Více
  19.1 C
  Czech
  Středa 26. června 2024

  Ten nebo ta, ptají se komentátoři. Problémy jim dělá nebinární Alana

  Celkem nepříjemný problém řeší komentátoři na hrách v Tokiu. Disciplína skateboarding má totiž ve svých řadách někoho, kdo se nehlásí ani k ženskému ani k mužskému pohlaví. Těžko tedy soudit, zda se má o Alaně Smith mluvit jako o sportovci či sportovkyni.

  Letošní olympijské hry v Tokiu jsou jedinečné v mnoha ohledech. Pandemie nemoci covid-19 je posunula o celý rok, debutuje hned několik nových disciplín a do dějiště v Japonsku se vydala také sebranka nejrůznějších lidí.

  Jednotlivé soutěže se tradičně dělí na mužskou a ženskou část, v některých případech ale o zlato bojují i páry. Problém ale nastává v situaci, kdy se některý ze sportovců či sportovkyň označí výrazem „trans“ nebo o sobě hlásá, že je nebinární.

  Řeč je o Alaně Smith ze Spojených států amerických. Právě Alana se označuje za někoho, kdo neuznává pohlavní rozdíly. A to i přes fakt, že bojuje o kovy, peníze a slávu v kategorii žen. Není divu, že mají s označováním problémy i komentátoři.

  Ti ze stanice NBC museli dokonce vytasit omluvu. „Musíme používat správná zájmena,“ stojí v prohlášení. „Znevážili jsme Alanu Smith, chyby litujeme a hluboce se omlouváme,“ dodávají zástupci zpravodajců.

  Co se vlastně stalo?

  V přímém přenosu vysílání závodu skateboardistů opakovaně označovali Alanu jako „onu“ nebo „ji“. Což je podle některých naprosto nepřípustné. „Na mezinárodní scéně, jako je tato, by nikdo neměl být takhle znevážen. Sport si s nebinárními sportovci neví rady,“ myslí si novinářka z Brazílie.

  A tak tomu skutečně je. Alana se narodila jako žena, dlouhou dobu se ke svému pohlaví hlásila a soutěží v kategorii žen. I tak ale nechce o žádném označení „ona“ ani slyšet. Je zkrátka nebinární, takže ani muž ani žena.

  Situace pořádně rozhodila i hlavního aktéra celého případu. Říká ale, že na podobné věci si člověk musí zvyknout. „Skateboarding vám dává prostor, abyste mohli být sami sebou a vyrůstat jako člověk,“ myslí si Alana. „Chci být známý jako dobrý skater, někdo, kdo něco dokázal. Na pohlaví by nemělo záležet,“ doplňuje.

  Co si o celé věci myslíte vy?

  Sledujte nás na sítích

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  29 KOMENTÁŘE

  1. Když se necítí být ženou, nemůže v této kategorii soutěžit. Je zajímaqvé, že se nikdo, kdo se narodil s ženskými pohlavními orgány, necpe do soutěží v mužských kategoriích. To o motivaci těch osob něco nepěkného vypovídá. Všecko ostatní jsou jen okecávačky.

  2. To si dela prcu, tak ta vochechule se narodi s pipinou, soutezi s zenama (aby mohla snaz vyhravat) a pak ji urazi oznaceni ona. Tak bych ji rikal ty kra*o pitoma, jsi tele … ja tohle neuznavam a nidky nebudu, particka rerardu chce bejt videt a vymejsli kraviny… olympiada a sport je pro mize a zeny,pokud nejsi ani jedno, mas smůlu… viz ten nas kulturista Vera Mikulcova…to je nahoda,ze je lesba, ma doma peknou bloncku a tedsi stezuje, ze ji padaj vlasy a rostou fousy…hlavne ze si na fotce drzi pytlik a bradavky…

  3. Pak tedy nechápu že se Alana nekriticky přihlásila do ženské kategorii, když nesouhlasí s označením žena. Asi by tedy ono mělo počkat až se na olympiádě vytvoří nová kategorie nebinární sportovců. Alana tedy nemusela zabírat místo v ženské kategorii

  4. Ještě po první světové válce se za to zavíralo – zločin proti lidskosti.
   Pak se to povolilo, ale nesměli se předvádět na veřejnosti.
   Následně to začalo být moderní, takže kdo není, je vlastně divný.
   A teď to vypadá, že už to bude za chvíli povinné!!!
   Jestli není žena, nemá mezi ženami startovat, ať si soutěží v nějaké „ono“ kategorii.

   • Souhlas. Divnolidi jsou teď bohužel v kurzu a daří se jim na tom i vydělávat. Přílišná tolerance je taky extremismus. Kdo vůbec povolí těmto všelidem startovat v jasně definovaných kategoriích ? Olympiáda je přehlídkou nejlepších sportovců – mužů a žen. Copak si asi Alana zapsala do kolonky pohlaví …? A je možnost startovat i po upřímné odpovědi „nevím“ ? Samozřejmě (zatím) není. Alana se zapsala jako žena a moc toho nepředvedla, protože dost ztloustla od svých medailových let. Vypadá to, že se snaží zaujmout jinak – byla dřív docela kočka, než se z ní stalo tlustý kotě…

  5. a co takhle toho šaška kopnout do zadku? západní civilizace přesně na tohle jednou dojede, místo důležitáých věcí se řeší naprosté KRAVINY

  6. koho zajima dalsi prerozmazleny spratek z ameriky, si mysli trapka ze se kvuli ni vsichni poserou a budou delat vse jinak , tak at jde zavodit do kategorie TO s jinymi TO a nemusi mit starosti tento rozmazleny budiz k nicemu, rodice jsou hlavnimy viniky techto rozmazlenych spratku

  7. Tak když závodí mezi ženami, je asi ženského pohlaví, jinak ať udělají kategorii divnolidí a můžou soutěžit tam

  8. Z biologického pohledu je to evidentně žena, když se nacpala do soutěže žen. Menstruuje, je schopna mít děti…je to samice. Že se ženou necítí být je bezpředmětné a je to její problém. Někteří lidé se cítí být upíři, mimozemšťani…klidně čajové konvice. Mezi kamarády si může nechat říkat jak chce, ale soutěží se ženami, takže je ona. Jaké omluvy? Jaký nerespekt? Kde je respekt nebinárů k ostatním? Proč nás obtěžjí tím, jako co se cítí? Mě je jedno s kým a jestli chodí, je mi jedno jestli nosí trenky, nebo kalhotky. Její potřeby nikdo neohrožuje a lpění na oslovování ne ona, je drzost.

  9. Jsem celkem rád že mají i nebinární lidi na olympiádě nějakou reprezentaci, chápu že sportovní komentátory matou ale tím spíš si na to lidi zvyknou potom. Problém ale vidím docela v češtině, některé země a kultury uznávají už hodně dlouho i jiná pohlaví než muž a žena a mají na to tedy už tradiční zájmena, čeština ale s tímhle zatím moc nepočítá bohužel. Ale vůbec nechápu co lidi tolik rozčiluje na trans a nebinárních lidech, už tak se cítí jinak než ostatní a rodiny je za to často odmítnou, fakt je nutný je ještě urážet a zesměšňovat?

   • kdyby na sebe neustále nestrhávali pozornost, tak jsou lidem ukradení. Byli tady odjakživa, společně s homosexuály a jinými devianty (od slova odchylka, než se začněte šklebit). A protože si uvědomovali, že jsou minorita, tak se začlenili, prováděli svoje libůstky se sobě podobnými a byl klid. Teď najednou mají potřebu vyskakovat z řady a pištět…jsem tady, všímejte si mě, jsem jiný než vy. Byli by mi lhostejní, kdyby se o nich všude nepsalo a nevyskytlo se tolik jejich zastánců, které považuju za pokrytce a rozvraceče, kteří na sebe pro změnu chtějí upozornit tím, jak jsou chápaví a spravedliví. Nedeviantní rodič svým dětem vysvětlí, že se jim nemají smát a šikanovat je, protože jsou nebinárové zmatení a možná i nemocní. Většímu dítěti může udělat menší přednášku o hormonech… .

  10. Svět se totálně pomátl. Doporučuji sáhnout mezi nohy….pokud má penis, je to „ON“, pokud nemá, je to „ONA“…..stačí
   Pokud se to „tomu“ nebude líbit, vyprovodit na letiště a poslat domů!!!

  11. Ono je to píčus, a to samé jsou ti, kteří se tomu omlouvají. Zasloužili by zavřít na psychiatrii. Já tohle potkat, dám tomu pěstí.

   • Naprosto souhlasím. Největší zábavu zaručí rozdělení kategorií… I když – bez kategorií by to bylo napínavější, prostě kdo dál doskočí, rychleji doplave a víc uzvedne, vyhrává – a je jedno „co“ to je.
    Ryzí spravedlnost, když si to tak přejí… a teď závodí číslo (jedna až kolik je libo), a právě vyhrálo číslo. Bezvýhradně rovné a korektní. Nazvat by se to dalo (protože „ta“ olympiáda pro ně bude jistě problém) Promíchané akce klání osob ( zkráceně PAKO ). Jo a omlouvat se lidem, že je špatně oslovím, když oni v tom, kdo jsou, sami evidentně mají zmatek, je popření svobody projevu. To nehezké ono startovalo za ženy, tak co by ještě chtělo…?

  12. Svět se zbláznil. Kvůli pár mešuge budeme vytvářet nová pravidla chování. Kastráti chtějí závodit mezi ženami, budou si vymýšlet , jak je oslovovat, společné WC, na ženských WC chtějí pisoáry , atd. ještě že už jsem starý a budu mít za pár let od všech těchto magorů pokoj. Zlatý středověk, tam by s nimi byli hotovi hned, to jen my si sami připouštíme problémy. Jak koho oslovím je přeci moje věc, když se mu to nelíbí, tak se s ním nebudu bavit a hotovo….

   • Středověk zas tak zlatý nebyl ve věcech přístupu k člověku, a to jak obecně, tak konkrétně.

  13. To je jednoduché. Buď „ONA“ nebo „ON“ nebo „TO“. Když není ani „ona“ ani „on“, tak logicky musí být „to“ (anglicky „it“).

  14. V angličtině se non-binery lidé nejčastěji označují jako „they/them“, což je v češtině „oni“ – takže i v našem jazyce by tohle „bezpohlavní“ označení mohlo v pořádku fungovat.

   „Oni udělali chybu a nebudou mít medaili.“ „Oni by byli spokojeni. A novináři asi taky.“ ( – Tímto odkazuji na jeden z dřívějších komentářů.) „Rádi bysme/bych vám něco řekli… identifikuji se jako nebinární.“ „Kája jsou fakt milý člověk, líbí se mi,“ atd.

   Bohužel spousta lidí by s tím měla problém a z nějakého důvodu jim to přijde směšné. Uznávám, že to zní trochu zvláštně, ale zároveň si myslím, že by to nemusel být takový problém, jak to často lidem připadá.

   Když nevíte, jestli se člověk identifikuje jako žena, muž, transgender… (a podle vzhledu to nepoznáte), označíte je prostě jako oni. Tím by se kompletně mohlo vymazat to hloupé „on/a“, jež lze používat pouze v psané češtině, v konverzaci nikoliv.

   Takže… tohle je můj názor. Třeba můj komentář někomu pomohl. A Alanu podporuji, jen tak dál :))

   • Onikání už v naší zemi v minulosti bylo a je to znamení úcty k danému člověku. Nevidím důvod se k tomu vracet kvůli několika jedincům.
    Zájmeno „oni“ označuje množné číslo a rozhodně mi přijde nevhodné používat ho, když mluvíme o jedné osobě. To pak zní, jako by ta osoba o které se mluví, měla rozdvojenou osobnost. Ale jestli se někdo ztotožňuje s Glumem …. :+))

    • Ano, „oni“ označuje množné číslo, protože tím zastupuje mužský i ženský rod zároveň. Oproti tomu „to“ mi přijde hodně, ale opravdu hodně ponižující. „To“ je zvíře, okno, třeba i kamení, malé dítě…

     Ale čeština stejně určuje pohlaví i tam, kde to nedává smysl. Například u věcí. To zase nechápu já.

     A oslovování jedince „oni“ používají i jiné jazyky. Například angličtina může používat they/them. Nebo i Japonština, v té se často používá genderově neutrální oslovování.

     Proto říkám (píšu), že oslovovat nebinární lidi „to“, by bylo jako bysme je vyřadili z lidské společnosti a poslali jaksi níže. Vás to možná zajímat nemusí, ale představte si být v kůži člověka, kterému už tak přijde, že nezapadá, a musí bojovat za to, aby ho lidé uznávali i takového, jaký doopravdy je. A nemusel se celý život přetvařovat, jen aby zapadal do jakýchsi společenských genderových norem, které stejně už dlouho přestávají fungovat.

     • V angličtině tento problém není, they znamená totiž také „osoba neznámého pohlaví“, takže opravdu nemáte pravdu (vykám vám). A osoba v češtině má ženský rod. Židle nemá pohlaví v češtině, jen je jako slovo rodu ženského, to opravdu nechápete.

   • Židle nemá pohlaví v češtině, jen je jako slovo rodu ženského, to opravdu nechápete.

  15. Proc to prostě nenazývají to? Jako např. To udělalo chybu a to nebude mít medaili. To by bylo spokojené. A novináři asi taky.

  Comments are closed.