10.8 C
    Úterý 23. dubna 2024

Bitva velmocí. Nizozemci a Argentinci pošesté proti sobě na MS, Tulipány kralují

Dnes večer 20 hodin se rozhoří bitva mezi Nizozemskem a Argentinou. Jedná se historicky o dva rivaly, kteří se utkali na MS už pětkrát. Jednou dokonce ve finále. A možná překvapí, že Jihoameričané v základní hrací době nevyhráli ani jednou. Jak tyto zápasy vypadaly?

• 1974 Nizozemsko – Argentina 4:0 (semifinálová fáze)

Holanďani se na mistrovství světa představili teprve podruhé, ale rázem se zařadili mezi největší favority. Vznikl totiž styl zvaný „totální fotbal.“ Jeho hlavní tváří byl Johan Cryuff, který v zápase proti Argentině vstřelil dvě branky. Stopka přišla až ve finále proti domácímu Západnímu Německu v čele s císařem Franzem Beckenbauerem a kanonýrem Gerdem Müllerem.

• 1978 Nizozemsko – Argentina 1:3 pro prodloužení (finále)

Nizozemci se podruhé v řadě dostali do finále MS a podruhé prohráli s pořádajícím týmem. Byli blízko vítězství, ale Rensenbrink v 90. minutě trefil pouze tyč. A tak v prodloužení rozhodl Mario Kempes, kanonýr Valencie. Na triumfu modrobílých je ale dodnes určitý škraloup. V zemi zrovna vládl diktátor Videla a Argentincům šli celý turnaj na ruku rozhodčí.

• 1998 Nizozemsko – Argentina 2:1 (čtvrtfinále)

Prosluněné Marseille slibovalo ofenzivní fotbal a ten se bezezbytku naplnil. Na jedné straně řádili Kluivert, Davids či Overmars na druhé Batistuta, Ortega nebo Simeone. Duel za stavu 1:1 směřoval do prodloužení, ale v 90. minutě si hvězdný Dennis Bergkamp zpracoval dlouhý balón, obelstil beka Ayalu a dalším dotekem trefil šibenici. Zrodil se tak jeden z nejslavenějších gólů historie mistrovství světa. Nizozemce ale v semifinále zastavila Brazílie.

• 2006 Nizozemsko – Argentina 0:0 (základní skupina)

Oba týmy měly po dvou zápasech šest bodů, a tak se čekala bezstarostná přestřelka dvou jistých postupujících. Diváci ale byli zklamáni bezkrevnou nudou. Jednalo se o první zápas Lionela Messiho v základní sestavě na MS. Nakonec ofenzivní sestavy nebyly nic platné, ani jeden z týmů se nedostal ani do semifinále.

• 2014 Nizozemsko – Argentina 0:0, 2:4 na pen. (semifinále)

Tahák byl jasný: Robben vs. Messi. Ovšem ani zde nepadl gól. Taktika jasně zvítězila nad technikou a v Sao Paolu diváci neviděli za 120 minut čistou šanci. Penalty zvládla lépe Argentina, ale ve finále nestačila ne Němce. Smutní Nizozemci brali alespoň bronz.

• 2022 Nizozemsko – Argentina ? (čtvrtfinále)

V pátek ve 20 hodin tak dojde už 6. duel. Mírným favoritem jsou Argentinci, kde se vše stále točí okolo Messiho, který zažívá pravděpodobně nejpovedenější mistrovství světa. Nizozemci budou chtít oplatit semifinálové vyřazení zpřed 8 let. V sestavě jsou pamětníci Blind, Depay a především trenér Louis Van Gaal, kterému je už 71 let.

Střet dvou velmoci začíná dnes ve 20 hodin.

Nelly Korda potřebuje pauzu. Vynechává kvůli tomu turnaje

Nelly Korda, světová jednička ženského golfu, nedávno oznámila, že se rozhodla vynechat nadcházející událost LPGA Tour, aby si mohla odpočinout. Toto rozhodnutí přichází poté, co nedávno získala svůj druhý titul na Chevron Championship. Její vítězství v této prestižní soitěži bylo již pátým triumfem v řadě během posledních pěti startů.

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.