Více
  13.2 C
  Czech
  Pondělí, 26 září, 2022

  Všechno, nebo nic. Čeští basketbalisté potřebují porazit Izrael a doufat v pomoc soupeřů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na hraně vyřazení jsou čeští basketbalisté na mistrovství Evropy. V posledním zápase základní skupiny musí porazit Izrael a ještě věřit v příznivý výsledek utkání Finska s Nizozemskem.

  Český tým si určitě nepředstavoval, že před posledním duelem základní skupiny bude čelit vyřazení. O to vyšší si dělal naděje, když úvod EuroBasketu sehrál v domácí hale v Praze, kde padaly české divácké rekordy.

  Jenže sumář dosavadních výsledků je nelítostný. Úvodní prohra s Polskem nepřišla vhod, favorizovaní Srbové pak byli nad síly Čechů. Po první vydřené výhře s Nizozemci si tým kouče Ronena Ginzburga mohl zajistit postup dál v případě výhry s Finskem. Jenže opak byl pravdou, Seveřané vyhráli 98:88.

  Postupová matematika je tak celkem jasná. Češi musí zvládnout závěrečný souboj ve skupině s Izraelem. Cokoliv jiného než výhra znamená brzké loučení.

  Bude to klíčový zápas a bude to proti mé zemi. Teď ale žiju tady a miluju Česko, takže tam bude o něco víc emocí. Jistě, narodil jsem se v Izraeli, ale nakonec jde především o basket a my musíme vyhrát. Jistě tam bude trochu víc emocí, ale jakmile začne zápas, už tohle musí stranou,“ zdůraznil český kouč Ginzburg, který před dvěma lety získal i české občanství.

  Pokud Češi vyhrají, ještě jistotu berlínského play off nemají. Postupová radost bude platit, pokud v předchozím zápase Finové porazí Nizozemce, kteří zatím sbírají jen porážky a postoupit už nemohou. Pokud by však Seveřané nečekaně padli a Češi zvítězili, nastává nová situace.

  Finsko, Izrael i Česko by měly po dvou výhrách, a tak by se v minitabulce počítalo skóre ze vzájemných zápasů. Finové nyní mají stav +8, Izrael +2 a Češi -10. Výhra minimálně o šest bodů by mužstvo kolem Tomáš Satoranského posunulo alespoň na čtvrtou pozici.

  Pokud by vyhrálo o 19 a víc bodů, může ještě přeskočit i Finsko a skončit třetí. To by bylo lákavé hlavně z pohledu toho, že by se v play off vyhnulo vítězi skupiny C, který už s jistotou bude suverénní Řecko.

  Zatím nevím, co od Izraelu čekat. Máme den volna, takže se budeme moci na to poslední utkání dobře připravit. Do toho zápasu dáme všechno. Je to zápas všechno, nebo nic. Ve čtvrtek budeme chtít jít do všeho na sto procent, je to poslední zápas tady v Praze a určitě bychom chtěli skončit pozitivně,“ shrnul pivot Patrik Auda.

  S Finskem už znovu naskočil i Tomáš Satoranský, zapsal první body na turnaji a měl by se po zranění stále zlepšovat. Rozhodující čtvrteční boje ve skupinách odstartují v Praze ve 14 hodin soubojem Finska s Nizozemskem. Češi vyzvou Izrael od 17.30 hodin.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS