10.2 C
Czech
Středa 1. dubna 2026
FotbalTriumf o parník. Patrik Schick předstihl Součka a poprvé získal český Zlatý...

Triumf o parník. Patrik Schick předstihl Součka a poprvé získal český Zlatý míč

Během posledních několika týdnů se spekulovalo o tom, zda obhájí Zlatý míč pro nejlepšího českého fotbalistu uplynulé sezony Tomáš Souček, nebo jeho místo na trůnu zaujme někdo jiný. Jako pravdivá se nakonec stala druhá varianta. Záložníka West Hamu v anketě předstihl Patrik Schick z Bayeru Leverkusen.

Poslední dva ročníky ankety o český Zlatý míč ovládl Tomáš Souček. Reprezentační záložník a jedna z ústředních postav záložní linie West Hamu United prožívá vcelku povedené časy. Kromě toho, že se staral o tvorbu hry, také dával góly a i díky němu se klubu z anglického hlavního města Londýna vloni dařilo.

Jenomže po dvou sezonách nadvlády se letos musel sklonit před svým kolegou z dresu českého národního týmu. Patrik Schick nastartoval ročník ve velkolepém stylu, spolu s Cristianem Ronaldem vládl tabulce top střelců mistrovství Evropy a formu z EURA si přenesl také do klubu. Za Bayer Leverkusen válel a s celkově 24 góly se stal druhým nejlepším střelcem Bundesligy.

„Sezona se podařila mně i Leverkusenu. Navázal jsem na povedené EURO, střeleckou pohodu jsem si přenesl také do Bundesligy. Paradoxně mohla být ještě lepší, nebýt zranění. Gólů jsem mohl dát o něco víc,“ říkal po vyhlášení ankety nejlepší český fotbalista. Nad Tomášem Součkem nakonec zvítězil o 308 bodů.

Vaclík, Barák, Coufal

V německé nejvyšší soutěži byl střelecky nad jeho síly pouze Robert Lewandowski, Schick porazil třeba borce typu Erling Haaland, Anthony Modeste nebo Serge Gnabry. I díky tomu bývalý hráč Sparty nebo Bohemians zvedl trofej poprvé v kariéře nad hlavu.

Jak vypadalo další pořadí? Za prvním Schickem a druhým Součkem se umístil Tomáš Vaclík z Olympiakosu, Antonín Barák, který z Udinese přestoupil v létě do Fiorentiny, Součkův týmový kolega z West Hamu Vladimír Coufal, pak nová posila Leverkusenu Dama Hložek. V top 10 se umístili také Kuchta, Sadílek, Holeš a Pešek.

Celkové pořadí Zlatého míče ČR za sezonu 2021/22:

  1. Patrik Schick
  2. Tomáš Souček
  3. Tomáš Vaclík
  4. Antonín Barák
  5. Vladimír Coufal
  6. Adam Hložek
  7. Jan Kuchta
  8. Michal Sadílek
  9. Tomáš Holeš
  10. Jakub Pešek

Nejčtenější tento týden

Tiger Woods přerušil kariéru a chce se léčit

Tiger Woods po nehodě na Floridě oznámil, že se na neurčito stahuje z golfu a zahájí léčbu. Legendární Američan čelí obvinění v souvislosti s řízením pod vlivem a zároveň přiznal, že se teď chce soustředit hlavně na své zdraví a trvalé uzdravení. Jeho start na dubnovém Masters definitivně padá a znovu sílí otázka, zda se ještě někdy vrátí na nejvyšší úroveň.

Pastrňák přiblížil Boston k play off a Dobeš znovu zazářil

David Pastrňák se v dalším zápase NHL znovu posunul blíž ke stobodové hranici. Proti Dallasu připravil tři góly a Boston doma vyhrál 6:3. Výrazný večer prožili i další Češi. Jakub Dobeš dovedl Montreal k cenné výhře v Tampě, Jaroslav Chmelař skóroval za Rangers a Tomáš Nosek zapsal asistenci při ofenzivní smršti Floridy.

Češi po dramatu s Dánskem postoupili na mistrovství světa

Česká reprezentace zvládla mimořádně vypjatý večer a po penaltovém rozstřelu slaví postup na mistrovství světa. V Praze remizovala s Dánskem 2:2, po základní hrací době to bylo 1:1. Rozhodl až rozstřel, v němž domácí uspěli 4:1. Národní tým si světový šampionát zahraje poprvé od roku 2006.

Red Bull slíbil obrat. Max Verstappen dostane rychlejší vůz už v Miami

Max Verstappen se trápí mimo špičku a Red Bull hledá cestu zpět. Šéf týmu Laurent Mekies věří, že už v Miami přijde první výrazný posun. Otázkou je, zda to zastaví rostoucí frustraci čtyřnásobného mistra světa.

Český tým čeká večer proti Dánsku klíčový zápas o mistrovství světa

Českou reprezentaci čeká dnes ve 20.45 na Letné zápas, který může po dvaceti letech vrátit národní tým na mistrovství světa. V rozhodujícím finále baráže nastoupí proti Dánsku, které jde do utkání jako mírný favorit. Domácí ale věří, že na vyprodaném stadionu využijí sílu vlastního prostředí a udělají poslední krok k postupu na letní turnaj v Severní Americe.

Nečas zapsal tři body, Gudas po vyhroceném duelu nedohrál

Martin Nečas patřil v pondělním programu NHL k hlavním postavám. Při vysoké výhře Colorada 9:2 nad Calgary vstřelil gól a přidal dvě asistence. Bodovali také Tomáš Hertl a Filip Hronek. Radko Gudas pak v emotivním utkání Anaheimu s Torontem schytal tvrdou odvetu a zápas nedokončil.

Zacha zařídil velký obrat Bostonu, Dobeš znovu podržel Montreal

Pavel Zacha prožil v NHL mimořádný večer. Dvěma góly a jednou asistencí režíroval obrat Bostonu z 0:3 na 4:3 po nájezdech v Columbusu. Výrazně se ukázal také Jakub Dobeš, který 34 zákroky dovedl Montreal k výhře 3:1 na ledě Caroliny a stal se první hvězdou zápasu.

Max Verstappen ztrácí chuť závodit a zvažuje odchod z Formule 1

Čtyřnásobný mistr světa Max Verstappen otevřeně zapochyboval o své budoucnosti ve Formuli 1. Nová pravidla a změna filozofie monopostů mu podle jeho slov berou radost z jízdy, což je pro něj zásadní problém.

Pyfer umlátil Adesanyu na zemi a uštědřil mu další porážku

Israel Adesanya chtěl po dlouhé pauze zastavit sérii porážek a vrátit se mezi největší hvězdy střední váhy UFC. V hlavním zápase turnaje v Seattlu ale narazil. Joe Pyfer s ním svedl tvrdou bitvu v postoji, pak duel strhl na zem a ve druhém kole ho ukončil technickým knockoutem. Bývalý šampion tak prohrál počtvrté za sebou.

Moses Itauma rozdrtil Franklina. Brutální KO v Manchesteru volá po titulové šanci

Naprostá demonstrace síly. Moses Itauma v Manchesteru zničil dosud nezdolného Jermainea Franklina a jako první ho ukončil před limitem. Dominantní výkon mladého Brita znovu potvrzuje, že boj o světový titul už není otázkou „jestli“, ale „kdy“.

Antonelli v Japonsku zvítězil a stal se nejmladším lídrem šampionátu

Kimi Antonelli ovládl Velkou cenu Japonska a ve 19 letech se stal nejmladším lídrem šampionátu formule 1 v historii. Ital v Suzuce vytěžil maximum ze safety caru po tvrdé havárii Olivera Bearmana, navázal na triumf z Číny a upevnil silný vstup Mercedesu do nové sezony. Druhý dojel Oscar Piastri, třetí skončil Charles Leclerc.

Sabalenka se po triumfu v Miami omluvila divačce

Aryna Sabalenka po vítězném finále v Miami neřešila jen trofej a zisk prestižního Sunshine Doublu. Po zápase se vrátila také k momentu, který vzbudil pozornost během rozhodujícího setu. Běloruská tenistka se omluvila divačce, na niž během vypjaté chvíle ostře reagovala.

Pražské mistrovství světa v krasobruslení sklidilo velkou chválu

Pražské mistrovství světa v krasobruslení se zařadilo mezi akce, na které se jen tak nezapomíná. Nadšení neskrývali závodníci, pořadatelé ani prezident Mezinárodní bruslařské federace Kim Če-jol. Vyprodaná O2 arena, silná atmosféra a mimořádný zájem fanoušků ukázaly, že se šampionát do české metropole nevrátil jen jako velká sportovní událost. Proměnil se i v jasný signál, že Praha zvládne akci nejvyšší úrovně.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama