Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Poslední sezona, rozhodl se Vettel. Čtyřnásobný mistr světa formule 1 plánuje konec

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sebastian Vettel po sezoně ukončí kariéru. Čtyřnásobný mistr světa formule 1 to oznámil před víkendovou Velkou cenou Maďarska. Německému pilotovi týmu Aston Martin je 35 let, ve formuli působil 16 let.

  Nejlepší roky zažil Sebastian Vettel v Red Bullu, kde jezdil na začátku své kariéry. Mezi lety 2010 až 2013 získal čtyřikrát v řadě titul mistra světa. Pak od roku 2015 jezdil za Ferrari, uplynulé dva ročníky hájí barvy Aston Martin.

  „Rozhodování o konci kariéry bylo těžké a strávil jsem s ním spoustu času. Na konci roku si chci dopřát víc času, abych si rozmyslel, na co se budu soustředit dál. Je mi naprosto jasné, že jako otec tří dětí chci strávit více času s rodinou,“ řekl Vettel v oznámení na týmovém webu.

  Ve formuli 1 působí Vettel od roku 2006, kdy působil jako testovací jezdec týmu BMW Sauber. O rok později v něm debutoval v F1. Záhy se posunul do juniorského týmu Red Bullu, odkud se vypracoval v roce 2009 do pozice stálého jezdce. Dodnes drží několik rekordů. Jedním z nich je titul mistra světa jako nejmladší jezdec ve 23 letech a 134 dnech.

  Po čtyřech titulech následoval svůj idol Michaela Schumachera a odešel do Ferrari. V jeho barvách však titul ani jednou nezískal. V letech 2017 a 2018 skončil druhý za Lewisem Hamiltonem. Naposledy triumfoval v závodě v roce 2019. Každopádně patří k nejlepším jezdcům historie.

  Celkem vyhrál 53 podniků, v tomto ohledu následuje v historickém pořadí Schumachera a Hamiltona. Stejně je na tom v pořadí umístění na stupních vítězů, těch má 122. V letošním ročníku mu patří 14. příčka v průběžném pořadí.

  Vettel se vždy rád vyjadřoval i ke společenským otázkám. „Miluju tenhle sport. Byla to klíčová součást mého života, co si pamatuju. Ale vedle života na závodní trati mám také svůj svět mimo ni. Závodní jezdec nebyla nikdy má jediná identita,“ zdůraznil.

  Zároveň se vždy věnoval i tématům, jakými jsou globální oteplování či práva menšin. „Cítím, že žijeme v hodně rozhodujících časech, a to, jak se postavíme k příštím letem, ovlivní naše životy. Má vášeň s sebou nese určité aspekty, které jsem se naučil nemít rád,“ přidal.

  Seriál formule 1 pokračuje víkendovými závody v Maďarsku.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS