FORTUNA:LIGAStrakovy postřehy: Sparta favoritem na titul, je hladovější. Jindra si Budvar dlouho...

Strakovy postřehy: Sparta favoritem na titul, je hladovější. Jindra si Budvar dlouho nedá

Známý a populární trenér František Straka pro web Sports24.cz opět glosoval víkendové dění ve FORTUNA:LIZE. Přinášíme Vám šestý díl seriálu Strakovy postřehy. Jak bývalý kouč Sparty, Teplic, Českých Budějovic či fotbalové reprezentace viděl soužení favorizované Slavie? Předstihne ji Sparta? A co si myslí o dovolání trenéra Jiřího Jarošíka?  

Událostí kola byla prohra sešívaných v Českých Budějovicích. Což byl šok pro všechny. Na druhou stranu už utkání v Teplicích ukázalo, že Slavia má venku určité problémy. Zápasy doma a venku mají totálně rozdílný. Když jsem viděl minulý duel proti Slovácku, tak byla Slavia absolutně dominantní a říkal jsem si, že když budou hrát takhle v Budějovicích, tak nebudou mít problém. Ale slávisti neměli moc šancí. Ano, byla tam převaha, ale byl to spíše takový platonický tlak. Je to překvapení a hozená rukavice pro Spartu.

Když mám nyní srovnat Slavii se Spartou, tak u rudých je daleko větší hladovost. Je to markantní rozdíl. Slávisti byli zvyklí hrát dopředu, jeli svůj motor. Může to být určité uspokojení, soupeři už pomalu ale jistě vědí, jak na Slavii hrát a většinou se to vyplácí. Bránící tým přichází se systémem 5-4-1. Je to celkově založené na větší defenzivě a je něco jiného, když budete hrát proti mančaftu, který se cpe dopředu a bude chtít hrát fotbal. Tohle je podle mě největší problém Slavie.

Každý tým dosáhne určitého vrcholu, a pak opouští pozice. A mám takový pocit, že Slavia, aniž bych chtěl něco přivolávat, když jsem viděl poslední zápasy, tak mám takový dojem, že postrádá daleko větší chuť se rvát, chuť to za každou cenu urvat. A myslím, že v tomhle Sparta v momentální chvíli dominuje.  

Jindrovi Trpišovskému trochu po zápasy cukaly nervy. Těžko se mi to hodnotí. Byl zvyklý být na vlně a neustále vyhrávat. Tak komentáře jsou úplně jiný, než když se teď musíš popasovat s tím, že se nedaří a musíš obhajovat věci, který jsi předtím nedělal. I proto možná přichází taková reakce, že je člověk podrážděnej. Sám si říká, co mohl v zápase udělat lépe, co nám schází, proč to nejde… A když poté přichází otázky, které jsou svým způsobem na tělo, tak je to situace, kdy se trenér obrní sám do sebe. Každopádně Jindra Trpišovský si asi nedá nějakou dobu Budvar.  

Plzeň ztratila body doma s Olomoucí. Plzeňáky v předešlých dobách zdobilo, že dokázala vyhrávat zápasy o gól, i když se ji herně nedařilo. A tohle je momentálně problém. Další věc je, že to, co jim tam dříve padalo, tak teď jsou tyčky, břevna a neodráží se to tam, kam by mělo. A kvůli tomuhle třeba i prohrávají a dostávají branky ze situací, které se dají řešit. Gól, který obdržela od Chytila z Olomouce, to bylo trestuhodný, jakým lehkým způsobem se dostal do vápna. Nikdo ho nehlídal, nebyla tam žádná komunikace mezi obránci. Tímhle se Plzeňáci trápí. Jestli budou chtít udělat titul, tak tohle všechno budou muset změnit. Ale říká se, že se zajíci počítají až po honu. Nadále je to stoprocentně adept na titul, může ho vyhrát.

Čeká nás šlágr Slavia – Plzeň. Všichni jsme zvědaví, jak to bude na hřišti vypadat. Jak jsem zmínil, Slavia doma a venku je obrovský rozdíl. V posledním zápase v Edenu Slovácko nepustila vůbec do ničeho, byla dominantní a naprosto zaslouženě vyhrála. A tohle budou chtít ukázat i proti Plzni. Jenže Plzeň je úplně jiný tým než Slovácko. Hrají jiný styl a na Slavii budou podle mě vycházet z hluboké defenzivy a budou spoléhat na rychlý protiútoky a na Chorého vepředu, kterého budou doplňovat rychlá křídla. Já osobně se moc těším, poněvadž to bude zajímavej zápas, ale neméně důležitej bude zápas Sparty na Baníku.

Trenér Sparty Priske se nyní musí postarat o jednu a věc. A to o to, aby nepřevládla až moc velká sebejistota. Musí přijít znovu koncentrace, hladovost – opět to slovo připomenu. Hladovost po úspěchu a jít si za ním. Momentálně se mi to moc líbí, protože kluci vědí, co mají hrát a jsou natěšení. I když začátek proti Teplicím byl nemastný neslaný, tak to byl pouze rozjezd a pak už to byla Sparta, jakou v poslední době známe. Moc mě těší, že i Honza Kuchta se do toho v poslední době víc zapojuje. Je vidět, že si to začíná víc a víc sedat. Složení dvojice Čvančara – Kuchta funguje a bude fungovat, když si to oba hráči umí vysvětlit. Je to supr, a to připočítejme ještě Lukáše Haraslína, který měl opět velice dobrej zápas. Ale i ostatní kluci se dostávají do herní pohody. Sparta je pro mě největší favorit na titul. Říkal jsem to už před sezonou a nechci na tom nic měnit.

Právě po zápase na Letné byl odvolán trenér Teplic Jirka Jarošík. Neznám hlubší stránku věci, proč musel Jirka skončit, ale odvolat trenéra po zápase proti rozjeté Spartě, je pro mě nepochopitelný krok. Ale situace v Teplicích není ideální, šest zápasů pět proher, jedna remíza… Je to každého věc, je to záležitost klubu, ale podle mého názoru odvedl Jirka skvělou práci s klukama, kteří mají určité hranice kvality. Udělal dobrej džob. Teplice chtějí nový impulz ve zbývajících utkáních, aby se sebrali. I když já o tom docela pochybuju.

Nejčtenější tento týden

Charles Leclerc po havárii v Monaku zuří. Ferrari se dostalo do sporu s dodavatelem brzd

Charles Leclerc prožil v domácím Monaku jeden z nejhorších víkendů sezony. Pilot Ferrari po havárii otevřeně kritizoval chování svého vozu a rozpoutal nečekaný spor s výrobcem brzd Brembo, který jeho ostrá slova označilo za předčasná a nepodložená.

Kladno získalo švédského obránce Filipa Westerlunda

Hokejové Kladno dál rozšiřuje kádr pro novou extraligovou sezonu. Rytíři oznámili příchod švédského obránce Filipa Westerlunda, který naposledy působil ve finské KalPě Kuopio. Sedmadvacetiletý bek přichází jako šestá letní posila a do české nejvyšší soutěže zamíří poprvé v kariéře.

Christian Eriksen znovu vyděsil fotbalový svět. Dánská hvězda po kolapsu uklidnila fanoušky

Fotbalové Dánsko si znovu prošlo děsivými okamžiky. Christian Eriksen během reprezentačního utkání s Ukrajinou zkolaboval přímo na trávníku a zápas musel být předčasně ukončen. Podle týmových lékařů je však zkušený záložník v dobrém stavu a brzy by měl být propuštěn z nemocnice.

Brutální bitva o přežití. Chris Billam-Smith po sedmi kolech umlčel nebezpečného Rozického

Atmosféra jako při boxerských klasikách staré školy, krev, tvrdé výměny a bouřící hala. Chris Billam-Smith zvládl v Bournemouthu jeden z nejtěžších zápasů kariéry, když po sedmi kolech donutil Ryana Rozického odstoupit. Fanoušci sledovali brutální cruiserweight přestřelku, kterou mnozí okamžitě označili jako kandidáta na zápas roku.

Zverev po pětisetové bitvě získal premiérový titul z French Open

Alexander Zverev se na čtvrtý pokus dočkal vysněného grandslamového triumfu. Ve finále French Open porazil Itala Flavia Cobolliho po více než čtyřhodinové bitvě 6:1, 4:6, 6:4, 6:7 a 6:1. Německý tenista tak prolomil dlouholeté čekání na titul z turnajů velké čtyřky a uzavřel jednu z největších kapitol své kariéry.

Antonelli ovládl chaotickou Velkou cenu Monaka a zvýšil náskok v čele šampionátu

Andrea Kimi Antonelli potvrdil skvělou formu a vyhrál Velkou cenu Monaka 2026. Jezdec Mercedesu si připsal páté vítězství v řadě a výrazně navýšil svůj náskok v průběžném pořadí mistrovství světa. Náročný závod ovlivnily nehody, penalizace i červené vlajky. Na stupně vítězů se vedle Antonelliho postavili Lewis Hamilton a Isack Hadjar.

OKTAGON 89: Rasťo z Ruže ovládl Celebrity Series, hlavní duel skončil předčasně

Turnaj OKTAGON 89 v Bratislavě nabídl několik výrazných výkonů, rychlá ukončení i velká překvapení. Jedním z hlavních příběhů večera se stal Rastislav Zvara, známý z reality show Ruža pre nevestu, který svého soupeře tvrdě ukončil už v prvním kole. Galavečer ale uzavřel smolný závěr titulového souboje mezi Igorem Severinem a Žalgasem Žumagulovem.

Další grandslam pro sehrané duo! Siniaková s Townsend ovládly Paříž

Kateřina Siniaková znovu potvrdila postavení nejlepší deblistky světa. Na Roland Garros vyhrála po boku Američanky Taylor Townsend titul ve čtyřhře žen. Nasazené jedničky ve finále porazily dvojici Anna Danilina a Aleksandra Krunic 6:2, 7:5. Pro českou tenistku jde už o jedenáctý grandslamový triumf v ženském deblu a celkově dvanáctý grandslamový titul v kariéře.

Menšík v Paříži prorazil mezi grandslamovou elitu

Jakub Menšík odehrál na French Open turnaj, který může změnit pohled na jeho další kariéru. Do Paříže nepřijížděl jako jeden z hlavních favoritů, antukové jaro měl spíš nevýrazné a krátce před grandslamem schytal v Hamburku tvrdou porážku. Jenže v areálu Roland Garros se všechno otočilo.

Mirra Andreeva ovládla French Open a poděkovala i sama sobě

Mirra Andreeva završila v Paříži životní turnaj. Ve finále French Open porazila Maja Chwalinska 6:3, 6:2 a získala první grandslamový titul kariéry. Devatenáctiletá tenistka prošla pavoukem s jediným ztraceným setem a na cestě za trofejí využila i zaváhání největších favoritek.

Finálové šílenství v NHL. Vegas vedlo 4:0 a málem odešlo poražené

Hokejisté Vegas zvládli třetí finálový duel NHL a po výhře 5:4 ve druhém prodloužení vedou nad Carolinou 2:1 na zápasy. Golden Knights přitom promarnili náskok 4:0. Hlavními postavami večera byli Tomáš Hertl, který zaznamenal gól a asistenci, a Mitchell Marner, jenž hattrickem přepsal několik historických statistik. O vítězství domácích nakonec rozhodl obránce Shea Theodore.

Královna bílé stopy Zuzana Maděrová má jasno, chce další úspěchy

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová má za sebou životní sezonu. Česká snowboardistka ovládla anketu Král bílé stopy, stále přijímá gratulace k triumfu z Itálie a zároveň už naplno pracuje na přípravě na další zimu. Motivaci podle svých slov rozhodně neztratila.

Siniaková s Townsend rozdrtily soupeřky, Menšíkův sen o finále skončil

Český tenis prožil v Paříži další výrazný den. Kateřina Siniaková postoupila po dominantním výkonu do finále ženské čtyřhry Roland Garros. Jakub Menšík naopak svůj životní grandslamový turnaj v semifinále uzavřel, když podlehl favorizovanému Alexandru Zverevovi. Přesto odjíždí z Paříže s cenným výsledkem i výrazným posunem mezi elitou.

Moskva chystá hokejový zápas USA proti Rusku, Ovečkin se ho ale nezúčastní

V Moskvě se 1. července má uskutečnit hokejové utkání mezi americkými a ruskými hráči. Akce navazuje na myšlenku, o které v minulosti hovořili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Organizátoři ji představují jako symbolické gesto ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že na ledě se neobjeví hvězdy NHL ani KHL.

Maňasová překonala rekord Kratochvílové a vede evropské tabulky

Česká atletika zažila mimořádně povedený večer. Karolína Maňasová v rakouském St. Pöltenu dvakrát překonala 45 let starý český rekord Jarmily Kratochvílové na 100 metrů. Ve finále navíc zaběhla čas 11,01 sekundy, kterým se dostala do čela letošních evropských tabulek. Výrazný posun zaznamenaly také Lurdes Gloria Manuel, Nikol Tabačková a Tereza Elena Šínová.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama