Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Šok. Van Gerwen na kolenou, UK Open opanoval anglický veterán Andrew Gilding

  Nemožné se stalo možný, dvaapadesátiletý veterán šipkařských pódií Andrew Gilding opanoval turnaj UK Open. Ve finále porazil trojnásobného mistra světa Michaela van Gerwena, a získal tak svůj první major titul v kariéře. Během cesty za pohárem vyřadil například Adama Gawlase.

  Andrew „Goldfinger“ Gilding se ještě donedávna nemohl účastnit všech turnajů profesionální šipkařské organizace PDC, neboť na konci roku 2018 přišel o Pro Tour kartu, která by jej k tomu opravňovala.

  Jenže na Q-School 2021, tedy na třetí pokus, vybojoval status profesionála zpátky a vrátil se mezi elitu. Největším úspěchem od té doby bylo finále na jedné ze zastávek European Tour. Na Belgian Darts Masters 2022 hrál dokonce finále, tam však nestačil na Davea Chisnalla.

  Největšího úspěchu v kariéře se tak dočkal až v roce následujícím. Gilding opanoval, nutno říci, že překvapivě, ale zaslouženě, major UK Open. Postupně vyřadil Darrena Webstera, Rickyho Evanse, Luka Woodhouse, Brendana Dolana a ve čtvrtfinále i Martina Schindlera.

  V semifinále pak svedl souboj s Adamem Gawlasem, který, bohužel pro české fanoušky, ustál Andrew s přehledem a po výhře 11:6 jej čekala finálová bitva s těžkým kalibrem v podobě Michaela van Gerwena. Trojnásobného vítěze právě podniku UK Open.

  Ale Andrew Gilding prokázal obrovský přehled a ledový klid. V dramatickém utkání, kde padlo celkem 13 maximálních náhozů a MVG zavřel „velkou rybu“, tedy 170, trefil „Goldfinger“ double 20 za stavu 10:10 z první šipky a mohl se radovat z největšího úspěchu v kariéře.

  Jdu vyhrát i ostatní majory, hlásil šampion

  Před finálovou bitvou hovořil pozdější vítěz i o atmosféře, jaká v Anglii panovala: „Postup do finále je fantastický. Cítím se na pódiu skutečně komfortně a výkřiky či hlasité chorály z publika mě nijak neovlivňují. Držím svou hru,“ sdělil „Goldfinger“ před duelem s van Gerwenem.

  Po triumfu pak Andrew nejprve mluvil o svém výkonu: „Nemohu tomu uvěřit, nečekal jsem, že bych mohl turnaj vyhrát. Držel jsem si stálou výkonnost, nicméně nebyly to nějak zázračné šipky. Alespoň z mého pohledu,“ hodnotil svůj životní úspěch Gilding.

  „Pomohlo mi to, že jsem přestal být líný, začal jsem hodně trénovat. A když vidím, že to přineslo své ovoce, budu pokračovat. Takže teď jdu vyhrát i všechny ostatní majory,“ uzavřel s úsměvem svou březnovou pohádku napsanou v Minehead nový šampion UK Open.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.