-1.3 C
Czech
Neděle 28. prosince 2025
Bojové sportyŠok. UFC po 1267 dnech oslavuje nového vládce, skoro 10 let neporažený...

Šok. UFC po 1267 dnech oslavuje nového vládce, skoro 10 let neporažený Usman padl

Obrovské přípravy a měsíce práce v žádném případě nenasvědčovaly tomu, co se nakonec odehrálo během galavečeru UFC 278 v Salt Lake City. Po pěti obhajobách a 1267 dnech na trůnu velterové váhy UFC Kamaru Usman prohrál. Nad jeho síly byl Leon Edwards, z jehož výkonu v titulovém zápase spadla všem brada.

Velterová váha UFC se v posledních letech nesla ve znamení vlády a dominance nigérijského bijce Kamara Usmana. Borec s přezdívkou „Nigérijská noční můra“ vládl divizi dlouhých 1267 dní, pětkrát obhájil mistrovský pás. Dvakrát zničil Masvidala a Covingtona a jednou přemohl Burnse. Pošesté mu ale štěstí nepřálo.

Usman nastupoval do bitvy v Salt Lake City s Leonem Edwardsem plný sebevědomí. Věřil, že i po tomto zápase znovu zvedne nad hlavu mistrovský pás, který mu už tak nějak přirostl k tělu. Jenomže to se pletl. Jamajský rodák hájící barvy Anglie, na kterého byl před vstupem do klece kurz 3,9, v pátém kole vykopl nohu tak, že naprosto zneškodnil úřadujícího vládce UFC.

„Nedokážu to vyjádřit slovy. Byly to dlouhé čtyři roky. Všichni jste o mně pochybovali, říkali jste, že to nedokážu. A teď se podívejte,“ usmíval se po zápase Edwards, jehož výkon a zejména kop na hlavu se zařadil mezi nejlepší momenty, které byly v letošním roce v prestižní organizace UFC k vidění. Na druhé straně zavládl smutek.

Vrátím se, slibuje Usman

Devatenáct výher v řadě je minulostí. Poprvé od souboje s Josem Caceresem v roce 2013 poznal Kamaru Usman hořkou chuť porážky. Všechno se rozjelo už v prvním kole, kdy Usmana poslal Edwards na zem a držel ho na ní, jak jen to šlo, v dalším průběhu zápasu už to ale byl zase starý známý Nigérijec.

Angličanovi bylo jasné, že musí v pátém kole podat ten nejlepší možný výkon. A přesně to se mu nakonec povedlo. „I šampionům to občas nevyjde. Vrátím se a dojdu si pro odplatu,“ řekl po zápase poražený a zklamaný Usman. Ze země se po kopu zvedl až po více než minutě, na nohy mu dokonce museli pomáhat trenéři.

Na adresu Edwardse míří gratulace, Usman bude muset ustát drsnou kritiku. K zápasu už se stihl vyjádřit třeba Conor McGregor, který na své sociální sítě napsal, že až se Kamaru vzbudí, bude si myslet, že je na Plutu.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Čeští junioři zlomili Dánsko sedmi góly a poprvé vyhráli

Čeští hokejisté do 20 let si na mistrovství světa připsali první vítězství. Dánsko porazili 7:2, prosadilo se sedm různých střelců a výrazně pomohl i brankář Matyáš Mařík v klíčových chvílích. Zápas ale zhořkl kvůli tvrdé hře soupeře, na kterou si po utkání nahlas postěžoval Vojtěch Čihař. Další duel čeká národní tým v pondělí od 21:30 českého času proti Finsku.

Rittich zavřel bránu v derby a Nečas řídil další výhru Colorada

Vánoční pauza skončila a NHL se vrátila ve velkém stylu. David Rittich vychytal městské derby proti Rangers a Islanders vyhráli 2:0. Martin Nečas dal dva góly a v nájezdech rozhodl o výhře Colorada 6:5 nad Vegas. David Pastrňák sice skóroval v Buffalu, Boston ale padl 1:4.

Ferrero vysvětlil rozchod s Alcarazem, dohodu zlomila smlouva

Carlos Alcaraz jde do nové sezony bez trenéra, který ho dovedl na úplný vrchol. Juan Carlos Ferrero teď poprvé veřejně vysvětlil, proč skončil. Všechno se zlomilo na nové smlouvě. V pozadí ale běžel i spor o to, kdo bude určovat směr další kariéry.

Littler prošel do osmifinále. Turnaj má první velkou oběť, Bunting padl

Luke Littler dál drtí soupeře a v Alexandra Palace působí jako hráč z jiné ligy. Světová jednička si s přehledem zajistila místo v osmifinále mistrovství světa PDC. V třetím kole smetl Mensura Suljovice 4:0 a znovu ukázal, proč ho všichni berou jako hlavního favorita.

Zabystřan bodoval v Livignu, super G vyhrál Schwarz

Jan Zabystřan navázal na životní týden dalšími body. Osm dnů po senzačním triumfu ve Val Gardeně dojel v super G v Livignu jednadvacátý. V cíli ztratil 0,93 sekundy na vítěze, Rakušana Marca Schwarze. Český rychlostní lyžař znovu ukázal, že už do elitní společnosti nepatří jen na návštěvu.

Krejčí znovu bodoval dvojciferně, Atlanta ale dál padá

Vít Krejčí se proti Miami dostal na 11 bodů, jenže Atlanta doma prohrála 111:126 a natáhla sérii porážek už na pět zápasů. Hawks se dál trápí i po návratu Trae Younga, který tentokrát nasázel 30 bodů. Páteční program NBA přinesl také drama v Utahu, velké bodové večery v Portlandu i Indianě a další vítězství Phoenixu.

Pirát Krištofič končí v Oktagonu a není to kvůli zranění

Slovenský bojovník Samuel Pirát Krištofič oznámil, že po vypršení smlouvy už nepodepíše další kontrakt s organizací Oktagon MMA. Tvrdí, že ho k tomu dovedl zlomový moment před pražským galavečerem, kdy žádal jen o slevu na vstupenky pro sebe a svou manželku. „Mrzí ma, že som sa takto rozišiel s Oktagonom,“ vzkázal.

Hokejová dvacítka otevřela MS porážkou 5:7 s Kanadou

Čeští hokejisté do 20 let vstoupili do mistrovství světa v Minneapolisu divokou přestřelkou s Kanadou, favorit však nakonec vyhrál 7:5. Tým kouče Patrika Augusty přitom po 37 minutách vedl 3:2 a ve třetí třetině držel vyrovnaný stav 4:4. Dvakrát skóroval Tomáš Poletín, Vojtěch Čihař nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky. Kapitán Petr Sikora a obránce Tomáš Galvas přidali shodně branku a asistenci. Další zápas čeká český výběr v noci na neděli od 2:30 SEČ proti Dánsku.

Jokič přepsal historii NBA vánočním triple-doublem

Nikola Jokič prožil jeden z největších večerů své kariéry. Na Boží hod dovedl Denver Nuggets k výhře 142:138 nad Minnesotou Timberwolves. Zapsal 56 bodů, 16 doskoků a 15 asistencí. Takový triple-double NBA ještě nezažila.

Karlos Vémola je ve vazbě a řeší akutní zdravotní komplikace

Český MMA přišel o hlavní postavu posledních dnů. Karlos Vémola čelí obvinění v drogové kauze a soud ho poslal do vazby. Do toho řeší akutní zdravotní problém a míří na operační sál.

V USA startuje MS juniorů a Češi zkusí natáhnout medailovou sérii

Mistrovství světa hokejistů do 20 let začne v pátek ve městech St. Paul a Minneapolis. Český tým pod trenérem Patrikem Augustou pojede na vlně posledních let a zkusí přidat čtvrtý cenný kov v řadě. Na úvod narazí na Kanadu v sobotu od 2:30 SEČ, pak je čeká Dánsko, Finsko a Lotyšsko. Češi vstoupí do turnaje jako obhájci bronzu, zároveň ale vědí, že v krátkém formátu rozhodují detaily, forma gólmanů i jediný nepovedený večer.

McDavid odskočil na čele bodování a Nečas se drží v elitní šestce

Connor McDavid dál diktuje tempo produktivity NHL a po 38 zápasech má na kontě 67 bodů. Využil další výrazný večer Edmontonu, kdy proti Calgary nasbíral pět bodů a rozdal asistence u všech gólů svého týmu. Martin Nečas mezitím potvrzuje výbornou sezonu v Coloradu a drží se mezi nejlepšími.

Krejčí nasázel 19 bodů, Atlanta ale nezvládla koncovku a znovu padla

Vít Krejčí navázal na povedený výkon z předchozího duelu a proti Chicagu nastřílel 19 bodů. Atlanta přesto doma prohrála 123:126 a natáhla sérii nezdarů na čtyři zápasy. Hawks klesli na bilanci 15 a 16, Bulls se přiblížili na 14 a 15 a mají navíc dva zápasy k dobru.

Rittich byl první hvězdou večera a Hertl skóroval při demolici San Jose

NHL uzavřela poslední hrací den před vánoční pauzou silnou českou stopou. David Rittich dovedl Islanders k výhře 2:1 nad New Jersey a po 31 zákrocích bral ocenění pro první hvězdu utkání. Tomáš Hertl skóroval při demolici San Jose 7:2 a Vegas tím ukončilo sérii tří porážek. David Pastrňák zapsal asistenci, jenže Boston doma znovu inkasoval šestkrát, tentokrát proti Montrealu. Vítek Vaněček chytal výborně, přesto Utah v Denveru padl 0:1.

Trpišovský zůstává ve Slavii do léta 2029 a má opci na další roky

Jindřich Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029 a součástí dohody je opce na další tři roky. Stejný kontrakt podepsali i jeho dlouholetí spolupracovníci Zdeněk Houštecký a trenér brankářů Štěpán Kolář. Klub oznámil novinku na Štědrý den a fanouškům ji naservíroval jako sváteční zprávu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama