5.6 C
Czech
Pátek 13. února 2026
Ostatní sportyTěžké mládí, bez rodiny i štěstí. Teď má ragbista medaili, pobavil také...

Těžké mládí, bez rodiny i štěstí. Teď má ragbista medaili, pobavil také historkou z Bílého domu

Reklama

Amerického paralympionika Koryho Puderbaugha pozval tehdejší prezident Barack Obama v září 2016 do Bílého domu při příležitosti oslav úspěchů amerických paralympioniků na hrách v brazilském Riu. Puderbaugh zpětně vzpomíná a vypráví, že ho museli protáhnout kuchyňským výtahem, protože neměli výtah pro přístup na invalidním vozíku.

Pokud máte navštívit Bílý dům, je to příležitost, na kterou už pravděpodobně nikdy v životě nezapomenete. Stejně to vnímal také Kory Puderbaugh, který se vydal v roce 2016 na cestu do prezidentské rezidence. Přispěla k tomu zvláštní okolnost.

Ragbyového hráče na invalidním vozíku pozval bývalý prezident Barack Obama na konci roku 2016 poté, co s týmem USA na paralympiádě v Riu získal stříbrné medaile.

„Když jsme šli, neměli výtah (pro bezbariérový přístup), takže nás museli vyvést kuchyňským výtahem,“ řekl. K prezidentovi se tak nakonec dostal a na celé setkání má velice příjemné vzpomínky.

„Bylo skvělé se s ním a jeho manželkou setkat a projít si Bílý dům. Ve filmech to vykreslují jako velké a prostorné, ale ve skutečnosti je to menší a mnohem útulnější. Je tam spoustu koupelen,“ všiml si Američan.

Puderbaughovi při narození diagnostikovali vrozený nedostatek končetin. Ani to mu nezabránilo začít na invalidním vozíku s basketbalem, na kterém zápasil na střední škole. Stal se také kvalifikovaným pilotem letadla nebo státním šachovým šampionem.

Rodiče ho po narození opustili

Když ho však jeho kamarád seznámil s ragby na invalidním vozíku, nadchl se pro něho. Začal to brát jako zkoušku, aby přemohl své postižení. „V tomto sportu uvidíte rychlé lidi, uvidíte trochu pomalejší kluky, ale je to týmový sport a každý může hrát klíčovou roli,“ dodal.   

Krátce po narození Puderbaugha opustili rodiče. Jeho cesta na paralympiádu vykresluje jeho skvělou povahu a silný charakter. Když mu bylo pět let, přivedla ho do USA floridská nezisková organizace Gabriel House of Care. „Mám vzpomínky na sirotčinec a na návštěvu někoho, o kom jsem si myslel, že by mohla být moje matka.“

Nakonec ho ve věku patnácti let adoptoval učitel na střední škole John Cochrane. „Moje dětství bylo jako na horské dráze,“ popisoval.

Poté, co se Puderbaugh dostal do ragbyového finále na paralympiádě v Riu a získal stříbro, zopakoval svůj úspěch ve finále smíšeného ragby na invalidním vozíku v Japonsku, kde 29. srpna získal další paralympijské stříbro.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Tyson Fury míří zpět do ringu. Sní o trilogii s Usykem

Bývalý dvojnásobný mistr světa v těžké váze Tyson Fury se vrací mezi provazy s jasným cílem, a to znovu útočit na světové tituly. Podle promotéra Franka Warrena má britský obr po comebackovém zápase v hledáčku starého rivala Oleksandra Usyka, s nímž v roce 2024 dvakrát prohrál.

Nová rivalita v Premier League Darts. Gian van Veen se Littlera nebojí

Gian van Veen vstoupil do nové sezony Premier League Darts sebevědomě a hned na úvod ukázal, že se světové jedničky Luka Littlera nebojí. Nizozemský talent po cenné výhře otevřeně mluví o rostoucí rivalitě i nutnosti vracet soupeři psychologické výpady. Druhý večer v Antverpách tak slibuje nejen špičkové výkony, ale i další kapitolu napjatého souboje nové generace šipek.

Thomas Frank věří, že udrží lavičku Tottenhamu. Po porážce s Newcastlem ale sílí tlak fanoušků i kritika výsledků

Trenér Tottenhamu Thomas Frank je přesvědčen, že navzdory rostoucí nespokojenosti fanoušků zůstane ve funkci hlavního kouče i pro další zápasy. Londýnský celek totiž utrpěl domácí porážku 1:2 s Newcastlem a připsal si už patnáctou ligovou prohru pod vedením dánského trenéra, který má nyní nejhorší procentuální úspěšnost vítězství ze všech manažerů Spurs v éře Premier League.

McLaren ukázal MCL40. Úřadující mistři světa vsadili na osvědčený vzhled

Tým McLaren oficiálně odhalil závodní lakování monopostu MCL40, s nímž bude v sezoně 2026 obhajovat mistrovské tituly ve formuli 1. Představení proběhlo v Bahrajnu těsně před začátkem předsezonních testů a potvrdilo, že britská stáj se i v nové éře technických pravidel drží osvědčené vizuální identity.

Aston Martin konečně představil podobu nového monopostu. I tak je ale cítit napětí

Tým Aston Martin oficiálně představil lakování monopostu AMR26, prvního vozu navrženého pod vedením Adriana Neweyho. Slavnostní odhalení proběhlo v Saúdské Arábii a potvrdilo, že britská stáj zůstává věrná tradiční závodní zelené barvě, kterou používá od návratu do formule 1 v roce 2021. Pozornost se ovšem soustředí především na technickou stránku vozu a ambice týmu v éře nových pravidel.

Serena Williams se může vrátit už 22. února

Americká tenisová legenda Serena Williams bude moci od neděle 22. února znovu nastoupit do soutěžního tenisu. Zda se však skutečně vrátí na kurty, zůstává i nadále nejasné. Třiadvacetinásobná grandslamová šampionka oficiální comeback dosud neoznámila a kolem její budoucnosti panuje řada otazníků.

Cadillac odhalil první zbarvení monopostu formule 1 během Super Bowlu

Nový tým formule 1 Cadillac na sebe výrazně upozornil ještě před svým oficiálním vstupem do šampionátu. Premiéra vůbec prvního zbarvení jeho monopostu pro sezonu 2026 proběhla netradičně během reklamního bloku Super Bowlu, tedy nejsledovanější sportovní události ve Spojených státech. Americká stáj tak využila finále ligy NFL jako globální pódium pro představení své identity.

Krejčí dal deset bodů a Portland znovu přetlačil Memphis

Vít Krejčí odehrál v dresu Portlandu zatím nejlepší zápas. Proti Memphisu dal 10 bodů, přidal čtyři asistence a tři doskoky a pomohl k výhře 122:115. Trail Blazers uspěli nad stejným soupeřem už podruhé během dvou dnů, tentokrát doma otočili zápas v poslední čtvrtině.

Bejlek vyhrála v Abú Zabí první titul WTA

Sára Bejlek si v Abú Zabí došla pro premiérový titul na okruhu WTA. Ve finále turnaje kategorie WTA 500 porazila Ekaterinu Alexandrovou 7:6, 6:1. Dvacetiletá Češka zvládla celý týden včetně kvalifikace bez ztráty jediného zápasu.

Emma Raducanu pokračuje suverénně, po výhře nad Chwalinskou je v semifinále Transylvania Open

Emma Raducanu si na turnaji Transylvania Open zajistila postup do semifinále po přesvědčivém vítězství 6:0 a 6:4 nad Polkou Majou Chwalinskou. Britská jednička a turnajová nasazená jednička potvrdila roli favoritky a na rumunských kurtech znovu předvedla velmi vyspělý výkon.

Michael Van Gerwen ovládl úvodní noc Premier League 2026. Littler skončil už ve čtvrtfinále

Michael van Gerwen vstoupil do Premier League Darts 2026 ve velkém stylu. Vítězstvím 6:4 nad krajanem Gianem van Veenem ve finále úvodního večera v Newcastlu potvrdil roli jednoho z hlavních favoritů soutěže a připsal si maximální bodový zisk i prémii 10 000 liber.

Vladař zářil, ale Flyers padli v prodloužení, Hertl pomohl Vegas k výhře

Poslední hrací den před olympijskou přestávkou přinesl výraznou stopu českých hokejistů. Brankář Dan Vladař zapsal 25 zákroků a stal se druhou hvězdou zápasu, Philadelphia ale doma podlehla Ottawě 1:2 po prodloužení. Tomáš Hertl zase přihrál v přesilovce na gól a Vegas porazilo Los Angeles 4:1, tři body nasbíral Mark Stone. V noci uspěli i NY Islanders s Ondřejem Palátem, naopak Floridu potkal tvrdý derby večer, do kterého naskočil i debutant Mikuláš Hovorka.

České hokejistky začaly olympiádu porážkou s USA, ale našly i povzbuzení

České hokejistky vstoupily do turnaje na olympiádě v Miláně porážkou 1:5 s USA. Přesto po utkání mluvily i o věcech, které jim mohou pomoct do dalších zápasů. „Prohra nic neznamená,“ řekla útočnice Tereza Plosová. Autorka jediného gólu Barbora Juříčková přidala: „Dařilo se nám s nimi fyzicky hrát.“

Luke Littler míří vysoko. Šipkařských cílů má skutečně hodně 

Luke Littler má za sebou rekordní účast v Premier League Darts, ale místo bilancování už míří výš. Přestože v roce 2025 prohrál ve finále s Lukem Humphriesem, jeho tažení soutěží přepsalo statistiky. Šest vítězství během jednotlivých večerů a nejvyšší počet maximů 180 znamenaly historický zápis, který však devatenáctiletý mistr světa bere spíš jako odrazový můstek než konečný cíl.

Lando Norris varuje. Nová pravidla promění závody formule 1 v chaos

Úřadující mistr světa Lando Norris očekává, že letošní sezona formule 1 přinese výrazně více nepředvídatelných momentů a zmatku přímo na trati. Důvodem jsou zcela nové technické předpisy, které podle něj zásadně mění chování monopostů a kladou mnohem větší nároky na samotné jezdce. Formule 1 totiž vstupuje do největší regulační změny ve své historii.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama