Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Squashové mistrovství chce pomoci Ukrajině. Výtěžek poputuje na dobročinné účely

  Už dnes odstartuje jubilejní 30. domácí šampionát ve squashi. Ponese se v duchu pomoci Ukrajině, kterou válečně napadlo Rusko. A právě v Hector Sport Centru, kam budou moc diváci přijít, bude možné přispět na dobročinné účely. „Chceme pomáhat a přispíváme Červenému kříži. Nabídl jsem prostory v jednom z našich sálů jako přechodné bydliště pro lidi, co utíkají před válkou, a samozřejmě jim nabízíme i jídlo,“ prohlásil Vitalij Sadirov, provozovatel pražského sportovního centra, kde se šampionát hraje. Hlavními favority šampionátu jsou Daniel Mekbib a Anna Serme, utkání budou probíhat také ve Squash Bowling Centru, finálové duely se uskuteční v neděli.

  Chceme vyzvat veřejnost, aby navštívila mistrovství republiky ve squashi, kde bude připravena schránka pro dobročinné příspěvky. Rovněž vyzveme naše členy, kteří se nebudou moct účastnit, aby poslali peníze na podporu Ukrajiny na náš účet. Finální částku zveřejníme při vyhlášení vítězů v neděli a prostředky pošleme na konto Červeného kříže,“ prohlásil Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe. Ta podporuje mezinárodní federaci, která zakázala účast ruským a běloruským squashistům na oficiálních akcích. „Připojujeme se k tomu, hráče z těchto zemí nebudeme zvát na naše turnaje. Zároveň víme o tom, že mezinárodní squashová federace odebrala Rusku pořadatelství mistrovství světa juniorů, které se tam mělo hrát v srpnu,“ dodal Fořter.

  Mistrovství republiky ve squashi se bude pořádat v malešickém sportovním centru Hector, jehož provozovatelem je Ukrajinec Vitalij Sadirov. Poslední týden byl pro něho velmi krušný. „Svět už nebude takový. Je ale důležité dát najevo jednomu psychopatovi, který tohle způsobil, že s tím rozhodně nesouhlasíme. Proto je obdivuhodné, jak se svět spojil. Modlíme se, aby už to skončilo,“ prohlásil Sadirov, podle kterého je klíčové, aby se hlavně ruští obyvatelé dozvěděli o skutečných událostech, které se dějí na Ukrajině. „Sám se snažím kontaktovat co nejvíce Rusů a sdílet jim, k jakým hrůzám na Ukrajině dochází. Bohužel spousta z nich si myslí, že nás Rusko nenapadlo, naopak se nám snaží pomoct.“

  Situace mrzí i Serme

  Annu Serme, která v současné době drží na světovém žebříčku 38. místo, celá situace velmi mrzí. A šampionát si plnohodnotně neužije. „Samozřejmě se každou chvíli zajímám o to, co se na Ukrajině děje. Je něco neuvěřitelného, že když jsme přežili koronavirovou pandemii, že nás hned poté bude paralyzovat válka a zabíjení lidí. To je šílené,“ prohlásila Serme, která bude hlavní favoritkou 30. MČR ve squashi. „Rozhodně se bude jednat o velmi atraktivní šampionát, protože třeba mezi muži pomýšlí na titul několik hráčů. Sportovní stránka akce bude výborná, zároveň se mohou návštěvníci centra Hector zapojit do dobročinné sbírky,“ lákal na šampionát Tomáš Cvikl, předseda squashové asociace.

  MČR začne ve čtvrtek 3. března. Kompletní zpravodajství s rozhovory s hráči mohou fanoušci atraktivního raketového sportu sledovat na sociálních sítích asociace. Akce bude přenášena také na YouTube kanálu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.