěžit o peníze a slávu v celkem třech disciplínách, být ale mistrovství o týden dříve, nejspíš by nejel. Důvodem je nedávné onemocnění covidem-19.

Podobně jako dalších 55 sportovců a sportovkyň ladí formu na mistrovství Evropy také lezec Adam Ondra, v jehož případě půjde o šampionát ve sportovním lezení a nikoliv v atletice. Před rokem se rval o medaili na olympijských hrách a patřil mezi největší česká želízka, tentokrát to nebude jiné. Ondru čeká lezení na obtížnost, bouldering a dvojkombinace.

Celkem tři disciplíny, ve kterých by Ondra mohl potvrdit, že patří mezi světovou špičku, budou představovat náročný test. Poslední jmenovaná si dokonce na evropském šampionátu odbude premiéru před olympiádou v Paříži. Na rozdíl od trojkombinace, která se lezla pod pěti kruhy v japonském Tokiu. Ondra se ale ničeho nebojí, naopak. ME pro něj představuje hřeb.

„Mistrovství Evropy je pro mě hřeb závodní sezony. Jedná se o sudý rok, takže neprobíhá mistrovství světa. Na evropských šampionátech jsem měl v minulosti spíše smůlu, že jsem končil pod vysněným zlatem často na druhém místě, což jsem v roce 2019 prolomil,“ prozradil Ondra v rozhovoru pro Nova Sport.

Magická atmosféra věci napomůže

Ondrovo maximum z mistrovství Evropy je jedno zlato z Edinburgu v roce 2019. Na to by chtěl český borec navázat a pomoct by mu mohla také pověstná atmosféra.

„Do Mnichova se těším i proto, že to je město lezení zaslíbené. Je to do Alp, co by kamenem dohodil. Je tam spoustu lezců a lezeckých fanoušků. V minulosti se tam konaly i světové poháry v boulderingu. Na to mám skvělé vzpomínky. Atmosféra tam byla přímo magická,“ říká.

Jeho přípravy však byly před několika týdny narušeny pozitivním testem na covid-19. Ondra se po něm ještě teď cítí zesláblý a tvrdí, že kdyby se ME konalo dřív, nejspíš by ani nejel.

„Naštěstí jsem onemocněl těsně po světovém poháru v Chamonix, kde se mi podařilo zvítězit. Společně s rodinou jsem si protrpěl covidem, a ačkoliv forma ještě dlouho po covidu nepřicházela, v posledních dnech se cítím poměrně dobře. Kdyby se mistrovství Evropy konalo o týden dříve, možná bych se rozhodl se ze zdravotních důvodů neúčastnit, ale pevně věřím, že jsem měl dostatečný čas se vrátit do formy,“ doplnil Ondra.

Mistrovství Evropy ve sportovním lezení startuje 11. srpna a trvat bude do 18. srpna.

Nejčtenější tento týden

Luke Littler převzal od prince Williama vyznamenání MBE

Ještě před dvěma lety ho znal jen úzký okruh fanoušků šipek. Dnes Luke Littler přebírá jedno z nejprestižnějších britských vyznamenání přímo z rukou prince Williama. Devatenáctiletý fenomén světových šipek dostal titul MBE za mimořádný přínos svému sportu a jeho neuvěřitelný příběh dál přepisuje historii.

Osobní válka v ringu. Ryan García se postaví Conoru Bennovi

Z původně obyčejného sportovního střetu se stává osobní vendeta. Americký šampion Ryan García oznámil, že v září nastoupí v Las Vegas proti britskému ranaři Conoru Bennovi. Oba boxeři mají za sebou kontroverzní období spojené s dopingovými kauzami a oba věří, že právě tento duel může definitivně potvrdit jejich návrat mezi největší hvězdy světového boxu.

Dvojnásobný vítěz Alcaraz kvůli zranění vynechá Wimbledon

Carlos Alcaraz letos titul ve Wimbledonu neobhájí. Španělský tenista oznámil, že stále není připravený po zranění pravého zápěstí a vynechá celou travnatou část sezony včetně turnaje v Queen’s Clubu.

Neymar je zpět. Brazílie odhalila nominaci na mistrovství světa

Brazilská reprezentace vyráží na letošní mistrovství světa i s největší domácí hvězdou poslední dekády. Trenér Carlo Ancelotti zařadil do konečné šestadvacetičlenné nominace zkušenou legendu. Neymar se po dlouhém období zdravotních problémů vrací do národního týmu. Pro slavného útočníka půjde už o čtvrtý světový šampionát v kariéře.

Luke Humphries znovu ukázal svou sílu. V Leicesteru ovládl Players Championship a vyslal jasný vzkaz konkurenci

Luke Humphries potvrdil, že i v roce 2026 patří mezi absolutní světovou elitu. Na turnaji Players Championship 17 předváděl po celý den mimořádně přesvědčivé výkony a ve finále si poradil s Nizozemcem Jermainem Wattimenou 8:4. Pro Angličana jde už o druhý triumf na ProTour v letošní sezoně a zároveň důkaz, že po několika nevyrovnaných týdnech znovu ukázal svou nejlepší formu.

Dobeš pomohl Montrealu do konferenčního finále NHL

Jakub Dobeš zvládl jeden z nejtěžších večerů kariéry. Český brankář pochytal 37 střel Buffala a výrazně pomohl Montrealu k výhře 3:2 po prodloužení v sedmém utkání druhého kola play off NHL. Canadiens tak slaví postup mezi nejlepší čtyři týmy soutěže, kde je čeká Carolina.

Jannik Sinner přepsal tenisovou historii. Triumf v Římě ho zařadil po bok Djokoviče

Jannik Sinner dál potvrzuje, že současný mužský tenis má nového vládce. Italský fenomén ovládl domácí turnaj v Římě a ve 24 letech dosáhl mety, kterou před ním pokořil pouze Novak Djokovič. Po triumfu na Italian Open zkompletoval všech devět turnajů série Masters 1000 a stále hlasitěji se mluví o tom, zda právě nezačíná nová éra světového tenisu.

Max Verstappen přišel o triumf na Nürburgringu jen chvíli před cílem. Senzaci překazila technická závada

Max Verstappen měl při své premiéře ve čtyřiadvacetihodinovce na Nürburgringu nakročeno k senzaci. Šampion Formule 1 vedl se svým týmem slavný vytrvalostní závod ještě necelé čtyři hodiny před cílem, pak ale přišel krutý zlom. Porucha hnací hřídele připravila nizozemského pilota o šanci na vítězství a připomněla, proč je Nürburgring považován za jeden z nejtěžších závodů světa.

Sinner dobyl Řím a vyrovnal historický zápis Djokoviče

Jannik Sinner zvládl domácí finále v Římě a po výhře 6:4, 6:4 nad Casperem Ruudem slavil další velký milník kariéry. Italská světová jednička ovládla všech devět turnajů série Masters a napodobila Novaka Djokoviče. Zároveň se stala prvním domácím vítězem římského podniku po padesáti letech.

Salač zajel v Barceloně nejlepší výsledek sezony

Filip Salač prožil v Barceloně nejpovedenější závod letošního ročníku mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Velké ceně Katalánska v kategorii Moto2 dojel sedmý a o dvě příčky vylepšil své sezonní maximum. Český jezdec se po horším úvodu dokázal vrátit do boje o vyšší pozice a v závěru si výsledek pohlídal.

Buffalo smetlo Montreal a sérii rozhodne sedmý zápas

Buffalo zvládlo v Montrealu zápas o přežití ve velkém stylu. Sabres vyhráli 8:3, srovnali sérii druhého kola play off NHL na 3:3 a vynutili si rozhodující duel na domácím ledě. Jakub Dobeš inkasoval šest branek a ve třetí třetině střídal.

Salah chce Liverpool zpátky mezi elitu

Mohamed Salah se po další porážce Liverpoolu ozval nezvykle důrazným prohlášením. Egyptský křídelník po sezoně klub opustí, ještě před odchodem ale chce Reds pomoct alespoň k postupu do příštího ročníku Ligy mistrů. Zároveň připomněl, jakou identitu podle něj Liverpool ztratil a k čemu by se měl vrátit.

Oktagon v Hannoveru nabídl osm ukončení, Max Holzer zůstal neporažen

Oktagon 88 v Hannoveru přinesl divoký večer plný rychlých finišů. V ZAG Areně skončilo před limitem osm z deseti zápasů a domácí publikum dostalo přesně to, kvůli čemu přišlo: vítězství Maxe Holzera v hlavním duelu večera. Německý talent v prvním kole ukončil zkušeného Khalida Taha a dál drží neporazitelnost.

Xabi Alonso převezme Chelsea po sezoně

Chelsea má nového trenéra pro příští sezonu. Londýnský klub oznámil příchod Xabiho Alonsa, který se na Stamford Bridge dohodl na čtyřleté smlouvě. Funkci převezme po skončení aktuálního ročníku.

Lewandowski po sezoně skončí v Barceloně

Robert Lewandowski po sezoně opustí Barcelonu. Sedmatřicetiletý polský útočník oznámil konec na sociálních sítích a potvrdil, že jeho smlouva nebude prodloužena. V katalánském klubu strávil čtyři roky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama