Bojové sportyŠéf UFC White se ostře pustil do Mitchella kvůli výrokům o Hitlerovi

Šéf UFC White se ostře pustil do Mitchella kvůli výrokům o Hitlerovi

Prezident UFC Dana White ostře odsoudil komentáře bojovníka Bryce Mitchella o Adolfu Hitlerovi a označil je za „naprosto odporné“. I tak bude ale zápasit dál. MMA našlo nové dno.

Bojovník smíšených bojových umění (MMA) Mitchell uvedl, že německý diktátor byl „dobrý člověk“ a že „holokaust není skutečný“. Tento třicetiletý Američan, který je aktuálně na 13. místě žebříčku pérové váhy UFC, pronesl řadu antisemitských, homofobních a transfobních výroků v první epizodě svého podcastu.

Nepřijatelné chování 

„Okamžitě jsme Bryce kontaktovali, když jsme se dozvěděli, co řekl, a dali jsme mu jasně najevo, co si o tom myslíme. Ale to, co řekl, je naprosto odporné, a potřebuje skutečné vzdělání o faktech týkajících se Hitlera a druhé světové války,“ reagoval podle BBC na štvavé komentáře White. 

Navzdory odsouzení ze strany Whitea zatím Mitchell, který naposledy bojoval v prosinci, nečelí žádným dalším opatřením. „Hitler je jedním z nejodpornějších lidí, kteří kdy chodili po Zemi, a každý, kdo se snaží zastávat opačný názor, je hlupák. To je problém internetu a sociálních médií. Dávají prostor mnoha hloupým a neinformovaným lidem,“ dodává šéf UFC. 

Jako vůdce nacistické strany vedl Hitler Německo do druhé světové války a nařídil genocidu v rámci holokaustu, při kterém byly zavražděny miliony lidí.

Osudová slova 

Zápasník pronesl otřesná slova během svého podcastu, kde se vyjadřoval k holokaustu. „Já si opravdu nemyslím, že to udělal, protože upřímně si myslím, že Hitler byl dobrý člověk na základě mého vlastního výzkumu, ne veřejného vzdělávacího indoktrinačního programu,“ řekl Mitchell. Informoval o tom deník The Guardian. Dokonce poznamenal, že by s Hitlerem šel klidně na ryby. 

MMA dosáhlo dna

Mitchell bojuje v UFC od roku 2018. „Každý den MMA nachází nový způsob, jak dosáhnout nového dna. Nový způsob, jak se zesměšnit a zahanbit své fanoušky,“ napsal na síť X kanadsko-americký sportovní novinář Ariel Helwani, který je židovského původu.

„Nebude se dít nic a už mi na tom ani nezáleží. Ať si říká, co chce. Stále mě ale nepřestává udivovat, jak neuvěřitelně hloupí mohou někteří lidé ve sportu nebo v jeho okolí být,“ dodal. 

Jsem touto epizodou podcastu zděšen. Nemám slov. Během několika minut Mitchell zvládne vyjádřit antisemitské, homofobní a transfobní názory. Doufáme, že UFC přijme okamžitá opatření, aby dalo jasně najevo, že tyto myšlenky jsou jedovaté a ve sportu nemají místo,“ vyjádřil se pro BBC generální ředitel Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League) Jonathan Greenblatt.

Podobné chování nemá místo ani v zápase, ani mimo něj. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se UFC postaví k celému problému. Vyhraje vidina peněz, nebo morálka? K dotazu novináře, zdali organizace navrhne nějaká opatření, White doposud pouze vyjádřil lítost nad tím, že je dnes na světě svoboda slova. Někomu se to nemusí líbit, ale je to tak. Zdá se tedy, že organizace má jasno. Zápasníka, který oslavuje Hitlera, pravděpodobně nevyhodí. Přeci jen, profit je patrně důležitější než základní lidská slušnost.

Nejčtenější tento týden

Salač odstartuje v Silverstonu ze šestého místa

Filip Salač zajel v kvalifikaci Moto2 na Velkou cenu Británie šestý čas. Český jezdec týmu OnlyFans American Racing tak v nedělním závodě odstartuje ze druhé řady. Na nejrychlejšího Izana Guevaru ztratil 0,795 sekundy.

Arsenal získal Bruna Guimarãese z Newcastlu

Arsenal dokončil přestup brazilského záložníka Bruna Guimarãese z Newcastlu United. Osmadvacetiletý kapitán Newcastlu přichází do týmu úřadujícího anglického mistra za částku, která podle obou zdrojů činí 75 milionů liber, tedy přibližně 2,1 miliardy korun. Na Emirates Stadium má pokračovat jako jedna z hlavních postav středu pole.

Čeští hokejisté na Hlinka Gretzky Cupu končí šestí

Česká hokejová osmnáctka zakončila Hlinka Gretzky Cup vysokou porážkou. Svěřenci Jaroslava Nedvěda podlehli Švýcarsku 1:5 a obsadili šesté místo. Na prestižním turnaji tak vyhráli jediný ze čtyř zápasů a vyrovnali nejhorší český výsledek v historii této akce.

Menšík v Montrealu nezaváhal a postoupil do osmifinále

Jakub Menšík pokračuje na turnaji Masters v Montrealu. Český tenista zvládl duel třetího kola s Térencem Atmanem a zvítězil 7:5, 6:4. Během celého utkání nepřišel ani jednou o podání a po hodině a 41 minutách proměnil první mečbol. V osmifinále doplnil Jiřího Lehečku.

Souboj století je na spadnutí. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli potvrdit zápas ještě v srpnu

Boxerský svět se blíží k jednomu z nejočekávanějších duelů posledních let. Tyson Fury a Anthony Joshua by měli svůj dlouho vyhlížený střet oficiálně potvrdit ještě během srpna. Jedinou nevyřešenou otázkou zůstává dějiště zápasu, které se podle zákulisních informací může přesunout z Velké Británie až do legendární Madison Square Garden v New Yorku.

UEFA dál tlačí na Infantina. Hrozba bojkotu mistrovství světa zůstává ve hře

Evropský fotbal se s omluvou FIFA nespokojil. Přestože prezident Gianni Infantino ustoupil od kontroverzního plánu na vstup soukromých investorů do nejcennějších fotbalových turnajů, UEFA trvá na tom, že důvěru ve vedení světové federace ztratila. Ve hře tak nadále zůstává i krajní varianta v podobě bojkotu soutěží organizovaných FIFA.

Mikel Arteta po debaklu nešetřil vlastní tým. Arsenal byl po porážce s Betisem „vzteky bez sebe“

Přípravný duel s Realem Betis odhalil slabiny, které Mikel Arteta rozhodně nechtěl vidět. Arsenal po katastrofálním prvním poločase podlehl španělskému soupeři 1:3 a kouč po utkání přiznal, že v kabině panovala pořádně bouřlivá atmosféra.

Newcastle má nového trenéra. Eddieho Howea střídá Matthias Jaissle, klub za něj zaplatil milionové odstupné

Newcastle United definitivně uzavřel hledání nástupce Eddieho Howea. Novým hlavním trenérem se stal osmatřicetiletý Matthias Jaissle, který přichází ze saúdskoarabského Al Ahli. Anglický klub za jeho uvolnění zaplatil přibližně 9,5 milionu liber.

Česká osmnáctka podlehla Finsku a na Hlinka Gretzky Cupu si o medaile nezahraje

Čeští hokejisté do 18 let na Hlinka Gretzky Cupu do semifinále nepostoupí. V rozhodujícím utkání skupiny podlehli Finsku 4:5. Přestože ve třetí třetině stáhli tříbrankové manko na jediný gól, vyrovnat už nedokázali. Turnaj tak zakončí zápasem o páté místo proti Švýcarsku.

Nosková po wimbledonském triumfu v Torontu neuspěla, končí i Krejčíková

Lindě Noskové návrat na soutěžní kurty po životním úspěchu nevyšel. Česká tenistka v Torontu nezvládla duel s Caty McNally, přestože v úvodu vedla 5:1. Ve druhém kole skončily také Barbora Krejčíková, Marie Bouzková a Karolína Plíšková. Z českých hráček pokračuje pouze Nikola Bartůňková. Naopak Jakub Menšík vstoupil do turnaje Masters v Montrealu vítězně.

Gianni Infantino zůstává prezidentem FIFA i po zasedání výkonného výboru

Gianni Infantino ustál další krizi ve vedení světového fotbalu. Po mimořádném jednání v Maroku získal podporu nejvyšších představitelů FIFA a ve funkci zatím pokračuje. Kritika kvůli neúspěšnému plánu na prodej části komerčních práv ale neutichá.

Definitivní verdikt! Lyžařská královna Lara Gut Behrami už se na svahy nevrátí

Jedna z největších osobností alpského lyžování se už na závodní svahy nevrátí. Švýcarka Lara Gut Behrami ve 35 letech definitivně ukončila mimořádně úspěšnou kariéru. Původně zvažovala možnost návratu po těžkém zranění kolena, nakonec se však rozhodla uzavřít svou sportovní cestu.

Slzy na kurtu. Jack Draper po návratu znovu narazil na zdravotní problémy a jeho start na US Open je v ohrožení

Jack Draper se po zdravotní pauze vrátil na okruh ATP, místo vysněného comebacku však přišlo další zklamání. Po porážce s Terencem Atmanem v Montrealu nezvládl emoce, rozplakal se přímo na kurtu a znovu se objevily obavy o stav jeho dlouhodobě zraněné paže.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama