Fotbalový nadšenec ze Španělska se rozhodl pro bláznivý plán. Do dějiště letošního mistrovství světa v Kataru se rozhodl vyrazit pěšky. O pokračování jeho náročné cesty však od začátku října neví nikdo vůbec nic. Podle organizace na ochranu lidských práv Hengaw má být Santiago Sánchez držen v íránské vazbě.
Většina fotbalových fandů do země na Blízkém východě letí s pomocí letadla, najdou ale i takoví, kteří vymýšlejí alternativní způsoby dopravy do dějiště fotbalového šampionátu. Dvojice Francouzů vyrazila v srpnu do Kataru na kole, španělský příznivec Santiago Sánchez vyrazil pěšky z Pyrenejského poloostrova.
🚨 Santiago Sanchez, a Real Madrid fan, who set out to walk to the World Cup from Spain in January has been reported missing in Iran. 😱
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) October 27, 2022
He was walking 15km to 30 km a day and Sanchez’s family last heard from him on October 2nd, a day after he crossed the Iraq-Iran border. pic.twitter.com/iecIXENOuM
Svou cestu dokumentoval fanoušek Realu Madrid, bývalý výsadkář a zkušený tramp na sociálních sítích, agentuře AP před pár týdny v Kurdistánu poskytl zajímavý rozhovor. „Myšlenkou této cesty je motivovat a inspirovat další lidi, ukázat, že můžete jít hodně daleko s hodně málem,“ prozradil Santiago, který se dostal přes Evropu až k hranicím Íránu.
Právě tam se ale všechno změnilo. Od 1. října není a Sánchezovi a jeho překladateli ani vidu, ani slechu, podle dostupných informací z organizace na ochranu lidských práv Hengaw má být dvojice v íránském vězení. Jeho další putování je ale spíše zahalené tajemstvím. Neví o něm jeho rodina, dokonce ani španělském ministerstvo zahraničí.
Vše kvůli návštěvě hrobky
Sánchez měl překonat íránské hranice, pak se po něm slehla zem. Jeho rodina proto informovala španělské úřady, aby jí podaly pomocnou ruku. Jenomže ani ty nedokážou říct, co s fotbalovým fanouškem je. Mluví se o tom, že šel navštívit hrobku Mashy Amíníové. A právě to se mu zřejmě stalo osudným.
Mladá Iráčanka zemřela září ve vazbě, kam byla umístěna za to, že měla špatně nasazený hidžáb. Tradiční muslimský šátek musí ženy v zemi nosit povinně od islámské revoluce v roce 1979 a musí jim zakrývat vlasy, krk a poprsí. Masha měla hidžáb nasazený ledabyle, za což byla zatčena a poslána za mříže.
V Íránu od té doby neutichají obří protesty a demonstrace, téma je však pro vládní systém v zemi naprostým tabu. I proto zřejmě Sánchez už jen za návštěvu její hrobky putoval do vazby. Stále se však o tom vedou pouze dohady.