Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  První Kazaška získala titul na grandslamu. Rybakinová otočila finále Wimbledonu

  Jelena Rybakinová poprvé v kariéře ovládla dvouhru na Wimbledonu. Ve finále otočila vývoj utkání proti Uns Džabírové. Ke svému prvnímu grandslamovému titulu dokráčela po výsledku 3:6, 6:2 a 6:2.

  Pozdější vítězce vstup do finále nevyšel. První set patřil soupeřce, kdy Džabírová dvakrát sebrala Kazašce servis a triumfovala 6:3. Stejný počin se však ve druhém dějství povedl Rybakinové, a tak ho brala po výsledku 6:2.

  Rozjetá 23. hráčka světového žebříčku vzala rivalce servis i na startu třetího setu, pak to ještě jednou zopakovala a nakonec slavila opět triumf 6:2.

  „Upřímně jsem ráda, že to už skončilo. Před zápasem i během něj jsem byla hrozně nervózní. Nikdy jsem nic takového necítila,“ přiznala v rozhovoru po zápase na kurtu vítězka.

  Rybakinová ocenila i soupeřku. „Chci poděkovat divákům za podporu, ale také pogratulovat Uns ke skvělému utkání. Myslím, že je pro všechny velkou inspirací. Má úžasný styl hry. Nikoho takového na okruhu nemáme a je radost proti ní hrát. Dnes jsem toho naběhala tolik, že už nemusím dál trénovat kondičku,“ přidala Rybakinová.

  Rodačka z Moskvy reprezentuje Kazachstán od roku 2018. Díky sobotnímu je první grandslamovou vítězkou své země. Rybakinová se stala také první hráčkou od roku 2006, která na trávě v All England Clubu otočila průběh finále. Naposledy to zvládla slavná Francouzka Amélii Mauresmová.

  Kazaška porazila Džábirovou podruhé ze čtyř vzájemných zápasů. Pokud by uspěla o čtyři roky starší Tunisanka, stala by se první grandslamovou šampionkou ze severní Afriky a arabských zemí.

  „Je to pro mě smutné, ale v tenise je jen jedna vítězka. Věřím, že přesto ovlivním generace v mé zemi. Chci poděkovat svému týmu i divákům, kteří nás tu podporovali. Gratuluji také Jeleně k výbornému zápasu a snad se zase na kurtu někdy potkáme,“ doplnila Džábirová. Tunisanku příznivci v její zemi pojmenovali díky jejímu skvělému vystoupení ve Wimbledonu jako „ministryni štěstí.“

  Rybakinová si za titul připíše na konto dva miliony liber, tedy přibližně 58 milionu korun. Poražená finalistka Džábirová získá lehce přes polovinu částky vítězky. Ve světovém žebříčku si však ani jedna z úspěšných tenistek nepolepší. Na turnaji měli zakázaný start ruští a běloruští sportovci, a tak organizace WTA stejně jako ostatním neudělí žádné body do světového žebříčku.

  Šampionka zapsala ještě další primáty. Stala se rovněž šestou různou vítězkou Wimbledonu v řadě. Navíc je nejmladší vítězkou turnaje od úspěchu Petry Kvitové v roce 2011, kdy jí bylo 21 let.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.