-0.6 C
Czech
Neděle 28. prosince 2025
HokejVálec s názvem české hokejistky. Na MS dominují, skupinu ovládly bez ztráty...

Válec s názvem české hokejistky. Na MS dominují, skupinu ovládly bez ztráty bodu

V kanadském Calgary probíhá hokejové mistrovství světa žen, na kterém figurují i hráčky České republiky. Těm se zatím vede na výbornou, a pokud navážou na úspěch ze základních skupin, mohou nastartovat jízdu za cenným kovem. Češky s přehledem kralovaly úvodu, teď chtějí útočit na úspěch.

Světový šampionát hokejistek se měl původně konat v březnu roku 2020, pak v dubnu 2021 a květnu 2021. Všechny tři termíny padly, hráčky tak musely na prestižní podnik čekat velkou porci dní. Povedlo se to až nyní, i když i v Calgary provází turnaj řada opatření.

Karantény, pravidelné testování a prázdné tribuny. Tenhle obrázek se naskytl v Kanadě nejen reprezentantkám České republiky. „I když bychom fanoušky ve WinSport Areně v Calgary rádi přivítali, naší prioritou je zdraví a bezpečnost všech zúčastněných,“ ví Scott Smith, prezident a provozní ředitel Kanadské hokejové federace.

A k tomu je tady ještě jedna věc. Hokejistky musejí nosit speciální náramky, které monitorují jejich polohu. S tím ale podle slov nemají hráčky sebemenší problém. Hlavní je prý to, že se konečně mohou s bruslemi postavit na ledovou plochu.

To se zatím daří skvěle Češkám. Ty byly nalosovány do skupiny B, kterou nakonec celou ovládly. Maximem z MS je šesté místo, žádnou medaili ale „repre“ nikdy nezískala. Letos to chce změnit a našlápnuto má přímo skvěle.

První místo, bez ztráty bodu!

Češky postupně změřily síly s Dánskem, Maďarskem, Japonskem a Německem. A byl z toho plný počet. Hokejistky s českým lvem na dresu postupují z prvního místa skupiny a vyhnout se ve vyřazovací fázi favoritům jako USA či domácí Kanada.

Bývalý kouč týmu si ale myslí, že to není žádným překvapením. „Ty tři výhry byly docela samozřejmé. Výsledky napovídají tomu, že skupinu musíme vyhrát. Nedostat se do čtvrtfinále by byla ostuda, postoupit naopak není žádný zázrak,“ řekl Petr Novák ještě před bitvou s Německem.

Tomu se Češky postavily v posledním utkání skupiny v noci ze středy na čtvrtek a vedly si skvěle. Zvítězily v poklidu 2:0 a naladily se na souboj ve čtvrtfinále. Tam narazí na o dost silnějšího soupeře vzhledem k tomu, že v áčku jsou USA, Kanada, Rusko či Finsko.

I tak si ale české hokejistky věří. A my jim také.

Mistrovství světa v hokeji – ženy:

  • Česko – Dánsko 6:1 (3:1, 0:0, 3:0). Góly: Mills 3, Lásková, Přibylová, Pátková.
  • Česko – Maďarsko 4:2 (2:0, 2:1, 0:1). Góly: Radová, Pejšová, Přibylová, Křížová.
  • Česko – Japonsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0). Góly: Lásková, Neubauerová, Mills, Mrázová.
  • Česko – Německo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0). Góly: Lásková, Lásková.
Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Ferrero vysvětlil rozchod s Alcarazem, dohodu zlomila smlouva

Carlos Alcaraz jde do nové sezony bez trenéra, který ho dovedl na úplný vrchol. Juan Carlos Ferrero teď poprvé veřejně vysvětlil, proč skončil. Všechno se zlomilo na nové smlouvě. V pozadí ale běžel i spor o to, kdo bude určovat směr další kariéry.

Littler prošel do osmifinále. Turnaj má první velkou oběť, Bunting padl

Luke Littler dál drtí soupeře a v Alexandra Palace působí jako hráč z jiné ligy. Světová jednička si s přehledem zajistila místo v osmifinále mistrovství světa PDC. V třetím kole smetl Mensura Suljovice 4:0 a znovu ukázal, proč ho všichni berou jako hlavního favorita.

Zabystřan bodoval v Livignu, super G vyhrál Schwarz

Jan Zabystřan navázal na životní týden dalšími body. Osm dnů po senzačním triumfu ve Val Gardeně dojel v super G v Livignu jednadvacátý. V cíli ztratil 0,93 sekundy na vítěze, Rakušana Marca Schwarze. Český rychlostní lyžař znovu ukázal, že už do elitní společnosti nepatří jen na návštěvu.

Krejčí znovu bodoval dvojciferně, Atlanta ale dál padá

Vít Krejčí se proti Miami dostal na 11 bodů, jenže Atlanta doma prohrála 111:126 a natáhla sérii porážek už na pět zápasů. Hawks se dál trápí i po návratu Trae Younga, který tentokrát nasázel 30 bodů. Páteční program NBA přinesl také drama v Utahu, velké bodové večery v Portlandu i Indianě a další vítězství Phoenixu.

Pirát Krištofič končí v Oktagonu a není to kvůli zranění

Slovenský bojovník Samuel Pirát Krištofič oznámil, že po vypršení smlouvy už nepodepíše další kontrakt s organizací Oktagon MMA. Tvrdí, že ho k tomu dovedl zlomový moment před pražským galavečerem, kdy žádal jen o slevu na vstupenky pro sebe a svou manželku. „Mrzí ma, že som sa takto rozišiel s Oktagonom,“ vzkázal.

Hokejová dvacítka otevřela MS porážkou 5:7 s Kanadou

Čeští hokejisté do 20 let vstoupili do mistrovství světa v Minneapolisu divokou přestřelkou s Kanadou, favorit však nakonec vyhrál 7:5. Tým kouče Patrika Augusty přitom po 37 minutách vedl 3:2 a ve třetí třetině držel vyrovnaný stav 4:4. Dvakrát skóroval Tomáš Poletín, Vojtěch Čihař nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky. Kapitán Petr Sikora a obránce Tomáš Galvas přidali shodně branku a asistenci. Další zápas čeká český výběr v noci na neděli od 2:30 SEČ proti Dánsku.

Jokič přepsal historii NBA vánočním triple-doublem

Nikola Jokič prožil jeden z největších večerů své kariéry. Na Boží hod dovedl Denver Nuggets k výhře 142:138 nad Minnesotou Timberwolves. Zapsal 56 bodů, 16 doskoků a 15 asistencí. Takový triple-double NBA ještě nezažila.

Karlos Vémola je ve vazbě a řeší akutní zdravotní komplikace

Český MMA přišel o hlavní postavu posledních dnů. Karlos Vémola čelí obvinění v drogové kauze a soud ho poslal do vazby. Do toho řeší akutní zdravotní problém a míří na operační sál.

V USA startuje MS juniorů a Češi zkusí natáhnout medailovou sérii

Mistrovství světa hokejistů do 20 let začne v pátek ve městech St. Paul a Minneapolis. Český tým pod trenérem Patrikem Augustou pojede na vlně posledních let a zkusí přidat čtvrtý cenný kov v řadě. Na úvod narazí na Kanadu v sobotu od 2:30 SEČ, pak je čeká Dánsko, Finsko a Lotyšsko. Češi vstoupí do turnaje jako obhájci bronzu, zároveň ale vědí, že v krátkém formátu rozhodují detaily, forma gólmanů i jediný nepovedený večer.

McDavid odskočil na čele bodování a Nečas se drží v elitní šestce

Connor McDavid dál diktuje tempo produktivity NHL a po 38 zápasech má na kontě 67 bodů. Využil další výrazný večer Edmontonu, kdy proti Calgary nasbíral pět bodů a rozdal asistence u všech gólů svého týmu. Martin Nečas mezitím potvrzuje výbornou sezonu v Coloradu a drží se mezi nejlepšími.

Krejčí nasázel 19 bodů, Atlanta ale nezvládla koncovku a znovu padla

Vít Krejčí navázal na povedený výkon z předchozího duelu a proti Chicagu nastřílel 19 bodů. Atlanta přesto doma prohrála 123:126 a natáhla sérii nezdarů na čtyři zápasy. Hawks klesli na bilanci 15 a 16, Bulls se přiblížili na 14 a 15 a mají navíc dva zápasy k dobru.

Rittich byl první hvězdou večera a Hertl skóroval při demolici San Jose

NHL uzavřela poslední hrací den před vánoční pauzou silnou českou stopou. David Rittich dovedl Islanders k výhře 2:1 nad New Jersey a po 31 zákrocích bral ocenění pro první hvězdu utkání. Tomáš Hertl skóroval při demolici San Jose 7:2 a Vegas tím ukončilo sérii tří porážek. David Pastrňák zapsal asistenci, jenže Boston doma znovu inkasoval šestkrát, tentokrát proti Montrealu. Vítek Vaněček chytal výborně, přesto Utah v Denveru padl 0:1.

Trpišovský zůstává ve Slavii do léta 2029 a má opci na další roky

Jindřich Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029 a součástí dohody je opce na další tři roky. Stejný kontrakt podepsali i jeho dlouholetí spolupracovníci Zdeněk Houštecký a trenér brankářů Štěpán Kolář. Klub oznámil novinku na Štědrý den a fanouškům ji naservíroval jako sváteční zprávu.

Luke Humphries suverénně přehrál legendu Lima a postoupil do 3. kola

Obhájce titulu Luke Humphries potvrdil na mistrovství světa PDC roli jednoho z hlavních favoritů, když suverénně přehrál 71letou legendu Paula Lima a bez větších potíží postoupil do třetího kola. Večer v Alexandra Palace toho ale přinesl mnohem víc. Fanoušci byli nadšení. 

Hokejová dvacítka otočila generálku se Slovenskem a znovu rozhodla v prodloužení

Čeští hokejisté do 20 let zvládli poslední přípravný zápas před mistrovstvím světa. V americkém Bemidji porazili Slovensko 2:1 v prodloužení, když smazali jednogólové manko a pak potrestali risk soupeře bez brankáře. Vítěznou trefu dal v čase 62:43 Maximilian Curran, u obou českých gólů asistoval Adam Benák.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama