8.7 C
    Pondělí 13. května 2024

Terorismus v Bruselu. Dva mrtví Švédi, zápas nedohrán. Atentátník zastřelen

Fotbalová kvalifikace na mistrovství Evropy v roce 2024 pokračovala v pondělí večer dalšími duely. Bohužel jeden zůstal nedohrán. A fotbal šel úplně stranou. V Bruselu se měl dohrát zápas mezi Belgií a Švédskem. V centru města ale došlo k teroristickému útoku, při kterém zemřeli dva švédští fanoušci. Po první půli, která skončila 1:1, se tak duel nedohrál.

Švédským fotbalistou se v kvalifikaci zatím vůbec nedaří, a Euro 2024 jim uniká v dáli. Ale to by byl ten nejmenší problém. V Bruselu se včera stali dva jejich fanoušci terčem teroristického útoku.

„Po pravděpodobném teroristickém útoku tento večer v Bruselu bylo po konzultacích s oběma týmy a místním složkami rozhodnuto, že zápas bude předčasně ukončen,“ uvedla ve svém prohlášení UEFA. Zápas byl po první půli 1:1 a do druhého poločasu nechtěli zdrcení Švédové nastoupit. Domácí Belgičané souhlasili. UEFA o osudu zápasu rozhodne později.

„To, co se stalo je mimořádně vážné. Je strašné slyšet takové zprávy,“ nevěřil šéf švédského fotbalu Fredrik Reinfeldt. Střelba se měla odehrát v 19:15 zhruba pět kilometrů od Stadionu krále Baudoina.

Fanoušci byli po zápase vyzváni, aby zůstali na svých místech. Dle belgických bezpečnostních složek byl útočníkem 45letý muž tuniského původu. Záměrné zaútočil právě na švédské příznivce. V Belgii v roce 2019 požádal o azyl. Jeho žádost byla později zamítnuta. Muž navíc nikdy nenavštívil přijímací středisko a nemohl tak být nalezen za cílem nucené deportace. Přitom útočník byl veden ve složce pro svoji údajnou radikalizaci. Ale jelikož nikdy žádný trestný čin nespáchal, tak byl ze seznamu nebezpečných osob vyškrtnut.

Atentátník byl dnes ráno zastřelen belgickou policií. Abdeslam Lassoued seděl v kavárně ve čtvrti, kde pobýval. Policie dostala informaci na místo dorazila a při přestřelce Tunisan zemřel. Zbraň, kterou den předtím vraždil, měl stále u sebe.

V Bruselu platí nejvyšší stupeň varování před terorismem. Podobné útoky, které měly blízko k fotbalovému dění, se odehrály v roce 2015 v Paříži. Tehdy se v blízkosti Stade de France odpálil jeden fanoušek. Ten se měl přitom dostat na přátelský zápas mezi Les Bleus a Německem. Ve městě bylo tu noc více takových útoků a celkem zemřelo 129 lidí.

Norsko – Česko 3:6. Nečekaně dramatický zápas Češi rozhodli v posledních minutách

Český národní tým na mistrovství světa v sobotu otočil zápas proti Norsku a připsal si druhé vítězství. Po dramatické první třetině, kdy Češi čelili nepříznivému stavu 1:3, se jim podařilo vývoj zvrátit a porazit norský tým poměrem 6:3. Kapitán Roman Červenka sehrál klíčovou roli, když ve svém dvoustém reprezentačním zápase skóroval hned dvakrát.

Český tým si na úvod mistrovství světa připsal vítězství. Finy porazil až v nájezdech

Český tým v pátek zahájil mistrovství světa v hokeji zápasem proti Finsku. Po vyrovnaném utkání a prodloužení se Češi nakonec radovali z vítězství 1:0 až po nájezdech. Hlavní roli sehráli brankář Lukáš Dostál a kapitán Roman Červenka, který proměnil rozhodující nájezd.

Boj o Ostravu. Přehled skupiny B na Mistrovství světa v hokeji

Skupina B se na Mistrovství světa v hokeji 2024 řídí stejným pravidlem jako A. Po úvodu postoupí do play-off čtvrtfinále čtyři nejlepší týmy. Zbylé tři celky si pak zahrají o konečné umístění a poslední tým sestoupí do Divize I-A pro rok 2025. Pojďme se podívat na bližší analýzu všech osmi účastníků ostravské skupiny.

Čtvrté noční vítězství: Luke Humphries triumfoval nad Michaelem van Gerwenem v Premier League Darts

V napínavém nočním zápase Premier League Darts 9. května 2024 zvítězil Luke Humphries nad Michaelem van Gerwenem a připsal si tak čtvrté noční vítězství v turnaji. Na akci, která se konala v Leedsu, byl v semifinále vyřazen také Luke Littler.