Fotbalový míč, kulatá potvůrka, která je nejdůležitějším článkem na hřišti. Kromě hráčů tvoří nejzákladnější potřeby k tomu, abyste si vychutnali fotbalový zážitek. Dnes se podíváme na to, jak je to vlastně s historii okolo hracího míče a na to, proč má klasický fotbalový míč černobílé zbarvení.
První fotbalový zápas, který byl vysílán živě v televizi všude ve světě, bylo finále anglického FA Cupu mezi Prestonem North Endem a Huddersfieldem. Kalendáře se tehdy zastavily na 30. dubnu roku 1938. V té době bylo po celém světě velmi málo televizí a když už nějaká svítila, vždy černobíle.
Právě proto se rozhodlo, že míč bude jasně černobílý, aby vynikl.
Průlom s názvem „Telstar“
Fotbalový míč poprvé dostal své slavné černobílé barvy na mistrovství světa v Mexiku v roce 1970. Podle webových stránek výrobců z firmy Adidas se tento míč jmenoval Telstar a byl vyvinut tak, aby lidem pomohl vidět míč jasněji při sledování televize.
Televize byly většinou černobílé a míč bez označení mohl být obtížně identifikovatelný. Barevné dresy týmů samozřejmě vidět nebyly, ale černobílé míče poznal každý i přes černobílou televizi. Kontrast mezi oběma barvami výrazně usnadňoval oku člověka, aby míč zachytilo a bylo mnohem těžší ztratit ho z dohledu. Protikladné barvy dokonce pomohly divákovi rozpoznat směr, kterým se míč točil.
Telstar se stal tradicí a všechna mistrovství světa až do roku 2006 zůstala u designu černobílého. I další soutěže, například domácí ligy, přijaly design Telstaru ze stejného důvodu. Tedy aby diváci sledující na černobílých televizorech mohli míč snadno vidět. Vzor, který představuje černé pětiúhelníky a bílé šestiúhelníky, zůstával stejný.
Kdo byl první?
Existuje celá řada tvrzení o tom, kdo jako první přišel s tímto designem. Někteří tvrdí, že to byl Richard Buckminster Fuller, kdo jako první vymyslel tento design pro míč, jiní zase, že to byl Eigil Nielson. Někteří se dokonce domnívají, že design sahá až do starověkého řeckého matematika a fyzika Archimeda.
Doba jde samozřejmě dopředu a s ní i celý vývoj fotbalového prostředí. Dnes jsou barevné televizory normou, takže už není potřeba dávat fotbalovému míči jen dvě základní barvy. Jak poznamenává web BBC, oficiální míč mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 se jmenoval Jabulani.
Ten byl vyroben ze syntetického plastu a byl navržen s úplně jiným panelovým uspořádáním. Byl vytvořen technologicky tak, aby vyhovoval novodobější špičkové fotbalové hře. Jabulani mnozí dodnes považují za jeden z nejlepších balonů všech dob.