CyklistikaVykutálený cyklista dělal pro poslední flek cokoliv. Při závodě stihl rybařit nebo...

Vykutálený cyklista dělal pro poslední flek cokoliv. Při závodě stihl rybařit nebo obědvat s diváky

Pro normálního člověka znamená poslední místo zmar, prohru a nechuť závodit dál. Pro italského cyklistu Luigiho Malabrocca bylo však poslední místo výhrou. Kvůli prohře by udělal cokoliv. Ano, čtete naprosto správně. Důvod? To, proč tomu tak bylo, a jak se k poslednímu místu dostal, vás zaručeně pobaví.

Luigi Malabrocca byl italský cyklista, který by pro prohru udělal opravdu cokoliv. V roce 1946 si totiž uvědomil, že by se v cyklistických závodech nemusel moc dřít, a přesto inkasoval peníze a jídlo. Přesně tak tomu totiž tehdy bylo. Vedení cyklistických organizací se ve čtyřicátých letech rozhodlo, že začne dávat tzv. černý trikot. Černé tričko bylo určené pro závodníky, kteří dokončí závod na úplně posledním místě. Poslední závodník si vyslouží peníze a občerstvení za to, že závod dokončil. Zároveň bylo o takového závodníka velmi dobře postaráno i mediálně.

Jednoho z mála lidí, kterého tato cena zaujala, byl právě Luigi. Ten se rozhodl dělat doslova psí kusy jen proto, aby byl známým a dobře se najedl. Mluví se dokonce o tom, že aby dojel poslední, chodil se často bavit s fanoušky nebo si dával časté přestávky na odpočinek.

Luigi vyhrával černý trikot v letech 1946 a 1947, jenže pak mu ho v roce 1948 mu jeho velký sok Aldo Bini. Luigi se tak rozhodl, že se do toho o rok později opravdu opře a poslední místo bude jeho. Měl to ale těžké, jeho protivníkem byl zedník Sante Carollo, kterému to na kole vážně příliš nešlo.

Legrace začíná!

Právě v ten moment začala ta pravá zábava. Luigi uchopil všechny své síly a začalo skoro třítýdenní bitvu o poslední místo. Dost často byli oba jezdci viděni, jak se schovávají v sudech s vodou, jsou zalezlí za křovím, nebo chodí s fanoušky na oběd. Vrchol celé této soutěže byla chvíle, když organizátoři přistihli Luigi, jak během svého závodu rybaří.

Ačkoliv obětoval ceně vše, i tak skončil Luigi na předposledním místě a výhra mu proklouzla mezi prsty. Po tomto výkonu byl černý trikot za další dva roky zrušen. Vinu nesly zejména stížnosti profesionálních cyklistů za znehodnocování soutěže.

Ale nemyslete si, Luigi měl za sebou i ty lepší závody. Stal se dokonce dvakrát italským šampionem v cyklokrosu a vyhrál i silniční závod kolem Jugoslávie.

Nejčtenější tento týden

George Russell pod tlakem. Kimi Antonelli mu v Mercedesu nečekaně zatápí

Formule 1 řeší po třech závodech nečekané téma, a to interní souboj v Mercedesu. Zatímco George Russell měl být jasnou jedničkou, devatenáctiletý Kimi Antonelli mu bere body i pozornost a začíná přepisovat očekávaný scénář sezony.

Kučerov dal 400. gól, Tampa ale v Buffalu padla

Nikita Kučerov dosáhl v NHL na další velké jubileum. Ruský útočník vstřelil za Tampu Bay svůj 400. gól, jenže Lightning v důležitém souboji o čelo Atlantické divize prohráli v Buffalu 2:4. Sabres se tak na soupeře bodově dotáhli a dál zůstávají ve hře i o první místo ve Východní konferenci.

Nathan Aspinall znovu na vrcholu. V Mnichově otočil finále a slaví čtvrtý titul z European Tour

Britský šipkař Nathan Aspinall předvedl v Mnichově parádní obrat a ve finále German Darts Grand Prix porazil Dannyho Nopperta 8:5. Výkonem s průměrem přes 100 bodů potvrdil návrat do formy a přidal už čtvrtý triumf na European Tour.

Vydřený obrat a třetí titul, Bouzková uspěla v Bogotě

Marie Bouzková zvládla na antuce v Bogotě těžké finále s Pannou Udvardy a po obratu získala třetí titul na okruhu WTA. Česká tenistka po ztraceném prvním setu změnila hru, přidala na agresivitě a zápas převrátila ve svůj prospěch. Cenný týden pak podtrhl i posun ve světovém žebříčku, kde se vrátila na 24. místo.

Vladař dovedl Philadelphii k cenné výhře, Zacha se trefil po nahrávce Pastrňáka

Philadelphia zvládla důležitý duel s Bostonem a po výhře 2:1 po prodloužení si znovu pomohla v boji o play off. Daniel Vladař inkasoval jen jednou a patřil k hlavním postavám večera. Z českých hráčů se prosadili také Pavel Zacha, David Pastrňák a Jaroslav Chmelař.

Messi dal první gól na novém stadionu, Miami jen remizovalo

Inter Miami otevřelo nový stadion velkým večerem, ale bez velké tečky. Na Nu Stadium s kapacitou 26 tisíc diváků padl historicky první gól domácího klubu z kopačky Lionela Messiho, jenže vítězná premiéra se nekonala. Úřadující šampion MLS proti Austinu dvakrát dotahoval a nakonec bral jen remízu 2:2.

Barcelona vyhrála na Atléticu a po klopýtnutí Realu odskočila v čele ligy

Katalánský celek zvládl těžký večer v Madridu a po vítězství 2:1 navýšil náskok na první příčce už na sedm bodů. Barceloně pomohla i porážka Realu na Mallorce, sama se ale proti Atléticu na body pořádně nadřela. Dlouhou přesilovku nedokázala dlouho proměnit a rozhodnutí přinesla až smolná situace v samém závěru.

Bouzková je v Bogotě ve finále a může získat třetí titul

Marie Bouzková zvládla semifinále v Bogotě bez ztráty setu a po dvou letech si tam znovu zahraje o titul. Česká tenistka potvrdila roli nasazené jedničky, v Kolumbii zatím neprohrála ani jednu sadu a v neděli může vybojovat třetí trofej kariéry. Dobré zprávy přišly i od Sáry Bejlek, která po návratu na kurty znovu vyhrála zápas na okruhu WTA a posune se na nové kariérní maximum.

Nečas rozhodl v Dallasu a Canadiens dál rostou

Martin Nečas zařídil Coloradu cennou výhru 2:0 na ledě Dallasu. V závěru dal vítězný gól a pak ještě připravil pojistku pro Nathana MacKinnona. Do sobotního programu NHL se výrazně zapsal také Jaroslav Chmelař, který skóroval za Rangers. Dařilo se i českým brankářům, Karel Vejmelka pomohl Utahu a Jakub Dobeš zase podpořil rozjetý Montreal.

Vladař pomohl Philadelphii k cenné výhře, Dostál šestkrát inkasoval

Daniel Vladař zvládl důležitý zápas v boji o play off a dovedl Philadelphii k výhře 4:1 na ledě New York Islanders. Český brankář zapsal 21 zákroků a napravil poslední nepovedený start. Naopak Lukáš Dostál prožil těžší večer, při domácí porážce Anaheimu 2:6 se St. Louis pustil šest branek.

Hudáček ocenil přesilovky Třince po výhře nad Vary

Třinečtí hokejisté vstoupili do semifinále extraligy vítězně a po výsledku 3:1 proti Karlovým Varům udělali první krok k postupu. Ocelářům výrazně pomohly přesilovky, které v pravý čas zabraly, i když podle Libora Hudáčka nešlo o nic předem nalajnovaného. Soupeř totiž změnil způsob bránění a domácí museli reagovat za pochodu.

Sáblíková se rozloučí s fanoušky v Praze

Martina Sáblíková uzavře svou mimořádnou kariéru ještě jedním domácím momentem. Po oficiálním konci na ledě v nizozemském Heerenveenu chystá rozlučku i před českými fanoušky. Stane se hlavní tváří červnového festivalu Offseason v pražských Holešovicích.

Gerwyn Price slaví drtivé vítězství v Manchesteru

Velšský „Iceman“ Gerwyn Price předvedl dominantní výkon a ovládl devátý večer Premier League Darts. Turnaj v Manchesteru však kromě špičkových výkonů nabídl i vyhrocený střet mezi Lukem Littlerem a Gianem van Veenem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama