AtletikaRekord ještě před odletem. Do Mnichova se chystá nejvíc českých atletů v...

Rekord ještě před odletem. Do Mnichova se chystá nejvíc českých atletů v historii

Mistrovství světa v atletice ještě před pár dny hostilo americké město Eugene, už v polovině srpna ale pro sportovce nadejde čas na vrchol číslo dvě. Mnichov se stane dějištěm evropského šampionátu, kam samozřejmě vyrazí také česká výprava. Navíc, bude tou nejpočetnější, kterou kdy historie samostatného státu viděla.

Přípravy vrcholí, přesně za týden se jde na věc. Mistrovství Evropy v atletice klepe na dveře, německé město Mnichov se zanedlouho zbarví do barev jednotlivých států starého kontinentu. Včetně České republiky, která se na letošní šampionát těší o to víc, že na něm přepíše své atletické dějiny.

Výprava se lvem ve znaku čítá nejvyšší počet sportovců, který byl kdy v historii samostatného státu k vidění. Do bavorské metropole pojede 55 českých sportovců, 23 žen a 32 mužů. Jde o číslo, které trumflo předchozí největší. To bylo k vidění před čtyřmi lety v Berlíně, kam se vypravilo o pět atletů a atletek z České republiky méně.

Mezi největší hvězdy budou patřit oštěpaři a oštěpařky. Návrat do reprezentačního dresu ohlásila dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně Evropy Barbora Špotáková, kromě ní mají velké šance na zisk cenných kovů také bronzový muž MS v Eugene Jakub Vadlejch, jeho kolega a mistr Evropy Vítězslav Veselý nebo osmá žena nedávného mistrovství světa v Eugene Nikola Ogrodníková.

Cíl? Překonat Helsinky

Berlín a poslední mistrovství Evropy, plánované v Paříži o dva roky později se kvůli pandemii nemoci covid-19 nekonalo, opouštěla česká výprava s jedním stříbrem a dvěma bronzovými medailemi. Jedinou zástupkyní v nominaci, která tento úspěch pamatuje, je právě Ogrodníková, která bude chtít zazářit i letos.

Ona, stejně jako řada dalších, budou chtít minimálně navázat na nejúspěšnější šampionát, který před deseti lety hostilo finské hlavní město Helsinky. Češi si odsud odvezli celkem šest medailí, tři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. Dodnes platí Helsinky za místo, kde se dařilo v historii samostatné České republiky ze všeho nejvíc.

Evropský šampionát se bude konat od 15. do 21. srpna. Nominaci českých sportovců a sportovkyň si můžete prohlédnout zde.

Nejčtenější tento týden

Silva vyhrál druhou etapu Gira a vede celý závod

Thomas Silva prožil na Giru d’Italia životní den. Čtyřiadvacetiletý Uruguayec ze stáje Astana vyhrál druhou etapu slavného závodu a po těsném finiši se posunul do čela průběžného pořadí. Po 221 kilometrech z Burgasu do Veliko Tarnova porazil Floriana Storka a Giulia Cicconeho.

Nosková v Římě hladce prošla do osmifinále

Linda Nosková zvládla třetí kolo turnaje WTA 1000 v Římě bez větších potíží. Česká dvojka porazila Oleksandru Oliynykova 6:1, 6:3 a poprvé v kariéře prošla ve Foro Italico do osmifinále. Na kurtu strávila jen 69 minut.

Češi po špatném startu zabrali, na Finy to ale nestačilo

Čeští hokejisté nenavázali na povedený výkon proti Švédsku. Ve druhém utkání Švédských her prohráli s Finskem 2:3, i když dokázali smazat dvoubrankovou ztrátu. Zápas rozhodla finská přesilovka v závěru třetí třetiny.

Dobeš zazářil proti Buffalu, Dostál střídal už po první třetině

České brankáře čekaly v play off NHL naprosto rozdílné večery. Jakub Dobeš pomohl Montrealu k výhře 5:1 nad Buffalem a po 28 zákrocích si vysloužil ocenění pro druhou hvězdu zápasu. Lukáš Dostál naopak zažil s Anaheimem těžký start proti Vegas. Ducks prohráli 2:6 a český gólman po třech inkasovaných brankách z první třetiny přepustil místo Ville Husso.

Češi proti Finům vsadí na Kořenáře

Čeští hokejisté vstoupí v sobotu do druhého utkání na Švédských hrách. Po výhře nad domácím Švédskem chtějí potvrdit dobrou formu také proti Finsku. V brance nastoupí Josef Kořenář, kterému bude krýt záda Petr Kváča. Hrát se začne ve 12:00.

Oleksandr Usyk otevřel dveře k velkému britskému souboji. Fabio Wardley ale nejdřív musí projít tvrdou zkouškou   

Fabio Wardley má před sebou nejdůležitější zápas kariéry. Pokud v Manchesteru porazí nebezpečného Daniela Duboise, může si otevřít cestu k životnímu souboji. Oleksandr Usyk totiž dal jasně najevo, že britského ranaře začíná brát vážně a v budoucnu ho může čekat bitva o sjednocení titulů těžké váhy.

Philadelphia s Vladařem prohrává 0:3 a v NHL stojí nad propastí

Hokejisté Philadelphie nezvládli ani třetí duel druhého kola play off NHL a po porážce 1:4 s Carolinou jim hrozí rychlý konec sezony. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyřikrát z 30 střel. Hurricanes zatím v letošním play off neprohráli a od postupu do finále Východní konference je dělí jediná výhra.

Luke Littler v Leedsu porazil Humphriese a vyrovnal rekord Premier League

Fenomenální Luke Littler je k nezastavení. V bouřlivé atmosféře v Leedsu ovládl už šestý večer letošní Premier League a vyrovnal vlastní rekord z minulého roku. Ve finále porazil po dramatické bitvě Luka Humphriese 6:5 a znovu potvrdil, že v současnosti nemá na okruhu konkurenci.

Shakira představila oficiální song pro mistrovství světa ve fotbale 2026

Shakira se vrací na fotbalové mistrovství světa s další oficiální písní. Kolumbijská zpěvačka představila skladbu „Dai Dai“, která bude hymnou šampionátu v roce 2026. Turnaj společně uspořádají Spojené státy, Kanada a Mexiko.

Luxus za miliony. VIP vstupenky na UFC v Bílém domě mají stát přes 30 milionů korun

Historicky první profesionální sportovní akce v areálu Bílého domu bude mimořádná nejen svým prostředím, ale i cenami. Za nejluxusnější balíčky na galavečer UFC Freedom 250 mají fanoušci zaplatit částku, za kterou by si mohli pořídit luxusní vilu.

Dostál dovedl Anaheim k výhře ve Vegas

Lukáš Dostál prožil další silný večer v play off NHL. Český brankář chytil 21 střel a pomohl Anaheimu k výhře 3:1 na ledě Vegas. O čisté konto přišel až šest sekund před koncem. Montreal s Jakubem Dobešem naopak padl v Buffalu 2:4.

Gianni Infantino podráždil fanoušky. Za lístek za 50 milionů vám osobně donese hot dog i colu

Ceny vstupenek na fotbalové mistrovství světa dál budí emoce. Prezident FIFA Gianni Infantino nyní rozvířil debatu dalším výrokem, když prohlásil, že fanouškovi, který zaplatí miliony za finálový lístek, osobně přinese občerstvení.

České trio slaví v Římě postup do druhého kola

Český tenis má na antuce v Římě tři další postupující. Vít Kopřiva, Kateřina Siniaková a Tereza Valentová zvládli vstup do turnaje ve dvou setech. Naopak Sára Bejlek končí po porážce s Laurou Siegemund.

Nečas pomohl Coloradu k další výhře nad Minnesotou

Martin Nečas prožil nejlepší večer v letošním play off NHL. Český útočník otevřel skóre, přidal asistenci a výrazně pomohl Coloradu k domácí výhře 5:2 nad Minnesotou. Avalanche vedou v sérii druhého kola už 2:0 a v letošní vyřazovací části stále nepoznali porážku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama