Ostatní sportyTransgender plavkyně promluvila o své změně pohlaví. Kvůli výhodě to prý neudělala

Transgender plavkyně promluvila o své změně pohlaví. Kvůli výhodě to prý neudělala

O plavání se mluví ve velké většině jen při olympijských hrách nebo mistrovství světa, kdy se píší dějiny a překonávají rekordy. Sportovní svět ho ale v současné době řeší o něco více kvůli transgender plavkyni Lie Thomasové, která vyhrála národní šampionát NCAA. Změnu pohlaví teď sama okomentovala.

Drtí soupeřky, překonává rekordy a je dost pravděpodobné, že tomu tak bude i do budoucna. Řeč je o plavkyni Lie Thomasové, která byla ještě před pár lety mužem. Prošla hormonální změnou pohlaví, závodí mezi ženami a vzbuzuje velký rozruch. Má výhodu, tělo muže jí zůstalo a ostatní šílí.

Sama americká plavkyně se k celé kauze vyjádřila před pár dny a pronesla, že kvůli výhodě změna pohlaví určitě neproběhla. „Myslím, že největší mylná představa je důvod, proč jsem změnila pohlaví,“ řekla v rozhovoru pro ESPN a ABC News. „Lidé si řeknou: ‚Ach jo, změnila pohlaví jen kvůli tomu, aby měla výhodu a mohla vyhrát.‘ Přešla jsem, abych byla šťastná a sama k sobě upřímná,“ doplnila Thomasová.

Ať už jsou důvody jakékoliv, Thomasová výhodu má. Do svých 21 let byla mužem, zůstala jí mužská svalová hmota a stavba těla. Soupeřky, které celý život trénují, aby podávaly ty nejlepší výkony, díky tomu poráží rozdílem třídy. Možná i dvou. Na šampionátu NCAA si vyšlápla třeba na medailistku z olympijských her.

Není to fér

Proti jejímu startování v ženské kategorii už se postavil třeba floridský guvernér Ron DeSantis, nejvíce se ale ozývají soupeřky. Vadí jim, že má mužské orgány a stále ji přitahují ženy. Těžký je tedy kromě samotných závodů také pobyt v šatně.

„Bylo hrozně těžké jít do závodu s vědomím, že nemůžete vyhrát. Nikdo nemůže být tak rychlý, aby ji porazil,“ myslí si jedna ze soupeřek. „Je to rozhodně trapné, protože Lia má stále mužské části těla a stále ji přitahují ženy,“ říká druhá. Třeba v Anglii už začali organizátoři sportovních mítinků jednat a zamezili startu transgender cyklistce v závodě národního mistrovství.

Ve Spojených státech amerických ale zatím téma „nejkontroverznější postavy sportu v USA“, jak nazval Thomasovou deník Sports Illustrated, příliš neřeší.

Nejčtenější tento týden

Bartůňková zvládla noční bitvu v Monterrey, uspěla také Viďmanová

České tenistky v Monterrey pokračují vítězně. Nikola Bartůňková se pořádně nadřela proti En Shuo Liang z Tchaj wanu, ale po téměř třech hodinách slavila postup do čtvrtfinále. Dvacetiletá Češka zvítězila 6:7, 7:5 a 6:4. Úspěšně vstoupila do hlavní soutěže také Darja Viďmanová. Australanku Kimberly Birrell porazila 7:6 a 6:3 a stále může dojít na ryze český souboj.

Češky zvládly bitvu s Ukrajinou a slaví postup do osmifinále ME

České volejbalistky mají na domácím mistrovství Evropy jisté osmifinále. V Brně porazily Ukrajinu 3:1 na sety a ve čtvrtém utkání skupiny si připsaly třetí vítězství. Ve čtvrtek je čeká Bulharsko. Proti němu budou hájit druhé místo, které může znamenat příznivější výchozí pozici pro play off.

Siniaková s Pattenem vyřadili hvězdné duo Sabalenka a Djokovič

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli na US Open velkou výzvu. V prvním kole smíšené čtyřhry porazili turnajové jedničky Arynu Sabalenka a Novaka Djokoviče 1:4, 4:2, 10:2. Po nepovedeném začátku předvedli výrazný obrat a postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku prošli také Jakub Menšík s Karolínou Muchovou.

Pogačar rozdrtil soupeře dlouhým sólem a upevnil vedení na Vueltě

Tadej Pogačar ukázal ve čtvrté etapě Vuelty svou sílu. Slovinský cyklista zaútočil zhruba 50 kilometrů před cílem a do Andorry la Vella dorazil osamocený. Nejbližším soupeřům nadělil 2:39 minuty a výrazně zvýšil svůj náskok v celkovém pořadí. Druhého Primože Rogliče nyní vede o 3:21 minuty.

Chantelle Cameron před bitvou s Mayer věří v životní výkon. Nikdo mě neporazí, hlásí šampionka

Birmingham čeká souboj dvou světových šampionek. Chantelle Cameron se 29. srpna postaví Mikaele Mayer a ve hře budou pásy organizací WBO, WBA i WBC v supervelterové váze. Britka před očekávaným duelem nešetří sebevědomím a věří, že předvede nejlepší výkon své kariéry.

Lando Norris po dvou výhrách krotí očekávání. Na boj o titul stále nemá dost dobré auto

Lando Norris ovládl druhou Velkou cenu v řadě a McLaren se po slabším úvodu sezony výrazně přiblížil špičce. Britský pilot ale odmítá předčasné řeči o útoku na mistrovský titul. Podle něj má monopost stále slabiny, které mohou být na některých tratích rozhodující.

Washingtonem poprvé burácely vozy IndyCar. Závod odstartoval prezident Trump

Americká metropole zažila neobvyklou podívanou. Vozy IndyCar se poprvé prohnaly ulicemi Washingtonu kolem Kapitolu, National Mallu i známých muzeí. Závod Freedom 250 Grand Prix uzavřel sérii letních akcí k 250. výročí Spojených států a osobně ho odstartoval prezident Donald Trump.

Manchester City se dohodl na příchodu Bouaddiho. Za teenagera může dát 100 milionů eur

Manchester City se dohodl s Lille na přestupu osmnáctiletého marockého záložníka Ayyouba Bouaddiho. Anglický klub má zaplatit 95 milionů eur a dalších pět milionů může přidat na bonusech. Transfer ještě není oficiálně dokončený, hráče čeká zdravotní prohlídka a podpis smlouvy.

Verstappen havaroval hned v prvním kole domácí Grand Prix

Domácí Velká cena Nizozemska skončila pro Maxe Verstappena prakticky dřív, než začala. Čtyřnásobný mistr světa nezvládl závěr prvního kola na vlhké trati v Zandvoortu, tvrdě narazil do bariér a ze závodu odstoupil. Nehoda vedla k přerušení závodu červenou vlajkou, Verstappen ale vyvázl bez zranění.

Bayern přetlačil Dortmund a podvanácté získal německý Superpohár

Bayern Mnichov přidal do své sbírky další trofej. V německém Superpoháru zvítězil na hřišti Borussie Dortmund 2:1 a soutěž ovládl už podvanácté. O náskoku hostů rozhodli v prvním poločase Nathaniel Brown a Michael Olise. Dortmund po přestávce snížil zásluhou Fábia Silvy, na vyrovnání už ale nedosáhl.

Nosková s Bouzkovou ovládly čtyřhru v Cincinnati

Linda Nosková a Marie Bouzková slaví společný úspěch na turnaji v Cincinnati. České tenistky ve finále čtyřhry jasně přehrály Magali Kempen a Alexandra Panova 6:1 a 6:2. Soupeřkám dovolily jen krátce pomýšlet na zdramatizování zápasu a po hodině hry získaly titul.

České volejbalistky smetly Rakousko a na domácím ME dál neztratily ani bod

České volejbalistky pokračují na mistrovství Evropy v Brně bez zaváhání. Po úvodním vítězství nad Řeckem si poradily také s Rakouskem. Favoritky zvítězily 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:17. Po dvou zápasech tak mají ve skupině B plný počet šesti bodů. V neděli je čeká výrazně těžší prověrka proti Srbsku.

Russell ovládl sprint v Zandvoortu, Norris si vyjel pole position

George Russell proměnil první místo na startu ve vítězství ve sprintu Velké ceny Nizozemska. Pilot Mercedesu porazil Charlese Leclerca a Landa Norrise. Úřadující mistr světa si ale spravil chuť v následné kvalifikaci. Norris získal pole position pro nedělní závod, když těsně zdolal Russella.

České volejbalistky zvládly vstup do domácího ME, dnes vyzvou Rakousko

České volejbalistky zvládly první krok na domácím mistrovství Evropy. V Brně porazily Řecko 3:1 po setech 25:14, 23:25, 25:15 a 25:20. Před více než 3500 diváky zazářila především Monika Brancuská s 23 body. Češky tak získaly do tabulky skupiny B první tři body. V sobotu je čeká Rakousko, v neděli pak silné Srbsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama