Více
  11.6 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Přes 900 miliard díky MS jednou za dva roky. Vydělají na tom všichni, tvrdí šéf FIFA

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pořádat největší fotbalovou akci jako doposud? Nebo změnit formát na jednou za dva roky? O tomhle tématu se v ústředí Světové fotbalové federace FIFA vedou sáhodlouhé debaty. Na nedávném summitu odprezentovalo vedení studii, která tvrdí, že kdyby se MS konalo každé dva roky, všichni si přijdou na své. Minimálně finančně.

  Jen málokterý nápad hýbe světovým fotbalem tolik jako formát MS. Světový šampionát a největší akce, která je ve fotbale vůbec představitelná, se koná každé čtyři roky. Právě tohle by se ale podle šéfa FIFA Gianniho Infantina mohlo v budoucnosti razantně změnit.

  Turnaj, který se koná nepřetržitě, kromě dvou světových válek, už od roku 1930, by se mohl dít každé dva roky. Podle některých by ztratil atraktivitu, podle dalších by pořadatelé hazardovali se zdravím jednotlivých fotbalistů. Jiní ale nápad kvitují.

  „Pokud bychom udělali hlasování třeba zítra, většina by byla pro mistrovství světa každé dva roky. Profitovat z toho budou všichni – malí i velcí, chudí i bohatí,“ myslí si boss světového fotbalu Infantino. Zejména z finančního hlediska by se MS vyplatilo.

  Peníze, peníze, peníze

  Covid, ztráty příjmů, špatná peněžní situace. Takhle nějak vypadají poslední roky, které se táhnou po boku pandemie koronaviru. Jednotlivé federace přicházejí o peníze, v následujících čtyřech letech by mohla jen UEFA ztratit až 2,5 až 3 miliardy eur (kolem 700 miliard korun).

  A právě tomu by mohlo mistrovství předejít. Studie, kterou FIFA představila všem 211 členským federacím, tvrdí, že díky MS pořádaným každé dva roky si přijde světový fotbal jednorázově na 4,4 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 900 miliard korun.

  Revoluci mnozí podporují, proti je ale hlavně evropská UEFA, jejíž součástí je i FAČR, a jihoamerický CONMEBOL. „Držíme pozici pětapadesáti evropských zemí, podporujeme stávající stav, že mistrovství světa je každé čtyři roky,“ prohlásil před časem šéf českého fotbalu Petr Fousek.

  Ať tak či onak, rozhodne se v dohledné době. Už příští rok je na programu mistrovství světa, které bude z mnoha pohledů první svého druhu. Pojede se do Kataru a kvůli tamním vedrům se bude hrát místo tradičního léta v zimě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS