BasketbalUnikát v NBA. Nejlepšího střelce vyhrál kamerunský obr Embiid, navázal tím na...

Unikát v NBA. Nejlepšího střelce vyhrál kamerunský obr Embiid, navázal tím na O’Neala

Konec základní části v NBA přinesl statistiku, která se zapíše do historie celé soutěže. Po 22 letech se stal nejlepším střelcem neamerický basketbalista, první místo si totiž zajistil Afričan Joel Embiid z Philadelphie Sixers.   

Do posledního utkání základní části sice nezasáhl, ale vůbec ho to nemuselo mrzet. Osmadvacetiletý Joel Embiid prožívá životní sezonu, ve které si v základní části udržel průměr 30,6 bodů na zápas. Tato statistika ho nasměřovala k titulu krále střelců v NBA, což se v týmu Sixers naposledy povedlo klubové legendě Allenu Iversonovi v roce 2005.

Navázal tím také na Shaquilla O’Neala, který dokázal vyhrát nejlepšího střelce z pozice pivota před dlouhými dvaadvaceti lety. Ve stejném roce byl rovněž vyhlášen jako MVP celé soutěže.

Hned za ním skončili další dva basketbalisté, kteří nereprezentují Spojené státy americké. Řek Giannis Antetokounmpo měl o 0,7 bodů horší průměr, přesto v tomto ohledu zaznamenal nejúspěšnější sezonu v kariéře. Třetí skončil Slovinec Luka Dončič.

Nejužitečnějším hráčem celé soutěže?

Fanoušci při posledním utkání dokonce skandovali, že by se měl stát nejužitečnějším hráčem celé soutěže, o čemž se bude teprve rozhodovat. Loni skončil v pořadí MVP na druhém místě za Nikolou Jokičem.

Jeho obrovský přínos pro mužstvo ocenil také hlavní kouč Philadelphie Rivers. „Nemusím dělat žádné kampaně. Nemá cenu sedět a vykládat o tom. Řekl bych, že Joel si udělal reklamu sám svými výkony,“ uvedl Doc Rivers o tom, zda by si zasloužil získat cenu pro nejužitečnějšího basketbalistu v celém ročníku.

Kamerunský obr měří dva metry a 13 centimetrů a v NBA působí od roku 2014, kdy byl draftován stejným klubem, ve kterém působí dodnes. Kvůli potížím s chodidlem a kolenem si premiérový start v nejprestižnější soutěži světa připsal až o dva roky později.

Tahoun Philadelphie se výraznou měrou podílel na konečném čtvrtém místě svého týmu po základní části ve východní konferenci, ve vyřazovací fázi změří síly s Torontem. Série začne na konci tohoto týdne.   

Nejčtenější tento týden

Češi proti Finům vsadí na Kořenáře

Čeští hokejisté vstoupí v sobotu do druhého utkání na Švédských hrách. Po výhře nad domácím Švédskem chtějí potvrdit dobrou formu také proti Finsku. V brance nastoupí Josef Kořenář, kterému bude krýt záda Petr Kváča. Hrát se začne ve 12:00.

Oleksandr Usyk otevřel dveře k velkému britskému souboji. Fabio Wardley ale nejdřív musí projít tvrdou zkouškou   

Fabio Wardley má před sebou nejdůležitější zápas kariéry. Pokud v Manchesteru porazí nebezpečného Daniela Duboise, může si otevřít cestu k životnímu souboji. Oleksandr Usyk totiž dal jasně najevo, že britského ranaře začíná brát vážně a v budoucnu ho může čekat bitva o sjednocení titulů těžké váhy.

Philadelphia s Vladařem prohrává 0:3 a v NHL stojí nad propastí

Hokejisté Philadelphie nezvládli ani třetí duel druhého kola play off NHL a po porážce 1:4 s Carolinou jim hrozí rychlý konec sezony. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyřikrát z 30 střel. Hurricanes zatím v letošním play off neprohráli a od postupu do finále Východní konference je dělí jediná výhra.

Luke Littler v Leedsu porazil Humphriese a vyrovnal rekord Premier League

Fenomenální Luke Littler je k nezastavení. V bouřlivé atmosféře v Leedsu ovládl už šestý večer letošní Premier League a vyrovnal vlastní rekord z minulého roku. Ve finále porazil po dramatické bitvě Luka Humphriese 6:5 a znovu potvrdil, že v současnosti nemá na okruhu konkurenci.

Shakira představila oficiální song pro mistrovství světa ve fotbale 2026

Shakira se vrací na fotbalové mistrovství světa s další oficiální písní. Kolumbijská zpěvačka představila skladbu „Dai Dai“, která bude hymnou šampionátu v roce 2026. Turnaj společně uspořádají Spojené státy, Kanada a Mexiko.

Luxus za miliony. VIP vstupenky na UFC v Bílém domě mají stát přes 30 milionů korun

Historicky první profesionální sportovní akce v areálu Bílého domu bude mimořádná nejen svým prostředím, ale i cenami. Za nejluxusnější balíčky na galavečer UFC Freedom 250 mají fanoušci zaplatit částku, za kterou by si mohli pořídit luxusní vilu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře ve Vegas

Lukáš Dostál prožil další silný večer v play off NHL. Český brankář chytil 21 střel a pomohl Anaheimu k výhře 3:1 na ledě Vegas. O čisté konto přišel až šest sekund před koncem. Montreal s Jakubem Dobešem naopak padl v Buffalu 2:4.

Gianni Infantino podráždil fanoušky. Za lístek za 50 milionů vám osobně donese hot dog i colu

Ceny vstupenek na fotbalové mistrovství světa dál budí emoce. Prezident FIFA Gianni Infantino nyní rozvířil debatu dalším výrokem, když prohlásil, že fanouškovi, který zaplatí miliony za finálový lístek, osobně přinese občerstvení.

České trio slaví v Římě postup do druhého kola

Český tenis má na antuce v Římě tři další postupující. Vít Kopřiva, Kateřina Siniaková a Tereza Valentová zvládli vstup do turnaje ve dvou setech. Naopak Sára Bejlek končí po porážce s Laurou Siegemund.

Nečas pomohl Coloradu k další výhře nad Minnesotou

Martin Nečas prožil nejlepší večer v letošním play off NHL. Český útočník otevřel skóre, přidal asistenci a výrazně pomohl Coloradu k domácí výhře 5:2 nad Minnesotou. Avalanche vedou v sérii druhého kola už 2:0 a v letošní vyřazovací části stále nepoznali porážku.

Arsenal je po dvaceti letech ve finále Ligy mistrů

Arsenal zvládl semifinále Ligy mistrů a vrací se mezi evropskou elitu. Londýnský klub porazil Atlético Madrid 1:0 a po výsledku 2:1 z obou zápasů slaví postup do finále. Rozhodl Bukayo Saka jediným gólem, který přišel těsně před přestávkou.

O účast na londýnském maratonu 2027 se uchází rekordních 1,3 milionu lidí

Zájem o londýnský maraton dál roste a láme rekordy. Do losování pro ročník 2027 se přihlásilo přes 1,33 milionu lidí. Organizátoři tak hlásí historicky nejvyšší číslo a potvrzují, že závod patří k nejžádanějším na světě.

Francis Ngannou si brousí zuby na Paula. Zároveň také tipnul vítěze bitvy Fury vs. Joshua

Francis Ngannou znovu míchá kartami světa bojových umění. Po návratu do MMA připustil, že ho láká boxerský souboj s Jakem Paulem. A rozhodně nešetří sebevědomím. Vedle toho přidal i svůj pohled na dlouho očekávaný střet Furyho s Joshuou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama