MotorsportTrénink na Dakar? Motorkou jel nováček Prokeš až do Chorvatska

Trénink na Dakar? Motorkou jel nováček Prokeš až do Chorvatska

Před pěti lety prohlásil, že chce vystartovat do Dakarské rallye. A jeho přání se mu brzy splní. Martin Prokeš se totiž stal novou posilou týmu Orion – Moto Racing Group. Není se čemu divit – vždyť Prokeš se už devátým rokem specializuje na off-road maratony, vloni bral domácí titul. „Myslím, že tato motoristická disciplína je hodně dobrou přípravou na absolvování tak těžké soutěže, jakou je Dakar,“ doplnil zkušený jezdec, který má největší obavy z dun a také z nové navigační techniky. Nejtěžší dálková rallye začíná v Saudské Arábii 5. ledna.

Během jedné dakarské etapy ujedou účastníci klidně 600 kilometrů. Značnou část z toho zaberou přejezdy po běžných komunikacích. Pro mnohé závodníky to znamená úmorný a psychicky náročný čas. Pro Martina Prokeše to však neplatí. „Ty dlouhé přejezdy mi vyhovují, baví mě. Mám cestovní enduro motorku, vzal jsem na ní svoji přítelkyni a odjeli do Chorvatska. Tisíc kilometrů tam, tisíc zpátky, ať mám prdel trochu osazenou,“ usmál se rodák z Krásného Pole u Ostravy.

Prokeš je specialista na dlouhé závody, off-road maratonům se věnuje devět let. V minulém roce celkově triumfoval v kategorii Moto 2 na domácí scéně. „Předtím se jezdilo v těžkém terénu čtyři hodiny vkuse, letos se délka závodu zkrátila poprvé na dvě hodiny. Ta čtyřhodinovka se dá ale srovnat s jednou etapou na Dakaru, je to fyzicky podobně náročné,“ dodal Prokeš, který má zkušenosti také s endurem.

Ale rovněž s dálkovou rallye, kterou si zkusil už v minulém roce. Prokeš se totiž chtěl připravovat na letošní Dakar, absolvoval kvalifikaci v Maroku. Jenže ve třetí etapě spadl. „Byla to moje chyba. Jel jsem celkem bezhlavě, protože jsem cítil dobrý výsledek. Po pádu jsem si rozdrtil lopatku. I když jsem ještě po návratu dokázal vyhrát titul v enduru, nakonec jsem se domluvili s týmem Orion – Moto Racing Group na odložení,“ vysvětloval Prokeš, který také letos absolvoval kvalifikační soutěž v Maroku. Sice dojel, ale problémům se nevyhnul…

Elektronická navigace může být zrádná

Od nového ročníku Dakarské rallye dostane totiž většina závodníků na motorku elektronickou navigaci, která nahradí papírový roadbook. A Prokešovi na trati tato technická novinka selhala. „V poslední etapě na třicátém kilometru mi navigace zcela přestala jít. Prostě mi zhasla, nešla ani zapnout. Nic. Tak jsem se musel chytnout za jiným jezdcem, který ale neuměl navigovat,“ popsal Prokeš, jenž nakonec složitě dojel do cíle. „Pořadatele jsme na ten problém upozorňovali. Říkali, že na Dakar to už budou mít otestované a ošetřené, tak uvidíme.“

Největší obavy má nováček nejtěžší dálkové soutěže z jiné věci – ze zrádného písku, který se špatně čte. „Je potřeba dávat pozor, jestli je písek světlý nebo tmavý, dá se pak lépe předvídat terén. Také slunce může hodně ztížit situaci a zkreslovat povrh. Myslíte si, že jedete po rovině, ale najednou máte před sebou velkou jámu,“ dodal Prokeš, pro kterého budou největší výzvou duny. „Na ty se v Hodoníně opravdu připravit nedá.“

Prokeš je třetí posilou úspěšného týmu Orion – Moto Racing Group, za který jezdí pravidelně Martin Michek nebo Milan Engel. V Dakarském prostředí je to velmi respektovanou stáj, která umí prohnat také tovární a mnohem bohatší soupeře. „Je radost spolupracovat s tak zkušenými kluky. Panuje zde skvělá atmosféra a vím, že mi hodně pomohou. Dakar chci hlavně dokončit, učit se. Rozhodně nemám v plánu skončit brzy,“ vyhlásil Prokeš, vedle kterého do Saudské Arábie poprvé odstartuje také Dušan Drdaj a Jaromír Romančík.

Nejčtenější tento týden

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.

Krpálek získal na Grand Prix v Číně bronz

Lukáš Krpálek potvrdil na Grand Prix v čínském Čching taou dobrou formu a vybojoval bronzovou medaili v kategorii nad 100 kilogramů. Český judista zvládl tři ze čtyř zápasů a napravil dojem z předchozího turnaje v Ulánbátaru, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

Chelsea chce přivést Xhaku zpět do Londýna

Chelsea pracuje na přestupu, který by v Premier League vyvolal pořádný rozruch. Londýnský klub se zajímá o Granita Xhaku, bývalého kapitána Arsenalu a současného lídra Sunderlandu. Švýcarský záložník má být s Chelsea ústně domluvený na podmínkách smlouvy, hotovo ale zdaleka není.

Jedničkou draftu NHL se stal Gavin McKenna, Novotný míří do Vancouveru

Kanadský útočník Gavin McKenna naplnil očekávání a jako první hráč letošního draftu NHL zamířil do Toronta. Český hokej měl v úvodním kole jediného zástupce. Útočníka Adama Novotného si z 24. místa vybral Vancouver, který po něm sáhl při své druhé volbě v prvním kole.

Wimbledon v ohrožení? Emma Raducanu vynechala trénink, start britské hvězdy je nejistý

Domácí fanoušci mají důvod k obavám. Emma Raducanu několik dní před startem Wimbledonu vynechala plánovaný trénink a stále se potýká se zraněním pravé nohy. Času na návrat do plné kondice rychle ubývá a nad účastí bývalé vítězky US Open se vznáší stále větší otazník.

David Kozma před Štvanicí vyzval Christiana Eckerlina a myslí na další titul

David Kozma se po únorovém návratu na vítěznou vlnu znovu hlásí o velké zápasy. Ještě před duelem s Davidem Zawadou na pražské Štvanici veřejně vyzval Christiana Eckerlina a dal jasně najevo, že by rád bojoval o speciální titul krále Německa na stadionovém turnaji ve Frankfurtu.

Mercedes mění pravidla hry. Antonelli s Russellem dostali jasný pokyn kvůli Hamiltonovi

Souboj o titul mistra světa Formule 1 začíná nabírat nové obrátky. Mercedes před Velkou cenou Rakouska přiznal, že jeho jezdci Kimi Antonelli a George Russell už nebudou za všech okolností bojovat jeden proti druhému. Důvodem je sílící konkurence v čele šampionátu, především Lewis Hamilton, který se po rozpačitém úvodu sezony dostává zpět do špičkové formy.

Tyson Fury vs. Anthony Joshua zůstává na britské půdě. Přesun do Las Vegas není bez nové dohody možný

Spekulace o dějišti boxerského megazápasu nabírají na síle. Anthony Joshua a Tyson Fury mají podle smlouvy nastoupit ve Velké Británii, jenže stále častěji se skloňuje i Las Vegas. Promotér Eddie Hearn nyní vysvětlil, proč přesun není tak jednoduchý.

Nečas poprvé ovládl Zlatou hokejku a ukončil vládu Pastrňáka

Martin Nečas získal za sezonu 2025 až 2026 poprvé v kariéře Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu. Útočník Colorada Avalanche v tradiční anketě předčil Davida Pastrňáka i Tomáše Hertla a ukončil tak tříletou dominanci bostonské hvězdy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama