Více
  0.6 C
  Czech
  Úterý, 25 ledna, 2022

  Přestaňte, vždyť jsou Vánoce. Místo válčení hráli vojáci na západní frontě fotbal

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jednoho jasného rána před sto lety se více než tisíc belgických, francouzských a britských vojáků v první světové válce rozhodlo odložit na chvíli pušky a vystoupit ze svých zákopů, aby strávilo Vánoce v příměří. Štědrý den si všichni užili i se svými německými nepřáteli na západní frontě. Vzácný okamžik, který byl viděn pouze jednou v dějinách, je vnímán jako jakýsi zázrak. Co se to vlastně na Štědrý den odehrálo?

  Dodnes nikdo přesně neví, jak tento posvátný okamžik začal. Ani to, jak skončil. Spisů mnoho a vzpomínek jakbysmet, nikdo se však neshoduje v ucelenosti příběhu. Lidé tento okamžik berou jako jakési kouzlo Vánoc. Většina zpráv naznačuje, že příměří začalo zpíváním koled ze zákopů. Byla krásná měsíční noc, všude ticho a na zem se usazoval jemný bílý poprašek. Graham Williams v dokumentu pro New York Times popsal vzpomínky na tuto krásnou chvíli.

  „Nejdříve Němci zazpívali jednu ze svých koled a my jsme potom zazpívali jednu naši. Až když jsme spustili O Come, All Ye Faithful, němci se okamžitě přidali ke zpěvu stejné hymny na latinská slova Adeste Fideles. V tu chvíli jsem si pomyslel, že je to neskutečný zázrak. Dva nepřátelé zpívají stejnou koledu uprostřed války,“ zavzpomínal Graham, voják z 5. střelecké londýnské divize.

  Druhý den ráno se na některých místech vynořili němečtí vojáci ze svých zákopů a anglicky volali „Merry Christmas“. Spojenečtí vojáci je opatrně vyšli pozdravit. V jiných zákopech Němci drželi cedule s nápisem „My nebudeme střílet, Vy nebudete střílet!“ a v průběhu dne si vojáci vyměňovali dary v podobě cigaret, jídla, knoflíků a klobouků. Vánoční příměří také umožnilo oběma stranám konečně pohřbít své mrtvé kamarády, jejichž těla ležela týdny na zemi.

  Historek kolem zázračného dne koluje hodně. Jenda například zmiňuje britského vojáka, který si nechal ostříhat vlasy od svého předválečného holiče. Další příběhy mluví například o prasečí pečínce nebo fotbalovém zápase.

  Gólů jako máku

  Improvizovaná kopaná vzala všem dech, podle spisů se proti sobě postavili nepřátelské země a na chvíli si užívali sportovního vydovádění. U některých zápasů známe dokonce i výsledky. Podle některých válečných deníků porazil 133. královský saský regiment (tedy Němci) Skoty 3:2.

  „Robert Graves z druhé strany výsledek potvrzuje, dodává však, že to bylo jen proto, že reverend Jolly, který zápas soudcoval, „prokázal příliš moc křesťanské dobroty“ a nechal skórovat Němce, i když byl v jasném ofsajdu,“ informují tehdejší záznamy.

  V jiném duelu prý zase naopak s přehledem vyhrávali Skotové 4:1. Zápasy nepřipomínali ani zdaleka fotbal, který vidíme v televizi teď. Byla to spíše velká mela a kopa legrace. Příměří bylo rozšířené, ale ne celoplošné. Důkazy naznačují, že na mnoha místech střelba pokračovala. Nejméně ve dvou došlo k pokusu o příměří, ale vojáci pokoušející se sbratřit byli zastřeleni nepřátelskými silami. Nepřátelství se vrátilo, na některých místech později toho dne a na jiných až po Novém roce.

  „Pamatuji si to ticho, ten děsivý zvuk ticha. Byl to krátký mír v hrozně dlouhé válce,“ vzpomínal později pro The Observer jeden veterán z pátého praporu Černé hlídky, Alfred Anderson.

  Jak válka pokračovala, způsobila takovou zkázu, že vojáci byli zoceleni vůči brutalitě války. Zatímco po zbytek 1. světové války se občas chvíle míru objevila, už nikdy ale nenastala v takové míře, jako v roce 1914 na Vánoce.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Herve Koffi

  Chycená penalta, modlitba, pak několik salt. Oslava gólmana Burkiny Faso je hitem

  Pohár afrických národů pomalu spěje ke své závěrečné fázi. Po včerejších dvou duelech je jasné, že si čtvrtfinále kontinentálního mistrovství zahrají fotbalisté Tuniska a Burkiny Faso. Zejména druzí jmenovaní měli proti Gabonu na mále a rozhodovat musely až penalty. V těch nakonec Burkina Faso uspěla a oslavy byly přímo šílené. Brankář Koffi by mohl vyprávět.
  Luis Suárez

  Další přestupová pecka na obzoru. O návratu do Premier League jedná kanonýr Luis Suárez

  Během nejlepších let své kariéry platil tenhle borec za postrach všech brankářů. A vlastně stále platí. Bývalý snajpr Liverpoolu, Barcelony nebo Atlética Madrid má na kontě stovky branek a končit ještě ani ve svých 35 letech nehodlá. Ba naopak, Luis Suárez jedná o comebacku do Premier League.
  Watford v Norwich

  Nadpozemský Sargentův škorpion, výpadek elektřiny i zlý dron. Fanoušci Premier League se nenudí

  Další kolo, další nesmírně ikonická podívaná. A to ve všech ohledech. Výstavní trefy, neskutečné přihrávky, centry z jiné dimenze, překvapivé výsledky, ale i potíže s elektřinou či likvidování tajemného dronu. Premier League baví, náskok Citizens se tenčí a fanoušci neví, na který zápas mají vyrazit dříve. Jedním z nejatraktivnějších duelů uplynulého kola byl totiž, možná překvapivě, záchranářský souboj Norwiche s Watfordem díky úžasnému „škorpionovi“.
  Martin Škrtel

  Bývalý bek Liverpoolu se během kariéry určitě nenudil. Házeli po nás zapalovače i mince, vzpomíná Škrtel

  Není moc českých nebo slovenských hráčů, kteří by se mohli pyšnit více než pěti sezonami strávenými v top evropských klubech. Neústupný stoper Martin Škrtel ale ano, v Liverpoolu strávil přes 8 let a vydobyl si pozici klubové legendy. Během rozhovoru vzpomínal na nejlepší zápasy, nejlepší stadiony nebo oblíbené spoluhráče.
  TMC: Olomouc vs. Trnava

  Velkolepý obrat rozzářil Tipsport Malta Cup. Olomouc si díky němu zpestří přípravu trofejí

  Druhý hrací den zimního turnaje Tipsport Malta Cup je minulostí. Do konce podniku, který hostí středomořský ostrov Malta, zbývají ještě čtyři zápasy, už teď je ale jasné, kdo se stane celkovým vítězem. Přípravu na jarní část sezony si zpestří trofejí fotbalisté Olomouce, kteří po parádním obratu zdolali Trnavu.
  Bobistky Jamajky

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.
  Reklama
  Reklama
  Reklama