4 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
AtletikaRuské vlajky ne, osud sportovců otevřený. O všem rozhodne MOV

Ruské vlajky ne, osud sportovců otevřený. O všem rozhodne MOV

O tom, jaká akce rozzáří příští sportovní rok nejvíce, je jasno už teď. V Paříži se uskuteční letní olympijské hry s pořadovým číslem XXXIII. Ještě dlouho před jejich startem se o nich mluví v souvislosti s ruskými sportovci, kteří stále nemají jistotu účasti. O všem promluvil pro L’Équipe francouzský prezident Emmanuel Macron.

Letní olympijské hry se naposledy konaly v roce 2021 v Tokiu. Přesunuty byly o rok kvůli pandemii nemoci covid-19 a provázely je všelijaké restrikce. Nic podobného se za rok neočekává, přeci jen ale nebude všechno zase tak pohodové a bezproblémové. Řeší se téma Rusko, které v únoru loňského roku zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině.

A na to doplácejí i ruští sportovci. Jejich týmy nemohou hrát mezinárodní soutěže, národní týmy nejsou součástí nejrůznějších akcí a sportovci často nezávodí vůbec s ostatními národy, nebo se perou o slávu pod neutrální vlajkou. Tak by to ostatně mělo být také na olympijských hrách v Paříži. Ruské vlajky ve Francii podle rozhovoru prezidenta pořádající země Emmanuela Macrona vlát nebudou.

„Samozřejmě, během pařížské olympiády nebudou vlát žádné ruské vlajky. Myslím, že o tom panuje všeobecná shoda. Rusko jako země není vítáno v době, kdy páchá válečné zločiny a deportuje děti,“ uvedl pro francouzský deník L’Équipe Macron.

Co se sportovci?

Vlajky nebudou, otázkou ale zůstává, co bude se sportovci. Někteří stoprocentně splní limity a na akci by tak teoreticky startovat mohli. Vše zůstává na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru.

„Skutečnou otázkou, o které by mělo olympijské hnutí rozhodnout, je to, jaké místo by měli dostat ruští sportovci, kteří se v některých případech na takovou akci připravovali celý život a také oni mohli být obětí tohoto režimu. Tato záležitost by neměla být politizována. Je na olympijském hnutí, aby to rozhodlo. Mám plnou důvěru v Thomase Bacha (prezidenta MOV, pozn. redakce),“ doplnil francouzský prezident.

S tím, že by podle jeho slov měli do diskuzí o případné účasti ruských sportovců na XXXIII. letní olympiádě v Paříži měli být zapojeni také zástupci Ukrajiny. Tedy země, kterou vloni v únoru Rusko napadlo a rozpoutalo tak válečný konflikt.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Knedlovi utekla medaile o setiny, Janíčková dokončila polohovku šestá

Miroslav Knedla znovu posunul český rekord na stovce polohově a skončil pátý, Barbora Janíčková vzala ve stejné disciplíně šesté místo. Oba předvedli kvalitní časy, ale na pódium to nestačilo. Knedla zároveň zářil i na znakařské stovce, kde se jako první Čech dostal pod hranici padesáti sekund a prošel do finále společně s Janem Čejkou. V závodě na 200 metrů prsa slaví postup do finále Kristýna Horská, Matěj Zábojník uzavřel soutěž na čtrnácté příčce.

Čisté konto pro Vejmelku a vítězné nájezdy pro Dobeše

Karel Vejmelka zažil jeden z nejlepších večerů sezony a v Anaheimu zlikvidoval všech 27 střel. Utah díky tomu smetl domácí Ducks 7:0. V českém brankovišti se dařilo také Jakubu Dobešovi, který dovedl Montreal k výhře 3:2 po nájezdech nad Winnipegem. Oba gólmani tak potěšili české fanoušky ve středečním programu NHL.

Kimi Antonelli pod palbou nenávistných vzkazů. F1 volá po ochraně sportovců

Devatenáctiletý nováček Mercedesu Kimi Antonelli se po Velké ceně Kataru stal terčem online urážek, které zahrnovaly i výhrůžky smrtí. Důvodem byl závěr závodu, v němž ho Lando Norris na čerstvějších pneumatikách předjel. Fanoušci, nespokojení s výsledkem, zahltili sociální sítě italského jezdce stovkami agresivních komentářů.

Volby prezidenta FIA proběhnou podle plánu, přestože čelí právnímu napadení

Nadcházející prezidentské volby Mezinárodní automobilové federace FIA se uskuteční příští týden podle harmonogramu, a to i přes probíhající právní řízení, které by mohlo výsledky v příštím roce zvrátit. Neobvyklé ustanovení volebních pravidel totiž znemožnilo, aby proti současnému šéfovi Mohammedu Benovi Sulayemovi 12. prosince kandidoval kdokoli další.

Írán se po hrozbě bojkotem nakonec zúčastní losování mistrovství světa

Írán nakonec na páteční los fotbalového Mistrovství světa 2026 v USA dorazí, i když ještě tento týden hrozil bojkotem. Spor o víza ale zásadně zredukoval počet členů íránské delegace a znovu ukázal, jak citlivé jsou vztahy mezi oběma zeměmi.

Národní tým posílí Červenka i Kaše, o nominaci stále probíhá boj. Rozhodne se po Švýcarských hrách

Českou hokejovou reprezentaci čekají příští týden Švýcarské hry, na které trenér Radim Rulík povolal silnou sestavu včetně kapitána Romana Červenky, Ondřeje Kaše či Jana Rutty. Do nominace se vrací dvanáct čerstvých mistrů světa z Prahy a o šanci popere se i brankářský nováček Nick Malík z Plzně. Rulík zároveň otevřeně přiznává, že už má jasnější představu o olympijské soupisce pro Milán, a část kádru tvoří i šest hráčů z NHL.

Tiger Woods se po operaci zad zotavuje pomalu. Termín návratu je neznámý

Tiger Woods má za sebou další operaci zad a tentokrát se rekonvalescence vleče pomaleji, než doufal. Padesátku oslaví s putterem v ruce, ale zatím jen na tréninkovém greenu. O návratu na PGA Tour mluví opatrně a připouští, že je „ještě hodně daleko“ od plánování turnajového kalendáře.

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.

FIFA chystá revoluci. VAR bude na MS 2026 posuzovat i rohové kopy

FIFA se připravuje na další zásadní změnu ve využívání videoasistence rozhodčích. Na mistrovství světa 2026 plánuje zavést VAR kontroly také u udělování rohových kopů, krok, který může výrazně proměnit způsob, jakým se fotbal bude posuzovat na nejvyšší úrovni. Rozhodnutí však provází kontroverze, protože domácí ligy i samotná IFAB zatím tuto novinku odmítají.

Oleksandr Usyk vs. Fabio Wardley. Zápas, který možná nikdy neuvidíme 

V těžké váze to opět vře. Oleksandr Usyk minulý týden uvolnil svůj titul WBO a podle manažera čerstvého šampiona Fabia Wardleyho tím jasně ukázal, že o vzájemný duel nestojí. Brit se po vítězství nad Josephem Parkerem stal novým držitelem pásu a očekával, že jeho dalším krokem bude povinná obhajoba právě proti Ukrajinci. Místo toho Usyk oznámil, že se chce vydat jiným směrem, a to za Deontayem Wilderem.

Palát skóroval, ale Devils padli. Vejmelkovi a Vaněčkovi se večer nepovedl

Útočník Ondřej Palát se v pondělním programu NHL znovu gólově připomněl, jenže New Jersey podlehlo doma Columbusu 3:5. Radko Gudas přidal asistenci u výhry Anaheimu nad St. Louis. V těžkém večeru se ocitli čeští brankáři. Dan Vladař inkasoval pětkrát proti Pittsburghu a dvojice Karel Vejmelka a Vítek Vaněček neudržela Utah nad hladinou na ledě San Jose.

České házenkářky smetly Kubu a slaví postup na MS

České házenkářky na mistrovství světa deklasovaly Kubu 44:21 a zajistily si postup ze základní skupiny. Tým trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého zvládl klíčový duel s přehledem a získal první body na turnaji. Nejvíce zářila Charlotte Cholevová, která nasázela jedenáct branek. Češky teď míří do osmifinálové fáze, kde je čekají Norky, Angola a Jižní Korea.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama