Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Úspěch, který vejde do dějin českého biatlonu. Dorostenci si dojeli pro zlato

  Historicky první zlato ve týmovém závodě v této věkové kategorii pro Českou republiku vezou domů z mistrovství světa v Kazachstánu talentovaní biatlonisté Jonáš Kabrda, Daniel Malušek a Ferdinand Jansa. Ovládli štafetu na 3×7,5 kilometru a po závodě jen těžko hledali slova. Až za nimi skončili zástupci Německa a Norska.

  Obrovský úspěch prožili na mistrovství světa v kazašském Ščučinsku čeští biatlonisté Jonáš Kabrda, Daniel Malušek a Ferdinand Jansa. Na šampionátu opanovali závod štafet na 3×7,5 kilometru a na krk si pověsili první české zlato v této věkové kategorii. Kudy cesta k nejcennějšímu kovu vedla? Hlavně přes přesnou střelbu.

  Hned 19 štafet muselo na trestné kolo, Češi ale pouze třikrát dobíjeli. Parádní výkony předvedl každý člen trojice. „Je to pro mne nesmírně emotivní. Startuji na svém prvním mistrovství světa a hned přišel s týmem takový úspěch,“ řekl po závodě pro oficiální stránky juniorského šampionátu Jansa, který štafetu dovedl do cíle.

  Právě on předběhl zhruba 40 metrů po úspěšné závěrečné střelbě Němce Engelmanna a zajistil českým barvám zlatou medaili. První v týmové disciplíně a této kategorii a celkově čtvrtou zlatou pro český biatlon v kategorii dorostenců a první od roku 2006, kdy vyhrála vytrvalostní závod v americkém Presque Isle Veronika Vítková.

  „Na vrcholu jsem mu odjel a rychle upaloval do cíle,“ popisoval po závodě Jansa.

  V hustém sněhu žádná procházka

  Závod štafet dorostenců doprovázelo husté sněžení. Ale ani to nakonec nedokázalo české biatlonisty zastavit.

  „To, co předvedl Ferda v posledním okruhu, z toho nás mrazí ještě teď. To nebyla otázka výkonnosti, ale vůle, neuvěřitelně silné hlavy. Ferda pak Němce úplně zlomil,“ těšilo trenéra Buriana, který závodníky na mistrovství světa vedl. Jak už bylo řečeno, klíčem k úspěchu byla také fantastická střelba.

  „Závod byl strašně náročný množstvím sněhu, které padalo z mraků. Úplná sněhová bouře. Za takových podmínek zvládnout střelbu za 0 + 3 v celém závodě je prostě bomba. A my máme zlato! Je to totální euforie,“ dodal Burian pro server Biatlon.cz.

  O něco hůře se dařilo Češkám. Ty ve štafetě dojeli až na sedmém místě.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.