Více
  2.4 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Strhující, magický a zároveň děsivý. Maorský tanec Haka má své kořeny v 19. století

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, jejichž dominantou je tanec Haka. Rituál z roku 1845 má však své uchycení i v dnešním sportu. Ragbyový hráči All Blacks tímto způsobem zastrašují své protihráče.

  Maorové vždy vynikali v umění Haka, což je obecný termín pro pojmenování místního tance. Alan Armstron ve své knize Maori Games and Haka vysvětlil tématiku následovně.

  „Haka je skladba hraná mnoha nástroji. Ruce, nohy, tělo, hlas, jazyk a oči, to vše hraje svou roli v prolínání, aby ve své celistvosti vyjádřilo výzvu, přivítání, jásání, vzdor nebo pohrdání slovy.“

  „Je disciplinovaný ale zároveň i emotivní. Více než jakýkoli jiný aspekt maorské kultury je tento komplexní tanec vyjádřením vášně, elánu a identity této rasy. Je to nejlepší poselství duše vyjádřené slovy a postojem.“

  Haka je považován za bojový tanec, který byl předváděn před bitvou na odstrašení protivníka. Bojovníci používali akustický projev, který byl doprovázen gestikulací rukou, podupáváním, vykulováním očí.

  • „Tleskněte rukama o stehna! Vypněte hruď!
  • Pokrčte kolena! Pokrčte kyčle!
  • Dupněte nohama tak silně, jak jen dokážete!
  • – všichni:
  • Zemřu! Zemřu! Žiji!
  • Zemřu! Zemřu! Žiji!
  • Tohle je ten vlasatý muž
  • který způsobil, že slunce opět svítí
  • Jeden krok vzhůru! Další krok vzhůru!
  • Krok vzhůru, další… Slunce svítí!
  • Východ/Západ!!!“

  V dnešní době si ho všichni spojují s míčovým sportem, ragby. Hra, která se v 19. století rozšířila v Anglii. Je známá hlavně svojí surovostí, bojovností a také nebezpečností. Dominantou je hlavně u týmu z Nového Zélandu s názvem All Blacks.

  „Haka je to symbol, který ukazuje, kdo jsme a odkud jsme přišli. Původ je zajisté u Maorů, ale v současnosti rezonuje ve všech,“ řekl bývalý kapitán All Blacks Richie McCaw.

  Z Haky se tají dech

  Jakmile se na hřišti rozezní hlasité výkřiky hráčů, všem ztuhne úsměv na tváři. Nejde o předtančení ani jakési pobavení hráčů. Ze sportovců se v jednom okamžiku stávají bojovníci z kterých jde nelítostný strach.

  A to je přesná pointa tance, která má hlavně zastrašit a rozklepat své protihráče. Ve většině případů se výhra připisuje zejména odstrašujícímu tanci. Silný zážitek, který dodává celému utkání to pravé kouzlo.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Florbal ženy

  Porazily Švýcarky, přehrály i Polky. Českým florbalistkám se vstup do šampionátu vydařil

  Do světového šampionátu ve švédském univerzitním městě Uppsala vstoupily české florbalistky velmi dobře. Na úvod dokázaly přehrát silné Švýcarky a následně si poradily také s Polkami. V základní skupině je čeká ještě jedno utkání.
  Mark Williams

  Vůbec jsem nevěděl, která bije. Mistr světa řeší ostudu, během zápasu si zdříml

  Hanba, trapas, ostuda. Takhle nějak píší na Ostrovech o zápase Marka Williamse, trojnásobného mistra světa ve snookeru. Ten prodělal v minulých měsících covid, ze kterého se stále ne a ne vzpamatovat. Legendární borec usnul přímo během zápasu, který nakonec ke své smůle i prohrál.
  Tom Daley

  Zlatý olympionik vydává svoji kolekci pleteného oblečení. Každý si ji však musí uplést sám

  Zlatý olympionik Tom Daley, který se proslavil díky pletení na olympijských hrách v Tokiu posílá na trh svoji kolekci pleteného oblečení. Těšit se můžete na čepice, vesty, deky, vánočních punčochy a dokonce i vycpaného plameňáka. Vše má však jeden malý háček, věci si musí každý uplést sám.
  Kevin Sinfield

  Krásné gesto někdejšího ragbisty Anglie. Během 24 hodin uběhl 163 kilometrů pro charitu

  O kráse sportu by se dalo mluvit v souvislosti v počinem, který měl na svědomí bývalý anglický ragbista Kevin Sinfield. Jeho někdejší týmový kolega trpí nemocí motorického neuronu a potřebuje zaplatit drahou léčbu. Stejně jako řada dalších. Ragbista se tak rozhodl, že vše vezme do svých rukou. Nebo spíš nohou. Díky charitativním běhům už dokázal vybrat přes 4 miliony liber.
  Iman Shumpert

  Bývalý hráč NBA vyměnil palubovku za parket. Ovládl prestižní taneční soutěž

  Vítězem 30. ročníku americké taneční soutěže Dancing with the Stars se stal bývalý hráč NBA Iman Shumpert. V showse každoročně vyšvihuje několik známých amerických celebrit, které okouzlují svět tanečními kremacemi. Shumpert výhru věnoval své matce.
  Mike Tyson

  Při prvním zdrogování jsem zemřel, řekl Mike Tyson. Jed z ropuchy mu změnil život

  Pětapadesátiletá boxerská legenda Mike Tyson se v rozhovoru pochlubila tím, že poté co vykouřila jed z coloradské ropuchy, život se jí obrátil naruby. Zápasník, který se minulý rok v listopadu vrátil zpět na místo činu v zápase proti Royi Jonesovi Jr., uvedl v rozhovoru pro New York Post, že během svého prvního tripu zemřel.
  Reklama
  Reklama
  Reklama