Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Tůmův pád do díry a duny sjížděl za tmy. Na Dakaru ale bude jezdec pokračovat

  Opět prokázal, že je nezdolným bojovníkem! Zdeněk Tůma prožil na letošním ročníku Dakarské rallye druhý drsný karambol. Po kotrmelci na kamení zapadl český jezdec na čtyřkolce do vodou vymleté strouhy. „Dopadl jsem jen do písku, byla to ale taková rána, že jsem si myslel, že už nevstanu. Na čtyři kola mi pomohl nějaký místní člověk,“ popisoval incident Tůma z týmu BARTH Racing, který do cíle dojel na čtrnáctém místě se ztrátou více než dvou hodin. V celkovém pořadí je třináctý.

  Tohle byl velmi nepříjemný moment, který mohl dopadnout daleko hůř. Zkušený jezdec na čtyřkolce měl na letošním Dakaru další nehodu. „Jel jsem drobet výš než byla trasa. Když jedu v tom mokrým písku, tak je to obtížnější než na volném terénu. Bohužel jsem něco přehlédl a vyletěl,“ popisoval Tůma. Stoj se zapíchl do protější stěny, strouha byla hluboká přes metr a široká kolem dvou metrů. „Šel jsem přes řídítka a pohmoždil si při tom nohy. Čtyřkolka se převrátila. Kontroloval jsem, jestli nemám něco zlomeného. V kombinéze mi bouchl airbag, což mi možná pomohlo.“

  Vše se stalo na 160. kilometru měřeného úseku. Převrácený stroj nebyl Tůma schopný dát zpět na čtyři kola. „Musel jsem tam počkat na nějakého místňáka, aby mi pomohl. Jeden tam naštěstí přijel autem, pomohl mi. Byl hodně ochotný, počkal, jestli nastartuji,“ dodal jezdec z pardubické stáje BARTH Racing. „Zjistil jsem, že je ohnutá tyč řízení a vyměnil jsem proražené kolo. Důležité bylo, že se zázrakem nerozbil navigační digitální přístroj. Kdyby se to stalo, nevěděl bych, kde vlastně jsem.“

  Na rány a dobrodružné příhody je českokrumlovský závodník zvyklý. Několikrát dojel do cíle etapy s prasklou pneumatikou, na Africa Eco Race zůstal několik hodin trčet ve vyprahlé poušti. Ve čtvrtém dnu letošního Dakaru si opět poradil, stroj opravil a dojel do cíle. Jenže za tmy. „To se mi stalo zcela poprvé, abych speciálku dokončil po tmě. Nebylo to vůbec příjemné, protože ke konci na nás čekaly opravdu velké duny, sjížděl jsem je skoro poslepu. Potkal jsem také nějaké lidi, co dělali ohýnek a koukali na mě,“ usmál se Tůma.

  V celkovém pořadí má v kategorii čtyřkolek ztrátu už přes šest hodin. „Když už jsem absolvoval dva takové pády, tak už chci Dakar rozhodně dojet. Nevzdám se,“ dodal jezdec z týmu, který podporuje skupina BARTH, společnost Autocentrum BARTH a další partneři.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.