Osud Stelly Walshové je možná jedním z nejneobvyklejších ze všech sportovců v historii. Nejnadanější sportovkyně své doby vyvolala po smrti spekulace o pohlaví. Tohle je příběh, o kterém není jasné, zda byl dokonalým podvodem, či neskutečnou náhodou.
Narodila se jako Stanislava Walasiewiczová v Polsku v roce 1911 a její rodina krátce poté emigrovala do Spojených států, kde si změnila jméno na Walshová a usadila se v Clevelandu v Ohiu. Tam také vyrostla. Jako teenagerka byla Walshová vycházející hvězdou dráhových závodů a v roce 1930 vytvořila světový rekord v běhu na 100 metrů.
Na olympiádě v roce 1932 v Los Angeles si doběhla pro zlato na stovce, o čtyři roky později v Berlíně skončila na druhém místě. Pak, ještě v roce 1967, vyhrála Walshová běh na 60 metrů za 7,7 sekundy, o necelou půl sekundy pomalejší než její 7,3 sekundy světový rekord v roce 1934. Během své kariéry vyhrála přes 5000 závodů na dráze a v terénu. V roce 1948 založila ženský atletický klub San Fernando Valley Women’s Athletic Club, v sedmdesátých letech trénovala polský atletický klub Falcons v Clevelandu, v padesátých letech se krátce provdala za Harryho Olsona, Walshová poté používala jako své právnické jméno Walsh-Olson.
Zajímavá kariéra, ne?
Žena nebo muž?
V roce 1980 v Clevelandu byla Walshová smrtelně postřelena v křížové palbě při pokusu o loupež. Následná pitva odhalila, že Walshová měla chromozomální poruchu známou jako mozaika, po které jí zůstaly sexuálně nejednoznačné genitálie. Navzdory zmatkům v pohlaví způsobeným touto poruchou prožila Walshová celý život jako žena.
Kontroverze ohledně Walshové začaly brzy po její smrti. Večer před jejím pohřbem zveřejnil WKYC Channel 3 v Clevelandu zprávu, která se zamýšlela na tím, zda Walshová byla muž nebo žena. Vše bylo založené na tvrzení, že policie vyšetřuje zjištění, že Walshová měla mužské pohlavní orgány. Clevelandská polská komunita byla tímto příběhem pobouřena.
Olympijské medaile
Walshová bývala známá jako jedna z největších sportovkyň všech dob, ale zjištění, že je intersexuálního pohlaví, vyvolalo otázky o legitimitě jejích titulů. Reportéři začali vyhledávat sportovkyně, které s Walshovou prohrály v soutěži a žádali je, aby se k nálezům vyjádřily.
Hilda Strikeová, která skončila druhá za Walshovou na olympiádě v Los Angeles v roce 1932, tvrdila, by že zlatá medaile měla připadnout jí. Olympijské tituly Stelly Walshové zůstaly nedotčeny, ale otázky týkající se pohlaví v ženských sportech nadále vyvolávají značné kontroverze.