Více
  7.4 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  ROZHODNUTO! UEFA sudího za „rasistickou poznámku“ potrestala. Místo píšťalky výchovný program

  Dozvuky základních skupin Ligy mistrů se táhnou až do nového roku. Důvodem je situace z 8. prosince, kdy na sebe narazily týmy PSG a tureckého Basaksehiru. Rozhodčí tehdy urazil trenéra tmavé pleti a až doteď čekal na rozsudek. UEFA Rumuna potrestá: do konce sezony do píšťalky nefoukne.

  „Skandál“, „Hanba“, „Tohle nemá s fotbalem nic společného.“ Asi takhle nějak vypadaly titulní strany předních světových sportovních deníků po 8. prosinci. V základní fázi nejslavnější evropské klubové soutěže označil rumunský sudí kouče tureckého celku slovem „negro“. A strhl vlnu negativních emocí.

  Aby ne. Vždyť v posledních týdnech a měsících se tohle téma neskutečně řeší. Protesty v USA, všudypřítomné heslo „Black Lives Matter“, poklekávání na kolena. Proto je s údivem, že se něco takového mohlo vyřknout v tak prestižním zápase. Ještě navíc z úst rozhodčího.

  „Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého,“ křičel na hlavního rumunského arbitra krajan Sebastian Coltescu. Nelíbilo se mu totiž chování asistenta kouče Basaksehiru Pierra Webóa. K označení ale nezvolil úplně šťastný způsob.

  V tu chvíli se oba týmy pakovaly do kabin a bitva skončila. Nebylo jasné, co bude dál. Na pokračování zápasu byl nakonec druhý den povolán záložní rozhodcovský tým a Coltescu čekal na verdikt. Ten přišel až 8. března, tedy o celé 3 měsíce později.

  Verdikt UEFY zní jasně: „Suspendace za nevhodné chování během zápasu Ligy mistrů.“ Rumun si nezapíská do konce sezony 2020/21, která končí 30. června. Do té doby navíc bude muset také podstoupit výchovný program, aby se podobná situace už nikdy neopakovala.

  „V mezinárodním prostředí je správné používání jazyka zásadní proto, aby se zabránilo situacím, jako jsou ty, které nastaly ve výše uvedeném zápase,“ dodala UEFA. Coltescu tak bude muset hodně dlouho zpytoval svědomí. Tohle zkrátka nejde.

  Rumun byl vyřazen k listiny mezinárodních oficírů ihned po incidentu. Jeho zákaz tak bude platit pouze na domácí ligovou scénu v Rumunsku, kde stále do dění na hřišti s pomocí své píšťalky promlouvá.

  Sledujte nás na sítích