Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 16 října, 2021

  Světový rekorde, vítej. Na trati vládla Burunďanka, která má vyšší testosteron

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V atletice je něco podobného naprosto běžné. Světové rekordy se vylepšují přesně v takovém tempu, jakým se ubírá sportovní svět v průběhu dějin. O maximum se v Záhřebu postarala běžkyně Francine Niyonsabaová, které však svět příliš nefandí. Závodí mezi ženami i přes to, že má zvýšenou hladinu testosteronu.

  To ale nic nemění na faktu, že je to fenomenální atletka. Výborně si vedla už minulý týden v Curychu, kdy během podniku Diamantové ligy opanovala závod na 5 tisíc metrů. V úterý si pak rodačka z afrického státu Burundi podmanila i Záhřeb v běhu na 2 kilometry. Navíc ve světovém rekordu.

  Předešlý nejlepší výkon ve venkovních prostorách držela irská atletka O’Sullivanová od roku 1994, ten ale Niyonsabaová překonala o téměř 4 vteřiny. Halové maximum a světový rekord pak měl v moci už 5 let africká kolegyně Dibabaová.

  „Cítím se skvěle. Neuvědomila jsem si, že bych mohla zaběhnout světový rekord. Šla jsem na trať s tím, že musím udělat to, co musím udělat,“ řekla po závodě majitelka času 5 minut a 21,26 sekundy. „A to jsem dokázala. Je to báječné a chci poděkovat lidem, kteří nás přišli povzbudit,“ doplnila.

  Svět atletiky tak má novou vládkyni. Ještě nikdy nikdo neběžel trať na 2 tisíce metrů rychleji než právě Niyonsabaová. Ta má za sebou při nejmenším zajímavý příběh. Vzhledem k tomu, že se hormonálně podobá spíše muži, jí byly starty v některých disciplínách zakázány.

  Stříbro z Ria, pak konec na osmistovce

  Burgunďanka má doma pověšenou stříbrnou medaili z olympijských her v Riu z roku 2016. Tehdy zářila na trati na 800 metrů, na tu už teď ale vkročit nemůže. A to kvůli faktu, že má o něco vyšší hladinu testosteronu, než je u žen zdrávo.

  Světová atletická federace jí tak oblíbenou disciplínu zatrhla. Podle ní není její start fér. „Nedává mi to vůbec smysl. Nevybrala jsem si, že se narodím zrovna takhle. Běhání miluji a nepřestanu s tím,“ prohlásila před 2 lety.

  Na kratších tratích to má možná sečtené, těm delším ale vládne. Navíc se zapsala do dějin jako první DSD atletka (ta, která má vyšší testosteron a odlišný sexuální vývoj), která kdy zničila světový rekord.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ester Ledecká

  Ledecká opět perlila. Rozhovor o plánech na novou sezonu zastínila vtipná poznámka

  Před čtyřmi lety ohromila zimní královna Ester Ledecká celý svět, když dokázala zvítězit na olympijských hrách ve dvou různých disciplínách. Dvě zlaté medaile – jedna z paralelního slalomu na snowboardu, jedna ze sjezdu na lyžích. Česká obojživelnice vstoupila tímto momentem do dějin, ale sama tvrdí, že to byl jen začátek. Už si totiž brousí zuby na blížící se hry v Pekingu a na předsezónní konferenci neskrývala nadšení. Zvládla i vtipkovat s novináři.
  Daniel Mekbib

  Lákadla squashového mistrovství v Ostravě? Čtveřice z první stovky a vyrovnané bitvy

  Tohle bude svátek dynamických výměn a napínavých chvil. Od 21. října se v ostravském sportovním centru Fajne rozehraje domácí šampionát ve squashi. A půjde možná o nejkvalitnější republikový turnaj v historii. Důkazy jsou jasné – čtyři čeští hráči v první světové stovce, dravé mládí a úřadující šampionka Anna Serme hrající v životní formě. „Takhle vyrovnané to opravdu snad nikdy nebylo. Do toho je možné, že se ještě na poslední chvíli přihlásí Jan Koukal, který v minulých letech pořadím na šampionátu dokázal zamíchat,“ prohlásil Tomáš Fořter, sekretář České asociace squashe, která MČR spolupořádá. Finálové zápasy se uskuteční v neděli 24. října.
  Velká pardubická

  Velká pardubická zná vítěze. No Time to Lose selhal, překvapivý triumf slavil Talent

  131. ročník Velké pardubické zná svého vítěze. V cílové rovince nakonec slavil podceňovaný Talent, který běžel s žokejem Pavlem Složilem. Druhý skončil Evžen s Jaroslavem Myškou, třetí doběhl Mr Spex s Janem Kratochvílem.
  Velká pardubická

  O víkendu se poběží Velká pardubická. Do ochozů opět zamíří tisíce diváků

  Už v neděli se poběží 131. ročník nejslavnějšího dostihu v České republice. Na Velkou pardubickou se po roce znovu vrací diváci a na východě Čech jich čekají opravdu hodně. Celodenní program závodů odstartuje v 11:30.
  Laurel Hubbardová

  Transgender vzpěračka je opět v kurzu. Doma na Zélandu se stala Sportovkyní roku

  Okolo vzpěračky Laurel Hubbardové bylo v létě hodně rušno. Stala se totiž první ženou v historii olympijských her, která prošla změnou pohlaví. Původně muž z Nového Zélandu se představil pod pěti kruhy jako reprezentantka své země ve vzpírání. I když nepředvedla v Tokiu vůbec nic, vysloužila si i cenu.
  Tanitoluwa Adewumi

  Šachový velmistr v 11 letech? Uprchlík, který žil pod mostem, chce přepsat historii

  Když padne řeč na šachy, spousta lidí zpozorní. Oblíbená a zdánlivě jednoduchá hra se opět dostává do popředí. Už tomu tak ale bylo i v minulosti. Ty nejlepší hráče, tzv. velmistry, si mnozí představují jako starší pány s tisíci odehranými partiemi. Dějiny chce ale přepsat teprve 11letý klučina původem z Nigérie.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama