BasketbalSbohem, Japonsko. Balvín se vrací zpátky do Evropy, vyzkouší si další zemi

Sbohem, Japonsko. Balvín se vrací zpátky do Evropy, vyzkouší si další zemi

Pivot české basketbalové reprezentace je na cestě domů. Ne sice zpátky do České republiky, minimálně blíže než Japonsko ale jeho nový zaměstnavatel sídlo má. Ondřej Balvín mění exotiku za Ukrajinu, kde bude hrát za výběr BK Prometej. Navíc, trénovat ho bude současný kouč národního týmu Ronen Ginzburg.

Jakýmsi basketbalovým cestovatelem se během své kariéry stal český hráč Ondřej Balvín. Reprezentační pivot, který začínal v pražském USK, už se podíval do Španělska, Spojených států amerických, Německa a také Japonska. Tam trávil poslední rok, od nadcházející sezony už ale za Gunma Crane Thunders hrát nebude.

Někdejší hráč Bilbaa nebo Bayernu Mnichov podepíše po konci ročního kontraktu v zemi vycházejícího slunce smlouvu v ukrajinském BK Prometej. Proč zrovna Ukrajina, kterou v současné době sužuje válka s Ruskem? Výrazným faktorem, který sehrál v návratu Balvína do Evropy výraznou roli, je fakt, že tým trénuje kouč české reprezentace Ronen Ginzburg.

„Je to opravdový obr, jaký nám chyběl. Výrazně se dokáže prosadit jak v útoku, tak v obraně. Náš trenér Ronen Ginzburg ho dobře zná z české reprezentace, se kterou hrál vloni na olympijských hrách,“ pronesl na stránkách klubu BK Prometej jeho prezident Volodymyr Dubinskyj.

Války se bát nemusí

Přestože ho čeká sezona ve službách klubu z Ukrajiny, válečného stavu se 217 centimetrů vysoký borec bát nemusí. Loňský mistr tamní nejvyšší soutěže už před koncem uplynulé sezony uprchli do České republiky, kde dokonce odehráli jeden zápas basketbalové Ligy mistrů.

Od nového ročníku ale budou hrát jinde. BK Prometej se přesunul do Rigy, hlavního města Lotyšska, kde bude hrát lotyšsko-estonskou ligu. K tomu všemu se může český pivot těšit také na EuroCup, jakousi druhou nejlepší soutěž po Evropské lize.

Balvín je dalším českým basketbalistou, který letos v létě změnil dres. Zpátky do Evropy se z USA a slavné NBA vrátil další cestovatel Tomáš Satoranský, spolu s ním bude nastupovat za Barcelonu také Jiří Veselý, který doteď působil v tureckém Fenerbahce. Na nové působiště si pak bude zvykat také například Vojtěch Hruban. Ten po deseti letech opustil Nymburk a odstěhoval se do Londýna, kde bude hrát za tamní Lions.

Nejčtenější tento týden

Menšík v Paříži porazil Rubljova a slaví první grandslamové čtvrtfinále

Jakub Menšík zažil na Roland Garros největší grandslamový večer kariéry. V osmifinále zvládl pětisetovou bitvu s Andrejem Rubljovem, vyhrál 6:3, 7:6, 4:6, 2:6 a 6:3 a poprvé prošel mezi osm nejlepších hráčů turnaje velké čtyřky.

Česká reprezentace zvládla přípravu, Kosovo zdolala 2:1

Čeští fotbalisté vstoupili do přípravy na mistrovství světa vítězstvím 2:1 nad Kosovem. Na Letné rozhodli už v prvním poločase, ve kterém zářil uzdravený Adam Hložek. Ten připravil první gól Tomáši Ladrovi a druhý sám vstřelil krásnou ranou pod břevno. Po přestávce tempo opadlo, Kosovo snížilo a trenér Miroslav Koubek viděl také několik reprezentačních debutů.

Siniaková s Townsend jsou znovu ve čtvrtfinále French Open

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend zvládly na French Open další povinný krok. V osmifinále čtyřhry porazily zkušený pár Nadiia Kichenok, Makoto Ninomiya 6:4, 6:2 a v Paříži si znovu zahrají čtvrtfinále. Nasazené jedničky tak dál drží směr k prvnímu grandslamovému titulu od loňského Australian Open.

Marta Kosťuk vyřadila Šwiatek z French Open už v osmifinále

Iga Šwiatek přijela do Paříže jako čtyřnásobná šampionka a hráčka, která na French Open dlouhé roky působila skoro nedotknutelně. Tentokrát ale její oblíbený turnaj skončil mnohem dřív, než čekala. V osmifinále nestačila na rozjetou Martu Kosťuk a po porážce 5:7, 1:6 se s Roland Garros loučila už před čtvrtfinále.

San Antonio vyřadilo Oklahomu a po letech si zahraje finále NBA

Basketbalisté San Antonia zvládli rozhodující sedmý zápas finále Západní konference a po výhře 111:103 na palubovce Oklahomy postoupili do finále NBA. Spurs vyhráli sérii 4:3 a o titul si zahrají s New Yorkem, který se do finálové série vrací po 27 letech. První duel se odehraje ve středu v San Antoniu.

PSG po penaltách porazilo Arsenal a znovu ovládlo Ligu mistrů

Paris St. Germain zvládl další velký večer. Ve finále Ligy mistrů v Budapešti porazil Arsenal 4:3 na penalty, když po 120 minutách platil stav 1:1. Londýnský tým vedl po brzkém gólu Kaie Havertze, jenže Ousmane Dembélé ve druhé půli vyrovnal z penalty. PSG pak zvládlo rozstřel lépe a jako druhý tým v moderní éře soutěže obhájilo triumf.

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.

Náctiletá senzace! Fonseca šokoval, vyřadil Djokoviče z Roland Garros

Brazilský talent Joao Fonseca předvedl na Roland Garros životní výkon. Devatenáctiletý tenista otočil duel s Novakem Djokovičem z 0:2 na sety a po téměř pěti hodinách vybojoval největší vítězství kariéry. Srbská legenda tak přišla o další šanci zaútočit na rekordní 25. grandslamový titul.

Rusko uspělo s odvoláním proti zákazu IIHF

Ruský hokej slaví dílčí úspěch v boji o návrat na mezinárodní scénu. Disciplinární komise zrušila lednové rozhodnutí, které Rusku zakazovalo start v soutěžích IIHF v sezoně 2026/27. Nejde však o automatické otevření dveří. Rada IIHF musí celý případ znovu posoudit.

Čtyřnásobná šampionka Swiatek postoupila hladce do čtvrtého kola French Open

Iga Swiatek znovu potvrdila, že antuka v Paříži patří k jejím nejoblíbenějším povrchům. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros postoupila do osmifinále po výhře nad krajankou Magdou Linette a dál živí naději na další titul z French Open.

Luke Littler porazil Humphriese a ovládl epické finále Premier League

Finále, na které budou fanoušci šipek vzpomínat ještě dlouhé roky. Luke Littler a Luke Humphries předvedli v londýnské O2 areně strhující podívanou plnou maximálních náhozů, vysokých zavření i obrovských emocí. Po napínavé bitvě rozhodoval až poslední leg a právě v něm mladý mistr světa ukázal, proč je aktuálně největší hvězdou tohoto sportu.

Luke Humphries míří mezi legendy. Obhájce titulu věří, že předvádí životní výkon

Luke Humphries zažil v letošní Premier League dramatický obrat. Ještě před měsícem byl mimo postupové pozice, dnes ale vstupuje do finálového večera jako jeden z největších favoritů. Úřadující šampion navíc tvrdí, že nikdy v kariéře nehrál lépe.

Oscar Piastri a Red Bull? Australská hvězda zůstává věrná McLarenu

Oscar Piastri se stal jedním z nejžádanějších jezdců současné Formule 1. Podle zákulisních informací by právě mladý Australan mohl být hlavním kandidátem stáje Red Bull pro případ, že by tým opustil Max Verstappen. Pilot McLarenu však spekulace vyvrací a tvrdí, že o změně stáje vůbec neuvažuje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama