FotbalPřestaňte, vždyť jsou Vánoce. Místo válčení hráli vojáci na západní frontě fotbal

Přestaňte, vždyť jsou Vánoce. Místo válčení hráli vojáci na západní frontě fotbal

Jednoho jasného rána před sto lety se více než tisíc belgických, francouzských a britských vojáků v první světové válce rozhodlo odložit na chvíli pušky a vystoupit ze svých zákopů, aby strávilo Vánoce v příměří. Štědrý den si všichni užili i se svými německými nepřáteli na západní frontě. Vzácný okamžik, který byl viděn pouze jednou v dějinách, je vnímán jako jakýsi zázrak. Co se to vlastně na Štědrý den odehrálo?

Dodnes nikdo přesně neví, jak tento posvátný okamžik začal. Ani to, jak skončil. Spisů mnoho a vzpomínek jakbysmet, nikdo se však neshoduje v ucelenosti příběhu. Lidé tento okamžik berou jako jakési kouzlo Vánoc. Většina zpráv naznačuje, že příměří začalo zpíváním koled ze zákopů. Byla krásná měsíční noc, všude ticho a na zem se usazoval jemný bílý poprašek. Graham Williams v dokumentu pro New York Times popsal vzpomínky na tuto krásnou chvíli.

„Nejdříve Němci zazpívali jednu ze svých koled a my jsme potom zazpívali jednu naši. Až když jsme spustili O Come, All Ye Faithful, němci se okamžitě přidali ke zpěvu stejné hymny na latinská slova Adeste Fideles. V tu chvíli jsem si pomyslel, že je to neskutečný zázrak. Dva nepřátelé zpívají stejnou koledu uprostřed války,“ zavzpomínal Graham, voják z 5. střelecké londýnské divize.

Druhý den ráno se na některých místech vynořili němečtí vojáci ze svých zákopů a anglicky volali „Merry Christmas“. Spojenečtí vojáci je opatrně vyšli pozdravit. V jiných zákopech Němci drželi cedule s nápisem „My nebudeme střílet, Vy nebudete střílet!“ a v průběhu dne si vojáci vyměňovali dary v podobě cigaret, jídla, knoflíků a klobouků. Vánoční příměří také umožnilo oběma stranám konečně pohřbít své mrtvé kamarády, jejichž těla ležela týdny na zemi.

Historek kolem zázračného dne koluje hodně. Jenda například zmiňuje britského vojáka, který si nechal ostříhat vlasy od svého předválečného holiče. Další příběhy mluví například o prasečí pečínce nebo fotbalovém zápase.

Gólů jako máku

Improvizovaná kopaná vzala všem dech, podle spisů se proti sobě postavili nepřátelské země a na chvíli si užívali sportovního vydovádění. U některých zápasů známe dokonce i výsledky. Podle některých válečných deníků porazil 133. královský saský regiment (tedy Němci) Skoty 3:2.

„Robert Graves z druhé strany výsledek potvrzuje, dodává však, že to bylo jen proto, že reverend Jolly, který zápas soudcoval, „prokázal příliš moc křesťanské dobroty“ a nechal skórovat Němce, i když byl v jasném ofsajdu,“ informují tehdejší záznamy.

V jiném duelu prý zase naopak s přehledem vyhrávali Skotové 4:1. Zápasy nepřipomínali ani zdaleka fotbal, který vidíme v televizi teď. Byla to spíše velká mela a kopa legrace. Příměří bylo rozšířené, ale ne celoplošné. Důkazy naznačují, že na mnoha místech střelba pokračovala. Nejméně ve dvou došlo k pokusu o příměří, ale vojáci pokoušející se sbratřit byli zastřeleni nepřátelskými silami. Nepřátelství se vrátilo, na některých místech později toho dne a na jiných až po Novém roce.

„Pamatuji si to ticho, ten děsivý zvuk ticha. Byl to krátký mír v hrozně dlouhé válce,“ vzpomínal později pro The Observer jeden veterán z pátého praporu Černé hlídky, Alfred Anderson.

Jak válka pokračovala, způsobila takovou zkázu, že vojáci byli zoceleni vůči brutalitě války. Zatímco po zbytek 1. světové války se občas chvíle míru objevila, už nikdy ale nenastala v takové míře, jako v roce 1914 na Vánoce.

Nejčtenější tento týden

Definitivní verdikt! Lyžařská královna Lara Gut Behrami už se na svahy nevrátí

Jedna z největších osobností alpského lyžování se už na závodní svahy nevrátí. Švýcarka Lara Gut Behrami ve 35 letech definitivně ukončila mimořádně úspěšnou kariéru. Původně zvažovala možnost návratu po těžkém zranění kolena, nakonec se však rozhodla uzavřít svou sportovní cestu.

Slzy na kurtu. Jack Draper po návratu znovu narazil na zdravotní problémy a jeho start na US Open je v ohrožení

Jack Draper se po zdravotní pauze vrátil na okruh ATP, místo vysněného comebacku však přišlo další zklamání. Po porážce s Terencem Atmanem v Montrealu nezvládl emoce, rozplakal se přímo na kurtu a znovu se objevily obavy o stav jeho dlouhodobě zraněné paže.

Závodnice na Tour de France čelí kontrolám kvůli vycpávkám podprsenek

Pořadatelé Tour de France Femmes zpřísnili kontroly závodnic před časovkou. Reagují na podezření, že některé cyklistky používaly vycpávky nebo jiné předměty pod dresem ke zlepšení aerodynamiky a získání výhody v závodě.

Joseph Parker se vrací. Po zrušení suspendace hlásí návrat do ringu

Boxerská kariéra Josepha Parkera bude pokračovat. Bývalý mistr světa v těžké váze oznámil, že se po zrušení dočasné suspendace brzy vrátí mezi provazy. Případ pozitivního testu na kokain, který následoval po loňské porážce s Fabiem Wardleym, se tak posunul do další fáze.

Lehečka po výhře nad Kopřivou postoupil do třetího kola v Montrealu

Jiří Lehečka zvládl české derby na turnaji Masters v Montrealu a po výhře 6:4, 6:2 nad Vítem Kopřivou postoupil do třetího kola. Česká jednička se opírala o kvalitní servis i aktivní hru od základní čáry. Dalším soupeřem bude belgický talent Alexander Blockx, který zatím do turnaje ještě nezasáhl.

Kozmu čeká životní výzva! Před 60 tisíci fanoušky vyzve německého krále Eckerlina

David Kozma si po vítězství nad Davidem Zawadou splnil první část svého plánu. Na konci září ho čeká jeden z největších zápasů kariéry. Ve Frankfurtu nastoupí proti domácí hvězdě Christianu Eckerlinovi. Duel se uskuteční na stadionu Deutsche Bank Park před zhruba 60 tisíci diváky.

Smuteční hosté lemují ulice Milána. Loučí se s legendou Francem Baresim

Tisíce lidí zaplnily ulice Milána, aby se rozloučily s Francem Baresim. Legendární obránce AC Milán a bývalý kapitán italské reprezentace zemřel minulý týden ve věku 66 let. Na pohřeb dorazili fanoušci, někdejší spoluhráči i slavní soupeři.

Tragédie v UFC. Ve 34 letech zemřel brazilský zápasník Allan Nascimento

Svět smíšených bojových umění zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 34 let zemřel brazilský zápasník UFC Allan Nascimento. Podle prvních informací měl během spánku utrpět infarkt, lékařům se ho už nepodařilo zachránit.

Konec nadějí. Emma Raducanu kvůli další zlomenině přijde i o US Open

Emma Raducanu dál doplácí na zdravotní problémy. Britská tenistka kvůli únavové zlomenině pravé nohy vynechá US Open, turnaj, na němž v roce 2021 senzačně získala svůj premiérový grandslamový titul. Její návrat na kurty navíc zůstává nejistý.

Kopřiva zvládl deštivou premiéru v Montrealu a vyzve Lehečku

Vít Kopřiva vstoupil do turnaje Masters v Montrealu úspěšně. V náročných podmínkách si poradil s domácím Alexisem Galarneauem ve dvou setech 6:4 a 6:4. Ve druhém kole ho čeká české derby s Jiřím Lehečkou, proti kterému se na okruhu ATP Tour představí vůbec poprvé.

Kladno poprvé trénovalo pod Rulíkem. Jaká bude Jágrova role?

Hokejisté Kladna zahájili další fázi přípravy na novou extraligovou sezonu. Pod vedením nového trenéra Radima Rulíka poprvé společně vyjeli na led, zatím ale bez Jaromíra Jágra. Zkušený útočník svou hráčskou kariéru oficiálně neukončil, jeho role pro nadcházející sezonu však zůstává nejasná. Součástí přípravy jsou navíc také dvě známé tváře z NHL, brankář Daniel Vladař a obránce Radko Gudas.

Sára Bejlek po téměř třech hodinách postoupila do druhého kola v Torontu

Sára Bejlek zvládla na turnaji kategorie WTA 1000 v Torontu mimořádně náročný vstup do soutěže. Česká tenistka po téměř tříhodinové bitvě porazila Wang Sin jü 6:3, 4:6, 7:5. Ve druhém kole ji čeká bývalá světová jednička Iga Świątek.

OKTAGON 92: Muradov ukončil Fleuryho a získal titul, Szabová ovládla ženský zápas století

Oktagon oslavil desáté výročí velkolepým galavečerem na pražské Štvanici. Hlavní pozornost patřila dvěma titulovým duelům. Machmud Muradov předvedl fantastický obrat proti Willu Fleurymu a stal se novým šampionem polotěžké váhy. Lucia Szabová pak v očekávaném souboji přehrála Lucii Pudilovou a úspěšně obhájila pás bantamové šampionky.

Česká senzace pokračuje, Viďmanová si zahraje o titul

Česká tenistka Darja Viďmanová může v neděli dosáhnout největšího úspěchu své kariéry. Na turnaji v Memphisu postoupila až do finále, ve kterém vyzve teprve šestnáctiletou Kristinu Ljutovovou. Obě hráčky čeká první vzájemný duel a také mimořádná příležitost zapsat se výrazně do světa ženského tenisu.

FIFA ustoupila od prodeje podílu na mistrovství světa po silném odporu

Vedení FIFA zrušilo plán na prodej části komerčních práv k mistrovství světa soukromým investorům. Prezident Gianni Infantino po vlně kritiky oznámil, že návrh končí. Výraznou roli sehrála hrozba bojkotu ze strany UEFA, kterou podpořily všechny její členské svazy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama