CyklistikaStřela jménem Tadej. Pogačar na Tour obhájí titul, časovku vyhrál van Aert

Střela jménem Tadej. Pogačar na Tour obhájí titul, časovku vyhrál van Aert

Kdybyste se zamysleli nad tím, v čem se liší letošní a loňský ročník slavného cyklistického závodu Tour de France, moc toho nebude. Stejně jako vloni si vyjel žlutý, puntíkovaný i bílý trikot slovinský vrchař Tadej Pogačar. Do historie se zapíše jako nejmladší držitel dvou titulů.

O vítězi je totiž jasno už před tradičním příjezdem do Paříže. Pogačar má náskok více než 5 minut a formalita pojící se s dojezdem do hlavního města Francie už vůbec nic nerozhází. 22letý Slovinec měl i letos parádní formu, kterou korunoval titulem.

Nutno však říct, že letos se na prvenství zase tolik nenatrápil. Na úvod přišel o několik silných konkurentů a vedení si hlídal v průběhu celého třítýdenního závodu. Před rokem ukradl žlutý dres v předposledním dnu Rogličovi, teď měl lehkou práci.

Úmorná časovka, která byla v plánu včera, nic nezměnila. Vyhrál van Aert, druhý Vingegaard ukrojil z náskoku Slovince pár vteřin, to ale bylo z dramatu všechno. Pogačar dojel osmý, což mu bohatě stačilo.

„Jsem rád, že už je konec. Užil jsem si každý kilometr, i když jsem i dost trpěl. Bylo děsné vedro,“ prohlásil Pogačar po časovce, která se jela v úmorných teplotách kolem 30 stupňů Celsia.

Předposlední etapa v režii Belgičana

Wout van Aert je pro české publikum velice známou personou. Třikrát ovládl mistrovství světa v oblíbeném cyklokrosu, pak se ale přesunul do pelotonu na silnici. A letos na Tour se mu nebývale dařilo.

Vyhrál hromadný spurt, horskou etapu a jako první Belgičan od roku 1985 i časovku. Ukázal tak, že zvládá téměř všechno. „Vyhrát časovku na Tour byl jeden z hlavních cílů v mé kariéře. Soustředil jsem se na dnešek už pár dní předem a jsem rád, že to vyšlo. Byl to dokonalý den,“ usmíval se v cíli.

Titul naposledy obhájil Froome

Aby někdo dvakrát po sobě získal titul pro šampiona Tour de France, to už se nějaký rok nestalo. Naposledy třikrát v řadě kraloval závodu ve Francii Chris Froome, který se letos vrátil na Tour po velkém zranění.

Pogačar je navíc nejmladším jezdcem, který kdy něco takového dokázal. Už vloni přepsal dějiny také ziskem tří ze čtyř trikotů a letos se hrála stejná písnička i v tomto ohledu. Slovinský jezdec zkrátka neměl konkurenci.

Až daleko, daleko za Pogačarem skončil český jezdec Petr Vakoč. V časovce zajel 115. nejlepší čas a celkově mu na Tour patří 118. místo. Ve Francii startoval podruhé v kariéře.

Průběžné pořadí Tour de France:

  • 1. Pogačar 80:16:59, 2. Vingegaard -5:20, 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -7:03, 4. O’Connor (Austr./AG2R-Citroën) -10:02, 5. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -10:13, 6. Mas (Šp./Movistar) -11:43, 7. Lucenko (Kaz./Astana) -12:23, 8. G. Martin (Fr./Cofidis) -15:33, 9. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -16:04, 10. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -18:34, …118. Vakoč -3:47:37.

Nejčtenější tento týden

Krize stáje Aston Martin pokračuje. Nová éra Formule 1 začala noční můrou

Ambiciózní projekt Aston Martinu se zatím mění v jedno z největších zklamání sezony 2026. Ani příchod Adriana Neweyho a spolupráce s Hondou nepřinesly okamžitý efekt a tým se propadá na chvost startovního pole.

Luke Littler vysvětlil konflikt s Gianem van Veenem

Mladý světový šampion Luke Littler poprvé promluvil o emotivním incidentu s Gianem van Veenem, který rozvířil vody Premier League Darts. Podle něj soupeř porušil nepsaná pravidla a situaci zbytečně vyhrotil.

Muchová ve Stuttgartu splnila roli favoritky, Šalková otočila bitvu, Fruhvirtová končí

Karolína Muchová zvládla vstup do turnaje ve Stuttgartu a po výhře nad Aljaksandrou Sasnovič si zahraje osmifinále. Dařilo se také Dominice Šalkové, která v Rouen otočila těžký první set proti Anně Blinkovove a postoupila dál. Naopak Linda Fruhvirtová své první kolo nezvládla a po porážce s Irynou Shymanovich na francouzské antuce dohrála.

Vladař dovedl Philadelphii k výhře a postupu do play off

Daniel Vladař byl v noci na pondělí jednou z hlavních postav Philadelphie. Český brankář pomohl Flyers k domácí výhře 3:2 po nájezdech nad Carolinou a jeho tým si jako poslední na Východě zajistil účast v play off. Pro klub jde o první postup do vyřazovacích bojů od sezony 2019/20.

Chorý čelí dalšímu trestu, komise jeho vyloučení potvrdila

Tomáš Chorý po ligovém šlágru s Plzní zřejmě neunikne dalšímu postihu. Komise rozhodčích FAČR podpořila verdikt sudího Marka Radiny a uvedla, že slávistický útočník naplnil svým jednáním povahu přestupku plivnutí. Slavia se sice proti červené kartě brání, čtvrteční jednání disciplinární komise ale pro jejího hráče nevypadá příznivě.

Hronek pomohl Vancouveru k výhře, Gudas po návratu shodil rukavice

Filip Hronek zapsal asistenci při výhře Vancouveru 4:3 po prodloužení na ledě Anaheimu. Ducks i přes bod ztratili šanci rychle si potvrdit play off a po návratu do sestavy na sebe upozornil také Radko Gudas, který se hned v první třetině pustil do bitky. Bez bodu zůstal David Pastrňák, takže na metu 100 bodů dál čeká.

Sinner po triumfu v Monte Carlu sesadil Alcaraze z tenisového trůnu

Jannik Sinner vyhrál finále Masters v Monte Carlu nad Carlosem Alcarazem 7:6 a 6:3 a v pondělí se vrátí na první místo světového žebříčku. Italský tenista získal první titul z této kategorie na antuce a potvrdil mimořádnou formu posledních měsíců. Po triumfech v Paříži, Indian Wells a Miami ovládl už čtvrtý turnaj Masters za sebou.

Těžkotonážní peklo v UFC, Hokit po neskutečném masakru přemohl Blaydese

Souboj Joshe Hokita s Curtisem Blaydesem na turnaji UFC 327 přinesl jednu z nejdivočejších bitev těžké váhy za poslední roky. Oba bojovníci vydrželi patnáct minut v brutálním tempu, několikrát sahali na hranu ukončení a nakonec rozhodly až body. Hokit uhájil neporazitelnost, připsal si třetí výhru v řadě a výrazně si řekl o místo mezi elitou divize.

Tyson Fury to dokázal. Po výhře nad Makhmudovem vyzval Anthonyho Joshuu

Londýn zažil návrat, na který se nezapomíná. Tyson Fury se po více než roční pauze vrátil do ringu a na stadionu Tottenham Hotspur přesvědčivě porazil Arslanbeka Makhmudova na body. V hledišti přitom nechyběl ani jeho dlouholetý rival Anthony Joshua. Vše nasvědčuje tomu, že právě jejich vzájemný souboj by mohl být vrcholem letošního boxerského roku.

Titul byl nablízku, Procházka ale po jedné chybě padl

Jiří Procházka měl v Miami dobře rozjetý titulový zápas polotěžké váhy, přesto odcházel poražený. Český bojovník trefoval, soupeři ničil přední nohu a byl blízko finiše. Pak ale přišla jediná chyba, kterou Carlos Ulberg okamžitě potrestal. Novozélanďan vyhrál už v prvním kole a poprvé v kariéře získal pás šampiona UFC.

Nečas je bod od stovky, Nosek dvěma góly zářil

Martin Nečas je tři zápasy před koncem základní části NHL jediný bod od magické stovky. Proti Vegas připravil gól, Colorado ale doma padlo 2:3 v prodloužení. Český večer tím ale zdaleka nekončil. Tomáš Nosek dal při výhře Floridy nad Torontem své první dva góly v sezoně, Marek Alscher zapsal premiérový bod v NHL a Daniel Vladař dovedl Philadelphii k jasné výhře ve Winnipegu.

Oktagon v Polsku nabídl rychlé finiše i výhru Materly

Oktagon poprvé dorazil do Polska a premiéra ve Štětíně nabídla přesně to, co karta slibovala. Rychlá ukončení, domácí emoce i hlavní zápas, který se kvůli speciálním pravidlům proměnil skoro v boxerskou přestřelku. Na turnaji Oktagon 86 se představilo deset polských bojovníků a hala viděla jedenáct zápasů.

Real Madrid znovu ztratil a Barcelona může v boji o titul odskočit

Real Madrid remizoval v předehrávce 31. kola La Ligy s Gironou 1:1 a znovu si zkomplikoval cestu za titulem. Bílý balet doma vedl po trefě Federica Valverdeho, jenže hosté brzy odpověděli zásluhou Thomase Lemara. Druhý celek tabulky tak ztrácí na vedoucí Barcelonu šest bodů, navíc katalánský rival má zápas k dobru.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama