FotbalSkandál v Turecku: Izraelský fotbalista připomněl oběti Hamásu. Následovalo zatčení a vyhazov

Skandál v Turecku: Izraelský fotbalista připomněl oběti Hamásu. Následovalo zatčení a vyhazov

Izraelský fotbalista Sagiv Jehezkel z Antalyasporu skončil v tureckém vězení. Byl zatčen za podněcování k nenávisti a vyřazen z kádru.

Sagiv Jehezkel se ocitl v nemilosti tureckých úřadů po tom, co na veřejnosti podpořil svůj národ ve válce s teroristickým hnutím Hamás. Během nedělního utkání Antalyaspor – Trabzonspor ukázal na obvaz na paži, na kterém měl napsáno: „100 dní, 7. října“, což odkazuje na sto dní trvající konflikt. Jeho gesto bylo doprovázeno Davidovou hvězdou, symbolem judaismu i státu Izrael.

Turecké úřady, které podporují nároky Palestiny, označily Jehezkelovo jednání za útok na národní hodnoty. Klub Antalyaspor, kde působili i čeští fotbalisté Ondřej Čelůstka, Petr Janda a Milan Baroš, reagoval rychle. Jehezkel byl vyřazen z kádru a jeho kontrakt byl přerušen.

Zločin veřejného podněcování k nenávisti

Aféra však nekončí. Ministr spravedlnosti Yılmaz Tunç, blízký spojenec prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, oznámil, že úřad hlavního státního zastupitelství v Antalyi zahájil vyšetřování proti Jehezkelovi za zločin veřejného podněcování k nenávisti a nepřátelství. „Odsuzujeme útoky Izraele, který se dopustil zločinů proti lidskosti. Vždy budeme stát na straně utlačovaných Palestinců,“ prohlásil Tunç.

Jehezkel, 28letý fotbalista a otec sotva půlročního syna, byl následně zatčen a vzat do vazby, jak informoval turecký deník Daily Sabah. Další kroky tureckých úřadů zůstávají nejasné.

Turecký fotbalový svaz (TFF) oznámil zahájení disciplinárního řízení proti Jehezkelovi. Bývalý rozhodčí a nyní fotbalový komentátor Ahmet Çakar navíc požaduje, aby Antalyaspor kontumačně prohrál.

V Izraeli je situace vnímána odlišně. Média upozorňují, že pokud by Jehezkel dostal výpověď, náleží mu odstupné ve výši jednoho milionu dolarů (více než 22 milionů korun). Jehezkel je navíc reprezentant a letos nastoupil do šesti zápasů. Jeho případ tak může mít dopad na širší fotbalový svět.

Nejčtenější tento týden

Čeští mladíci ztratili semifinále se Švédskem v prodloužení

Česká osmnáctka sahala na mistrovství světa po finále. V Trenčíně vedla nad Švédskem 3:1, jenže soupeř ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl kapitán Bosse Meijer. Tým trenéra Jana Tomajka tak čeká zápas o bronz proti Lotyšsku.

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.

Lehečka v Madridu přehrál Musettiho a jde do čtvrtfinále

Jiří Lehečka dál září na antukovém Masters v Madridu. Český tenista zvládl osmifinále proti Lorenzu Musetti, kterého porazil jasně 6:3 a 6:3. Na kurtu působil jistě, dobře servíroval a soupeře často tlačil agresivní hrou. Ve čtvrtfinále ho čeká Arthur Fils.

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama