1.1 C
Czech
Pondělí 1. prosince 2025
Bojové sportySlovenská enkláva v UFC se rozroste. Ke smlouvě se probil „pořízek“ z...

Slovenská enkláva v UFC se rozroste. Ke smlouvě se probil „pořízek“ z Trnavy

UFC. Organizace, o níž sní každý profesionální zápasník. Jen malému množství bijců se ale podaří do elitní společnosti ve Spojených státech americký prodrat. Slovensko v ní mělo až doteď jednoho zástupce, ke Klenovi ale přibude nováček. Smlouvu si svým výkonem zajistil Martin Buday.

Česká republika v této statistice nad Slovenskem vede. Do oktagonu pod taktovkou UFC už zamířili Karlos Vémola, Viktor Pešta, Lucie Pudilová, David Dvořák či Jiří Procházka. Slovenský seznam je o něco chudší, i tak se ale v zemi našich východních sousedů slaví.

Historii začal v loňském roce psát Ľudovít Klein. „Střízlík“ z Nových Zámků má za sebou dva zápasy. Jeden vyhrál, jeden prohrál a do třetice se postaví soupeři v UFC už za 3 dny. Nate Landwehr čeká na Kleina 16. října. Tuhle zprávu ale teď lehce zastínil Buday.

Smlouva díky K.O.

Martina Budaye česká scéna moc dobře zná. Borec, kterému bude na začátku listopadu už 30 let, je šampionem těžké váhy organizace OKTAGON. Titulový zápas proti Polákovi Mindovi vyhrál Buday teprve v červnu. Rozhodl se ale, že zkusí hned zaútočit na kontrakt v UFC.

Na top úrovni si nakonec zabojuje. A to díky výkonu, který včera podal v show zvané „Dana White’s Contender Series“. Ta funguje jako jakási vstupní brána pro nadějné zápasníky, kteří by se chtěli dostat až na vrchol. Budayovi se záměr povedl.

Proti Slovákovi stále americký ranař Lorenzo Hood. Toho ale Buday zvládl zneškodnit už v prvním kole, parádnímu knokautu ale přecházela situace, kdy jeho sok vyrukoval na rozhodčího s tím, že mu dal Buday prsty do očí.

„Martin dal hezkou přední. Nerad to říkám, ale jsem vlastně rád, že to sudí pokazil a skočil Hoodovi na to, že dostal prstem do oka, i když nedostal. Kdyby tomu nevěřil, Buday by ten zápas ukončil mnohem dřív, takhle jsme mohli vidět víc z jeho výkonu,“ prohlásil Dana White.

I proto se rozhodl, že rodákovi z Trnavy, který měří 195 centimetrů a váží zhruba 120 kilo, nabídne smlouvu. „Soupeře jsi kousek po kousku ničil. Jsi velký, silný a tvrdý, máš teď skóre 9:1, v 29 letech jsi v nejlepší formě a já potřebuju těžké váhy. Mám radost z toho, co jsi mi předvedl,“ dodal šéf UFC.

Také Buday byl spokojený. „Zažívám nejlepší pocity v životě. Byl jsem dost nervózní, jestli mi to bude stačit na smlouvu, ale věřil jsem si. Uvidíme, jak rychle vyléčím nos, chci být co nejdřív zpátky,“ řekl na tiskovce.

Slovensko tak bude mít po Kleinovi druhého zástupce v UFC.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Mrázek nedochytal duel s Chicagem a Anaheim ztratil jisté vedení

Brankář Petr Mrázek kvůli zranění nedohrál utkání Anaheimu s Chicagem. Ducks přišli o rychlé vedení 3:0 a prohráli 3:5. Connor Bedard z Chicaga nasbíral čtyři body. Mrázka navíc trápí zdravotní potíže podobně jako klubového kolegu Lukáše Dostála.

Obavy se vyplnily. Tom Aspinall bojuje s vážným zraněním očí

Britský šampion těžké váhy UFC Tom Aspinall čelí vážným zdravotním komplikacím. Při obhajobě titulu na turnaji UFC 321 jej soupeř Ciryl Gane trefil do očí. Incident se odehrál v závěru prvního kola 25. října a vedl k okamžitému ukončení souboje bez výsledku. Aspinall si tak titul udržel, od té doby nicméně řeší mnohem závažnější problém, a to zda ještě bude moci vůbec pokračovat v kariéře.

Česká smíšená štafeta dojela na Světovém poháru v Östersundu pátá

Čeští biatlonisté vstoupili do nové sezony solidně, i když na stupně vítězů nedosáhli. Smíšená štafeta ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová dojela v úvodním kole Světového poháru v Östersundu pátá. V závodě smíšených dvojic obsadili Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová třinácté místo.

Verstappen vítězí v Kataru a dramatizuje boj o titul

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Kataru a před finále sezony stáhl náskok Landa Norrise na 12 bodů. Oscar Piastri dojel druhý a drží se ve hře se ztrátou 16 bodů. Závod přinesl napínavý vývoj, chyby McLarenu i silný finiš favorizovaného Nizozemce, který využil lepší strategie a opět oživil souboj o titul.

Češi v singl mixu v Östersundu skončili třináctí

Čeští biatlonisté Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová obsadili ve smíšené štafetě dvojic v Östersundu třinácté místo. Výrazně je zpomalila střelba, která přinesla jedno trestné kolo a sedmnáct dobíjení. Vítězství před domácím publikem slavili Sebastian Samuelsson a Ella Halvarsson.

TKV šokoval Clarka a získal britský titul těžké váhy

Jeamie „TKV“ Tshikeva se postaral o překvapení, které otřáslo britskou boxerskou těžkou vahou. V Derby porazil domácího hrdinu Frazera Clarka těsným výsledkem na split decision a stal se novým britským šampionem v nejtěžší váhové kategorii. Šlo o historický večer i z jiného důvodu. Profesionální box se po dvaceti letech vrátil na obrazovky BBC v přímém přenosu.

Nečas zapsal tři asistence při demolici Montrealu, Hertl dvakrát skóroval za Vegas

Martin Nečas prožil další výrazný večer v NHL a třemi asistencemi pomohl Coloradu k drtivé výhře nad Montrealem 7:2. Tomáš Hertl zářil ve Vegas, kde dvakrát skóroval a nasměroval Golden Knights k triumfu 4:3 nad San Jose. Daniel Vladař přidal desátou výhru v sezoně a drží vysoký standard mezi nejlepšími gólmany soutěže.

Piastri ovládl sprint v Kataru a stáhl ztrátu na Norrise

Oscar Piastri vyhrál sprint na okruhu v Lusailu a přiblížil se Landu Norrisovi v boji o titul na 22 bodů. Australan předvedl sebevědomý výkon a držel první místo od startu až do cíle. Jeho týmový kolega skončil třetí a udržel průběžné vedení v šampionátu. Brit si může zajistit titul už v nedělním závodě, pokud navýší náskok na 26 bodů.

České biatlonistky zahájily Světový pohár bronzem ve štafetě

České biatlonistky vstoupily do nové sezony Světového poháru třetím místem ve štafetě v Östersundu. Čtveřice Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Tereza Voborníková a Markéta Davidová získala první štafetovou medaili od ledna 2019, kdy dojela třetí v Oberhofu. Závod vyhrála Francie před Itálií.

Palát řídil výhru Devils, Hronek opět bodoval

Ondřej Palát znovu potvrdil formu a dvěma asistencemi dovedl New Jersey k jasnému vítězství v Buffalu. Bodoval i Filip Hronek, jehož Vancouver ale těsně padl v San Jose. Naopak David Pastrňák a Pavel Zacha do hry nezasáhli kvůli zranění a Boston bez své klíčové dvojice utrpěl debakl s Rangers.

Ogier získal devátý titul mistra světa

Sébatien Ogier se vrátil na vrchol. Francouz dotáhl sezonu v Saúdské Arábii třetím místem a znovu ovládl světový šampionát v rallye. Devátým titulem srovnal bilanci legendárního Sébatiena Loeba a po čtyřech letech se znovu posadil na trůn.

Menšík čelí kritice za start na Next Gen Finals

Jakub Menšík míří na Turnaj mistrů pro hráče do dvaceti let. Splnil všechna kritéria, vede žebříček své věkové kategorie a drží se v nejlepší dvacítce světa. Přesto část fanoušků i novinářů zpochybňuje, zda má tak zkušený hráč na akci tohoto typu ještě jezdit.

Lando Norris je před šancí získat svůj první titul zcela klidný 

Lando Norris stojí před největší příležitostí své kariéry. Velká cena Kataru může rozhodnout o tom, zda se britský pilot McLarenu stane poprvé mistrem světa Formule 1. Do závěrečného víkendu vstupuje s náskokem 24 bodů na týmového kolegu Oscara Piastriho a Maxe Verstappena z Red Bullu. K titulu mu stačí získat o dva body více než oba soupeři.

Agit Kabayel se chce utkat s Oleksandrem Usykem

Německý boxer Agit Kabayel je přesvědčený, že právě on je nejvážnějším kandidátem na duel s momentálně nejlepším boxerem planety, Oleksandrem Usykem. A pokud 10. ledna v Oberhausenu obhájí titul WBC proti Polákovi Damianu Knybovi, stane se povinným vyzyvatelem pro držitele plného titulu WBC, kterým je právě Usyk.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama