Šampionát v rugby vrcholí. Semifinále nabídlo laskominu z největších – reprízu posledního finále mezi Jižní Afrikou a Anglií. Kvalitou trošku zklamalo, nicméně závěr byl dramatický. Ačkoliv drtivou většinu zápasu JAR prohrávali, nakonec dokázali zvítězit a v sobotu si to proti Novému Zélandu rozdají o další titul.

Mantrou celého zápasu byla opatrnost a tuhá obrana. Před čtyřmi lety si to oba národy rozdaly v japonské Jokohamě ve finále a tehdy zvítězila Jižní Afrika. A bylo dobře vidět, že v reprezentantech Albionu porážka stále je. A tak měli od prvních minut navrch. Afričané byli mírnými favority, ale po vítězství nad Francií jako by na ně dolehla tíha okamžiku. Navíc se v Paříži přidal vytrvalý déšť, který hrál spíše s Angličany.

Ještě deset minut před koncem byl stav 15:6 pro Anglii a Afričané se neměli čeho chytnout. Poté přišla jediná pětka celého zápasu, kterou položil Snyman. Následně se po položení za dva body prosadil Pollard. A najednou stačil jeden přesný kop. A tahle výhoda přišla v 78. minutě. K trestnému kopu se z velké vzdálenosti postavil znovu Pollard a drtivý tlak hravě ustál a trefil háčko. Zbývající desítky vteřin Afričané doslova uválčili a postoupili po čtyřech letech znovu do finále.

Lepší? Sotva. Určitě šťastnější. Každopádně Afričané půjdou do bitvy o zlato velice pobití. Nejdříve výhra o bod proti Francii a nyní proti Anglii. Každopádně ve druhém semifinále se nehrál nějaký bůhvíjaký duel. Snyman byl jediným autorem pětky v celém zápase. O den dříve se Argentinci z pětky také neprosadili a Novému Zélandu cestu do finále příliš nezkomplikovali. All Black zvítězili 44:6 a těší se na duel o zlato. Budou mít o den déle více na regeneraci. Ukáže se tento fakt jako klíčový?

Každopádně vyvrcholení turnaje asi nemohlo být lepší. Mistrovství světa v ragby má za sebou devět turnajů. A hned šest triumfů si přispali právě borci Nového Zélandu a Jižní Afriky. Oba po třech. Takže v sobotu se budou psát dějiny. Mezi oběma státy je rivalita, jejich finále z roku 1995 se dokonce dostalo na filmové pásy, když vznikl filmu Invictus: Neporažený. Bude to v sobotu opět tak legendární spektákl?

ZDROJČeská televize, X, foto: Reuters
Předchozí článekRekordní debakl. Zlín podlehl Boleslavi 5:9! Ustojí to trenér Vrba?