Ostatní sportyVolejbalové nároďáky sází na trenérské jistoty. Chceme na olympiádu, hlásí svaz

Volejbalové nároďáky sází na trenérské jistoty. Chceme na olympiádu, hlásí svaz

České volejbalové reprezentace nebudou zásadně měnit své trenérské obsazení. Muže nadále povede Jiří Novák, který se s týmem v letošním roce zaměří na Golden European League. U žen byl potvrzen Řek Giannis Athanasopoulos, jehož hlavním cílem bude s volejbalistky uspět na letošním mistrovství světa v Polsku a Nizozemsku. Volejbalový svaz se zároveň připojil k programu Národní sportovní agentury: „Podpora státní reprezentace ženských kolektivních sportů na LOH 2028.“

Jsem rád, že se nám podařilo udržet oba trenéry národních týmů. Jirka Novák na loňském evropském šampionátu ukázal, že umí úspěšně zapracovat do reprezentace také mladší hráče. Giannis je ve volejbalovém světě pojmem a byl o něm zájem z řad jiných zemí nebo týmů. V Česku se mu ale líbí a vidí stejně jako my potenciál v našich hráčkách, také vzhledem k olympijských her,“ prohlásil Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu.

V minulém roce oslavili významné jubileu – vždyť českému volejbalu je už sto let. Také v další dekádě chce populární kolektivní sport sklízet úspěchy. K tomu by jim na reprezentační úrovni měli dopomoci „staronoví“ trenéři. Vždyť trenér Jiří Novák má za sebou úspěšný evropský šampionát, na kterém porazil například silnou Francii a tým svým projevem strhl sportovní fanoušky. V letošním roce čeká reprezentanty trochu klidovější režim.

Čas ale chceme využít pro ještě lepší zavedení našich talentů do reprezentace. Dorůstá nám totiž generace, který vybojovala na mezinárodních juniorských akcí medaile. Proto se soustředíme letos zejména na Goldem European League. Na mistrovství Evropy v roce 2023 jsme se kvalifikovali automaticky výsledkem na loňském šampionátu,“ prohlásil Miloslav Javůrek, manažer volejbalových reprezentací.

Naopak náročný program čeká na volejbalistky, které si v letošním roce po 12 letech zahrají na mistrovsví světa. Stane se tak v září, vrcholný turnaj hostí Polsko a Nizozemsko. Rozlosování základních skupin mělo proběhnout v pondělí večer, pravděpodobně ale dojde k minimálně týdennímu zdržení. „Turnaj bereme jako velkou šanci na otestování našich mladých hráček, pro které to bude úžasná zkušenost. Zároveň to bude pro některé volejbalistky patrně poslední možnost si zahrát tak prestižní akci. Naším volejbalistkám se na mezinárodních akcích daří, vybojovali jsme důležité body, díky kterým jsme se dostali na mistrovství světa,“ dodal Javůrek.

Velký cíl volejbalu? Vybojovat olympiádu

Jednou z hlavních misí je uspět v kvalifikaci na olympijské hry. Také pro to se volejbalový svaz připojil k programu Národní sportovní agentury, který se zaměřuje na podporu ženských kolektivních sportů. Hlavní ambici je kvalifikovat se na olympiádu v Los Angeles, která se uskuteční v roce 2028. „Dramaticky nám to pomůže navýšit objem přípravy u všech mládežnických reprezentací, zároveň u nich zkvalitnit trenéry a členy realizačních týmů, zlepšit provázanost mezi týmem dospělých a juniorským výběrem. Víme moc dobře, že úspěchy se v kolektivních sportech projeví až po několika letech. V našem ženském volejbale máme rozhodně na čem stavět a podpora od Národní sportovní agentury směrem k olympiádě 2028 nám zásadně pomůže veškeré důležité aspekty ještě vylepšit,“ prohlásil Marek Pakosta, předseda ČVS.

Program na podporu ženských kolektivních sportů přišel na pondělní tiskové konferenci představit Filip Neusser, předseda NSA. „Důvodů k zavedení tohoto programu je několik. Podívejte se, jak dopadly kolektivní týmy na posledních olympijských hrách. Je potřeba začít pracovat koncepčně a dlouhodobě. Kolektivní sporty jsou u nás podfinancovány, minimálně částkou jednou miliardy korun. Přitom s kolektivem dvacet třiceti hráček a hráčů se pracuje náročněji – musíte dlouhodobě plánovat, nejste zcela flexibilní, potřebujete větší aparát pro zajištění. Tento program slouží pro zkvalitnění těchto nezbytných úkonů s výhledem na dva olympijské cykly,“ prohlásil Neusser.

Hlavní letošní volejbalové akce:

  • Golden European League:      25.5.-12.6
  • Kvalifikace na ME:                 20.8.-11.9
  • MS žen:                                  23.9.-15.10

Nejčtenější tento týden

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.

Krpálek získal na Grand Prix v Číně bronz

Lukáš Krpálek potvrdil na Grand Prix v čínském Čching taou dobrou formu a vybojoval bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. Český judista zvládl tři ze čtyř zápasů a napravil dojem z předchozího turnaje v Ulánbátaru, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

Chelsea chce přivést Xhaku zpět do Londýna

Chelsea pracuje na přestupu, který by v Premier League vyvolal pořádný rozruch. Londýnský klub se zajímá o Granita Xhaku, bývalého kapitána Arsenalu a současného lídra Sunderlandu. Švýcarský záložník má být s Chelsea ústně domluvený na podmínkách smlouvy, hotovo ale zdaleka není.

Jedničkou draftu NHL se stal Gavin McKenna, Novotný míří do Vancouveru

Kanadský útočník Gavin McKenna naplnil očekávání a jako první hráč letošního draftu NHL zamířil do Toronta. Český hokej měl v úvodním kole jediného zástupce. Útočníka Adama Novotného si z 24. místa vybral Vancouver, který po něm sáhl při své druhé volbě v prvním kole.

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.

Nečas poprvé ovládl Zlatou hokejku a ukončil vládu Pastrňáka

Martin Nečas získal za sezonu 2025 až 2026 poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu. Útočník Colorada Avalanche v tradiční anketě předčil Davida Pastrňáka i Tomáše Hertla a ukončil tak tříletou dominanci bostonské hvězdy.

Draft NHL nabídne českou brankářskou vlnu i boj o velké přestupy

Letošní draft NHL v Buffalu slibuje zajímavý pohled nejen na největší světové talenty, ale také na české naděje. Do popředí se dostávají především mladí brankáři, zároveň však hokejový svět sleduje rušné dění na přestupovém trhu. Několik velkých výměn už proběhlo a další mohou následovat v nejbližších dnech.

Dustin Poirier po zatčení přiznal problémy. Legendární bojovník hledá pomoc po konci kariéry

Patřil mezi nejrespektovanější tváře UFC a během šestnáctileté kariéry si získal obdiv fanoušků i soupeřů. Nyní ale Dustin Poirier prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po zatčení kvůli údajnému veřejnému opilství otevřeně přiznal, že po ukončení kariéry bojuje s psychickými problémy a rozhodl se vyhledat odbornou pomoc.

Místo konání megazápasu Fury vs. Joshua zatím není jasné, Frank Warren ale fanoušky uklidnil 

Souboj, na který čekají fanoušci boxu už několik let, by se měl uskutečnit ještě letos. Přestože stále není známé datum ani místo konání, promotér Frank Warren odmítá spekulace o možném zrušení zápasu Tysona Furyho s Anthonym Joshuou. Podle něj vše závisí pouze na tom, aby oba Britové zvládli své přípravné duely.

Šok pro český tenis. Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti, odmítla antidopingovou kontrolu

Český tenis zasáhla mimořádně nepříjemná zpráva. Wimbledonská šampionka z roku 2023 Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti poté, co loni odmítla podstoupit antidopingovou kontrolu. Tenistka se hájí obavami o vlastní bezpečnost a psychickými problémy, nezávislý tribunál však její argumenty neuznal.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama