Více
  29 C
  Czech
  Středa 19. června 2024

  Strakovy postřehy: Němci mají hvězdy, ne tým. Štěstí, že nehrají kvalifikaci, jinak…

  Česká reprezentace nepřesvědčila proti Albánii. Ale co jsou problémy českého fotbalu oproti tomu německému. Hrdý Die Mannschaft kráčí od porážky k porážce a necelý rok před domácím mistrovsví Evropy je bez trenéra. Dokáže fotbalová velmoc povstat? Svůj pohled nabízí František Straka, ten nejpovolanější na německý fotbal.

  Německá reprezentace prochází těžkými časy. Výbuch proti Japonsku 1:4 a konec trenéra Flicka. Co se děje s německým národním týmem?

  Je to veliký otazník, a nejen pro mě, ale i pro experty, jako Lothar Matthaüs nebo Stefan Effenberg. Pro nás všechny je obrovský zklamání, co kluci předvádí a začalo to už v Kataru. Tam se ukázala jedna věc: Němci mají skvělý tým, skvělé hráče v nejlepších klubech v Evropě, co hrají Ligu mistrů. Ale nefungují jako tým. A poslední dvě utkání, ať už to byla Kolumbie nebo Japonsko, tak se ukázalo, že Němci jsou v rozkladu, co se týče psychiky. Je to hrdý národ, který ctí fotbal nadevše a těší se na domácí mistrovsví Evropy. A nyní zjišťují, že nejsou sehraní, nejsou konsolidovaní a nemají systém. Mají problémy uvnitř týmu, hráči se mezi sebou peskují, jako proti Japoncům, když se do sebe pustili Kimmich a Rüdiger, kde padala sprostá slova, až jsem se divil…

  Ukazuje to, že Německo má velkej problém, a ten krok, který teď přišel, je pro někoho možná šokující, ale pro mě absolutně ne. Na mě v poslední době působil Hansi Flick hodně odevzdaně, už tam nebyla ta jeho suverenita, která se pak přesune na kluky do týmu. A nakonec to vyústilo v kroky, které německá média dobře komentovala. Třebaže někteří hráči na hřišti neexistovali, viz. Goretzka, nebo Kimmich napravo, to je přece šestka, tohle by trenér neměl rozbourat, a to se nakonec stalo. A ten disaster (katastrofa) proti Japonsku, pro to neexistuje omluva. Tam se vzadu dělaly chyby, za které by se styděli žáci.

  Nevytratila se trochu i typická buldočí vůle? Už U21 proti Čechům byli takoví nemastní, neslaní.

  Pojďme si to rozebrat. U21 – disaster. Ženy, favoritky mistrovství světa – disaster. Ani jedni nepostoupili ze skupiny. A Němci mají obrovskou kliku, že jsou pořadatelská země dalšího EURA. Páč si myslím, že kdyby hráli kvalifikační skupinu, tak se z ní vůbec nedostanou. Mají opravdu velkou krizi. Musejí si srovnat vztahy mezi sebou, každý hráč si musí uvědomit, že pracuje nejen pro sebe, ale pro celý tým a národ. To je přece vždycky zdobilo. Teď je to, nezlobte se na mě, banda, která si přijede zahrát a je jim úplně jedno, jak to dopadne. Nejsou lídři, není tam borec, který by řekl, pánové, tak se proberte, teď zabereme. Možná, že trenér Flick, který je po lidské stránce vynikající borec, tak možná měl udělat nějakej třesk. To se bohužel nestalo a přišel impulz, který přijít musel. Za devět měsíců je mistrovství Evropy a nikdo si nedovede představit, jak to tam bude vypadat. Bude přicházet nový trenér. Nyní tam bude na jeden zápas Rudi Völler, ale poté už přijde trenér nastálo. A to bude zásadní krok, aby byli Němci doma úspěšní. Musí přijít persona, člověk s jasnou vizí a systémem.

  Takže to není tak, že by nyní Němci měli zkrátka slabší generaci, problém bude hlubší?

  Ukažte mi to v týmu vůdce? Není tam! Jsou tam hráči z Bayernu, Realu, Barcelony, ale v těch klubech lídry nejsou. Třeba Gündogan byl v Man City neskutečnej, ale v reprezentaci je to jiný hráč. Teď je novým kapitánem, ale není do typický lídr, člověk s emocema, který dokáže ve správný moment ten mančaft nakopnout. Ti kluci jsou fajn, jsou introverti, vnímaví, ale na hřišti to neukážou.

  Jeden z vůdčích typů je třeba Manuel Neuer, ale ten je zraněný.

  Neuer a Ter Stegen jsou výkonností velice kvalitní gólmani. Ter Stegen odchytal proti Japonsku vynikající utkání. 1:4 prohráli a on chytil další čtyři góly. Jemu nemůžete říct absolutně nic. Ale je pravda, že tam chybí větší dominance, trochu zahučet a dát nějaký impulz mančaftu. Ale to není otázka jenom brankáře. Například Emre Can měl v Dortmundu skvělou sezonu, dominantní hráč týmu, trenér Flick na něj také spoléhal. Ale ani od něj tam nebylo vůbec nic. Takže vidíte, jaký je to rozdíl hrát za nároďák nebo za klub.

  Může být ve hře návrat Joachima Löwa nebo dokonce Jürgena Klinsmanna?

  Ne, ne. Tohle nepřipadá v úvahu. Nejvíce skloňovaný je Julian Nagelsmann. Otázka je, jestli ho DFB bude chtít vyplatit z Bayernu, kde mu běží smlouva až do roku 2026. Padají i jména jako Matthias Sammer, který má zkušenosti a je to typ člověka, který dokáže být nepříjemný, navíc velice respektovaný. Poté Van Gaal, nizozemský diktátor, jak já říkám, který dokázal v Kataru hrát s Holanďanama zajímavý fotbal. Skloňuje se i jméno Felixe Magatha, který je zástupce tvrdé práce, nejen taktické, ale i té fyzické. Vysněný je fanoušků Jürgen Klopp, ale to je přes Liverpool asi neprůstřelné. Já bych se asi taky přikláněl k Nagelsmannovi, ten tým potřebuje okysličit.

  Sledujte nás na sítích

  Chorvatsko si zaslouží větší respekt, říká manažer Zlatko Dalić

  Manažer Chorvatska Zlatko Dalić obhajoval zásluhy a úspěchy svého týmu. Podle něj si zaslouží větší respekt. Navzdory špatnému začátku na Euru Dalić nadále věří ve schopnosti svého týmu a je odhodlán ukázat je proti Albánii.

  Portugalsko otočilo zápas s Českem v nastaveném čase. Bere tři body

  Portugalsko vstoupilo na Euro 2024 vítězně, když díky gólu střídajícího Francisca Conceiçãa v nastaveném čase porazilo houževnaté mužstvo Česka. To se dlouho statečně bránilo a donutilo Portugalce sáhnout si na dno.

  Chorvatsko si zaslouží větší respekt, říká manažer Zlatko Dalić

  Manažer Chorvatska Zlatko Dalić obhajoval zásluhy a úspěchy svého týmu. Podle něj si zaslouží větší respekt. Navzdory špatnému začátku na Euru Dalić nadále věří ve schopnosti svého týmu a je odhodlán ukázat je proti Albánii.

  Portugalsko otočilo zápas s Českem v nastaveném čase. Bere tři body

  Portugalsko vstoupilo na Euro 2024 vítězně, když díky gólu střídajícího Francisca Conceiçãa v nastaveném čase porazilo houževnaté mužstvo Česka. To se dlouho statečně bránilo a donutilo Portugalce sáhnout si na dno.