ŠipkyWright znovu usedá na šipkařský trůn. Po úžasném finále zbyly Smithovi oči...

Wright znovu usedá na šipkařský trůn. Po úžasném finále zbyly Smithovi oči pro pláč

Dva roky uběhly jako voda a pohár mistra světa zvedá nad hlavu opět skotský showman Peter Wright. Ve finále největšího šipkařského šampionátu přetlačil ve dvanácti setech srdnatě bojujícího Michaela Smithe, jenž měl vysněný titul z major turnaje již po několikáté na dosah, podobně jako v minulosti však končí jen a pouze druhý. „Snakebite“ bere 15 milionů korun a upevňuje si pozici druhého nejlepšího hráče planety.

Finále jako řemen. Nádherně gradující souboj, znovu vyplněný famózními závěry i dalším průlomem rekordu. Skotsko-anglická strhující bitva přinesla i chvilkové ztráty koncentrace či nepochopitelné chyby na doublech. I přesto se na toto finále bude bezesporu ještě dlouho vzpomínat.

Duel začal zvolna. Hned druhý leg hráče neskutečně potrápil při zavírání a k vidění bylo dokonce desáté kolo. Smith pak sice zavřel doublem 1, set ale bral na svou stranu Skot. Podobně jako set druhý.

Anglický „Bully Boy“ má za sebou v minulosti desítky prohraných finále na major turnajích, nelze opomenout nešťastné prohry v rozhodujících bitvách Masters, Matchplaye či Premier League. Finále mistrovství světa navíc hrál již podruhé, premiérovou účast zaznamenal roku 2019. Tehdy skončil na šipkách Van Gerwena. Proto bylo zcela jasné, že i kdyby ztrácel letos na Wrighta šest setů, nedá se a bude se bít až do krve.

Smith zařadil vyšší rychlostní stupeň a děly se věci. Hlava začala pracovat. Trefoval jednu 180 za druhou, precizně zavíral a po hodině a půl hry se dostal do vedení 5:4 na sety. Navíc šel podávat. Byl ve výhodné situaci, od možná rozhodujícího vedení 6:4 nebyl daleko. Své šance ale nevyužil, nechal „Snakebita“ zavřít a vyrovnat na 5:5.

Obrat a dýka do zad, to Smith určitě nechtěl

Tím i nechtěně do té doby chybujícímu Wrightovi vlil krev do žil a ze Skota se stala nezastavitelná lokomotiva. Michaelovi odešla hlava. Peter trefoval vše, co si zamanul, rychle vzal Smithovi podání, brzy vedl 6:5. A set v pořadí dvanáctý už Smith nezvládl. „Snakebite“ jej vyhrál 3:1 a nad hlavu mohl zvednout pohár Sida Waddella.

Nechybělo mnoho. Po střechu narvaná Alexandra Palace držela Smithovi palce, každý svému domácímu hráči první major titul přál. Smith navíc během zápasu překonal rekord v počtu hozených 180 na jediném MS. Doposud držel rekord Gary Anderson, Michael jej 3. ledna překonal o neskutečných 12 maximálních náhozů. Smith však znovu neuspěl…

Jeho čas možná ještě přijde, nyní se však sluší oslavovat jiného muže. Svět má staronového šipkařského šampiona! Po bok několikanásobných vítězů mistrovství světa se nyní řadí i skotská legenda Peter Wright!

Nejčtenější tento týden

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.

Náctiletá senzace! Fonseca šokoval, vyřadil Djokoviče z Roland Garros

Brazilský talent Joao Fonseca předvedl na Roland Garros životní výkon. Devatenáctiletý tenista otočil duel s Novakem Djokovičem z 0:2 na sety a po téměř pěti hodinách vybojoval největší vítězství kariéry. Srbská legenda tak přišla o další šanci zaútočit na rekordní 25. grandslamový titul.

Rusko uspělo s odvoláním proti zákazu IIHF

Ruský hokej slaví dílčí úspěch v boji o návrat na mezinárodní scénu. Disciplinární komise zrušila lednové rozhodnutí, které Rusku zakazovalo start v soutěžích IIHF v sezoně 2026/27. Nejde však o automatické otevření dveří. Rada IIHF musí celý případ znovu posoudit.

Čtyřnásobná šampionka Swiatek postoupila hladce do čtvrtého kola French Open

Iga Swiatek znovu potvrdila, že antuka v Paříži patří k jejím nejoblíbenějším povrchům. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros postoupila do osmifinále po výhře nad krajankou Magdou Linette a dál živí naději na další titul z French Open.

Luke Littler porazil Humphriese a ovládl epické finále Premier League

Finále, na které budou fanoušci šipek vzpomínat ještě dlouhé roky. Luke Littler a Luke Humphries předvedli v londýnské O2 areně strhující podívanou plnou maximálních náhozů, vysokých zavření i obrovských emocí. Po napínavé bitvě rozhodoval až poslední leg a právě v něm mladý mistr světa ukázal, proč je aktuálně největší hvězdou tohoto sportu.

Luke Humphries míří mezi legendy. Obhájce titulu věří, že předvádí životní výkon

Luke Humphries zažil v letošní Premier League dramatický obrat. Ještě před měsícem byl mimo postupové pozice, dnes ale vstupuje do finálového večera jako jeden z největších favoritů. Úřadující šampion navíc tvrdí, že nikdy v kariéře nehrál lépe.

Oscar Piastri a Red Bull? Australská hvězda zůstává věrná McLarenu

Oscar Piastri se stal jedním z nejžádanějších jezdců současné Formule 1. Podle zákulisních informací by právě mladý Australan mohl být hlavním kandidátem stáje Red Bull pro případ, že by tým opustil Max Verstappen. Pilot McLarenu však spekulace vyvrací a tvrdí, že o změně stáje vůbec neuvažuje.

Crystal Palace ovládl Konferenční ligu a míří do Evropské ligy

Fotbalisté Crystal Palace prožili historický večer. Ve finále Konferenční ligy v Lipsku porazili Rayo Vallecano 1:0 a hned při své premiéře v evropských pohárech získali trofej. Rozhodl Jean Philippe Mateta, který po změně stran dorazil vyraženou střelu Adama Whartona. Londýnský klub si tím zajistil účast v příštím ročníku Evropské ligy.

Carolina vynulovala Montreal a sahá po finále Stanley Cupu

Hokejisté Caroliny zvládli čtvrtý zápas finále Východní konference ve velkém stylu. Na ledě Montrealu vyhráli 4:0, v sérii vedou 3:1 a od postupu do finále Stanley Cupu je dělí jediný krok. Canadiens nepomohl ani Jakub Dobeš, který předvedl 39 zákroků.

Jake Paul po těžkém knockoutu znovu míří na vrchol. Ve hře je Ngannou i odveta s Furym

Jake Paul se po vážném zranění čelisti pomalu vrací. Kontroverzní americký boxer podle svého promotérského týmu plánuje návrat ještě letos a ve hře jsou hned velké zápasy: odveta s Tommym Furym i střet s Francisem Ngannouem. Přestože Paul po porážce s Anthonym Joshuou mluvil o pochybnostech nad pokračováním kariéry, nyní znovu míří k největším jménům bojových sportů.

Je to tady. Tyson Fury se předvede už v srpnu v Dublinu

Tyson Fury znovu rozvířil vody světového boxu. Britský šampion oznámil, že se 1. srpna představí v Dublinu, kde absolvuje přípravný duel před očekávanou listopadovou bitvou s Anthonym Joshuou. Souboj dvou největších britských těžkých vah poslední dekády se tak zase o krok přiblížil.

Vegas zametlo s Coloradem a zahraje si finále Stanley Cupu

Hokejisté Vegas Golden Knights jsou po třech letech znovu ve finále Stanley Cupu. Tým s Tomášem Hertlem porazil Colorado 2:1 a finále Západní konference ovládl jasně 4:0 na zápasy. Avalanche nestačila ani asistence Martina Nečase u jediné branky hostů.

Mercedes řeší napětí mezi piloty. Toto Wolff chce přibrzdit souboje Antonelliho s Russellem

Souboj dvou týmových kolegů baví fanoušky formule 1, vedení Mercedesu už ale tak nadšené není. Kimi Antonelli a George Russell si během víkendu v Kanadě několikrát nebezpečně překáželi a šéf stáje Toto Wolff připustil, že podobně tvrdé souboje nemusí tým do budoucna tolerovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama